Niedziela, 24.03.2019

Wyborcze spekulacje - kto z kim się układa

  • 26.02.2018, 14:58 (aktualizacja 26.02.2018 18:11)
  • redakcja RTO
Wyborcze spekulacje - kto z kim się układa
Kampania wyborcza dopiero na jesień ale, już teraz trwają przymiarki i rywalizacja o miejsca na listach wyborczych. Tym bardziej ognista, że z gminy Nysa zgodnie z nowa ordynacją znikną jednomandatowe okręgi wyborcze. Co to oznacza dla samych kandydatów.

 

Zmiany oznaczają powrót do list wyborczych. Nie będzie to rywalizacja solistów lecz zmagania drużyn. W Nysie najprawdopodobniej będą tylko 4 okręgi wyborcze w każdym do zdobycia od 5 do 6 mandatów. Zyskają komitety działające bardziej globalnie, jednocześnie będzie mniej jedynek na listach.

Swoją obecność w przyszłej kampanii ogłosił Komitet obecnego burmistrza Kordiana Kolbiarza Kolbiarza. Kandydaci popierani przez burmistrza powalczą zarówno o gminę jak i o powiat. Czy mimo poparcia wiceministra Patryka Jakiego z solidarnej polski lokalny PIS poprze burmistrza Kolbiarza, nie wiadomo. Bowiem walka wewnątrz samego PIS jest nie mniej zażarta niż pomiędzy rywalizującymi partiami.

Kolbiarz współpracuje z PIS np. w sprawie nyskiego bonu, jednak konflikt pomiędzy PIS, a Kordianem Kolbiarzem rysuje się wyraźnie na linii galeria handlowa DEKADA Choć oficjalnie wojewoda Adrian Czubak mówi, że nie ma politycznej gry, Kordian Kolbiarz przyznaje, że działania wojewody w tej materii odczytuje jako polityczne.

Komentuje się także, że z tylnego siedzenia wojewodą opolskim steruje poseł Katarzyna Czochara, która pod nieobecność opolskiego lidera PIS Sławomira Kłosowskiego, który jest europarlamentarzystą pełni rolę jego zastępcy w regionie. Według nieoficjalnych informacji podobno opolski PIS rozważał poparcie w wyborach kandydatury młodego wolka Tomasza Hankusa przeciw obecnemu burmistrzowi. Byłaby swego rodzaju sensacja, jednak należy pamiętać, że Kordian Kolbiarz przed wyborami w 2014 roku  nie był obstawianym kandydatem, by urosnąć do miana czarnego konia wyborów.

Tomasz Hankus jednak jest kandydatem trudnym do sterowania, a z punku widzenia partii politycznej takiego scenariusza życzyliby sobie działacze PIS. Nie ma także zgody w sprawie DEKADY. Można odnieść wrażenie, że Poseł Czochara chciałaby tę inwestycje wstrzymać. Hankus w tej sprawie podważa kompetencje prawne wojewody i uważa, że to inwestycja potrzebna w Nysie, a wojewoda nie ma w jego ocenie merytorycznych przesłanek by decyzję odwoływać.

 

Mało prawdopodobny jest start Jolanty Barskiej, która według dziennikarskich przecieków ma wspomóc Czesława Biłobrana w walce o powiat i zasilić listę PSL w wyborach do nyskiego starostwa. W zamian ma otrzymać nominację na stanowisko dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w którym obecnie pracuje jako samodzielny specjalista.

 

Czy Janusz Sanocki stanie do rywalizacji po raz kolejny? Historia głosowań wskazuje, że jego lokalny elektorat z wyborów na wybory się kurczy. Do tego prawdopodobne jest, że przeciwnicy DEKADY połącza swoje siły by poprzeć jednego kandydata. Pretendentem tym może być Rajmund Miller działacz Platformy Obywatelskiej. Miller podobnie jak Sanocki jest zdeklarowanym przeciwnikiem budowy galerii DEKADA, jednak jest także człowiekiem Bogusława Wierdaka. Czy ta zależność nie zaniży jego szans? Ostatnie lata i afery, których bohaterem stał się lokalny baron platformy Bogusław Wierdak mogły nadszarpnąć zaufanie wyborców. Wystarczy przypomnieć sprawę nielegalnego parkometru, parkingu, próbę rozbudowy kina niezgodnie z przepisami i to, że publicznie kłamał w sprawie dotacji dla tegoż kina.

___

Partie polityczne w lokalnych wyborach raczej są w odwrocie. Trudno więc także liczyć na powrót zaufanych weteranów, tym bardziej, że nie będzie już można łączyć kandydowania na burmistrza z listami do powiatu.

Na zakończenie rozważań humorystyczna wisienka na torcie. Czy dojdzie do reaktywacji komitetu Przemysława Dziadusia? Tego jeszcze nie wiemy. Kandydat raczej nie będzie się przejmował  tym, że w bieżącej kadencji samorządu wyszło na jaw, iż kłamał w sprawie swojego wykształcenia. Aleksander Kwaśniewski także mijał się tu z prawdą, co nie przeszkodziło mu kontynuować kariery politycznej z Dziadusiem może być podobnie, choć ten ekstrawagancji radny nie ma za sobą dziś żadnej znaczącej siły politycznej.

redakcja RTO

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomasz Z.
Tomasz Z. 1.03.2018, 10:20
Bobak bezprawnie wydał milion złotych na halę i dostał wyrok i się odwołuje. Kolbiarz bezprawnie wydał już ponad cztery miliony na bon i za chwilę ludzie będą je zwracać z odsetkami, a on chwali się kolejnym projektem dworca i nie widzi problemu. Wszystkie Gminy na około idą do sądu z Kolbiarzem za podwyżkę śmieci a on chce powalczyć w wyborach o kolejną kadencję i jeszcze Powiat. Sądy i Smrody. Dziękuję ale tym razem BEZE MNIE!
Ania S.
Ania S. 28.02.2018, 13:16
Urzędowy numer IP pewnie aż gorący od przeciążenia. Tak się zastanawiam co zrobił Burmistrz bądź inni radni przed rozpoczęciem pracy w urzędzie, jak i po za okresem kampanii wyborczej. Ba co zrobił Kolbiarz kiedy pracował w PUP. Nic. Hankus na razie jest najlepszym kandydatem, jakby miał być sprzedany już dawno by to zrobił. Moim zdaniem zrobił wiele, nie płacimy w soboty za parkowanie no i doprowadził być może do naprawienia problemów z odlewnią.
Money
Money 28.02.2018, 15:39
Super! A jako Burmistrz będzie miał większe możliwości i rozda majątek gminny za darmo i wszyscy będą szczęśliwi. Raczej czas na kandydata który potrafi zarabiać a nie wydawać.
Maryśka
Maryśka 27.02.2018, 22:02
W Nysie borykamy się z bezrobociem większym niż w skali kraju. Niwelacja bezrobocia rozwiąże nam wszystkie inne problemy (demograficzne i społeczne). Potrzebujemy za burmistrza kogoś kto to bezrobocie pokona. Bezrobocie może pokonać tylko ten kto potrafi ściągnąć przemysł do Nysy. Rozumie przedsiębiorców i mówi ich językiem. Zyska ich zaufanie i namówi do inwestowania w Nysie. Niestety taki ktoś ma miliony na koncie i w duszy nasze problemy...no chyba, że wejdziemy mu w ambicje :)
marko
marko 28.02.2018, 04:03
Właśnie tak! Na burmistrza potrzebny jest fachowiec, a nie polityk czy figurant.
MEC
MEC 28.02.2018, 09:10
Znajdź mi takiego to postawię piwo...
Baczny Obserwator
Baczny Obserwator 27.02.2018, 20:54
Pan Hankus to najpierw powinnien zostać radnym i pokazać, że nadaje się na publiczne stanowiska ( krytykować i czepiać się to bardzo łatwe )
A przy takich potencjalnych kandydatach to burmistrz Kolbiarz ma szansę na wygraną w pierwszej turze.
Byk ze skręconym karkiem
Byk ze skręconym karkiem 27.02.2018, 21:50
Pan Hankus to powinien najpierw najpierw przedstawić swoje cv. Co robił, gdzie pracował i czego doświadczył. Same wyciąganie brudów to za mało. Brak jest rozwiązań. Pomysłów i inicjatyw. Tego oczekujemy od kandydatów...nie wskazywania tylko błędów. Osu.
Justitia
Justitia 28.02.2018, 07:51
Taki z niego Dziaduś, nigdy nic nie rozbił, do roboty na 7 nie wstawał, z żadnym szefem nie umiałby się dogadać. Jak Janik wieczny student, co chce się jak Zelent i bogdanowski załapać na państwowe posady
Rajcy zdrajcy
Rajcy zdrajcy 27.02.2018, 16:03
Sprzedajni radni?II Takiej skorumpowanej rady jeszcze nie było. Bogdanowski, Zelent, Kamuda, Bednarz, Chabiński, Dziaduś - każdy z nich powinien dostać metkę z ceną za własne usługi. Kwiatkowski kiedyś na imprezie sie wygadał, że przez każdą radą dostają kartki od kolbiarza, jak mają głosować. Hańba, a nie rada.
Dd
Dd 27.02.2018, 15:46
Żelek gluś
Bon i kolbiarz kaput.
Bon i kolbiarz kaput. 27.02.2018, 14:51
Dzisiaj Kolbiarz sromotnie przegrał sprawę w sądzie wojewódzkim. Bon wychowawczy, jego filar strategiczny, odleciał w kosmos.Oczywiście Kolbiarzyna wspierany przez bandę religijnych fanów z Ordo Iuris na czele będzie się próbował odwołać, ale nie ma szans.
po-po
po-po 27.02.2018, 14:32
A kto z obecnych radnych byłby dobrym kandydatem
Ja
Ja 27.02.2018, 14:52
doktor dziaduś z małpą z madagaskaru.
wybiorca
wybiorca 27.02.2018, 14:15
Takie układanki że hej, a ja bym widział kogoś innego niż powyżej wszyscy wymienieni
nysianin
nysianin 27.02.2018, 11:03
Oczywiście, że Pan Tomasz Hankus by namieszał pozostałym kandydatom... ale czy o to chodzi w wyborach na gospodarza miasta? Namieszać? Hankus sterowany jest przez Mariusza Nasiborskiego, który chciał odwołać niegdyś Panią Barską ze stanowiska burmistrza i pomógł w wyborach Panu Kolbiarzowi. Teraz pokłócił się nawet z nim i jego chce też podmienić. Hankus za wygraną zapewne czymś by się odpłacił Panu Mariuszowi..., a jak by zapomniał to zrobić to znów by się pokłócili. Czy ten Mariusz nie może iść ugniatać tych żelek? Mam nadzieje, że wygra kandydat który wniesie coś dobrego do tego miasta..., bo chyba o to chodzi, nie?
Mariola
Mariola 27.02.2018, 09:11
Gdyby Hankus wystartował to nieźle by im namieszał.
Dyrektor PCPR Jolanta Barska
Dyrektor PCPR Jolanta Barska 27.02.2018, 09:02
Barska sprzedała się Biłobranowi, ma startować do powiatu z jego listy, aby mu nabić głosy, a po wyborach ma dostać dyrektora PCPR. Widać kumple z platformy już nie chcą jej zapewniać pracy
um-pis
um-pis 27.02.2018, 08:17
Hankus to dobry kandydat
wybiorca
wybiorca 27.02.2018, 14:03
Hankus dobry kandydat? Tak dobry, ale na prawnika. Potem jakieś 20 lat pracy z ludźmi a potem może może, bo teraz to za młody no i za łysy, bo na łysych nie głosują, niektórzy na tym portalu to wiedzą, hahaha
portki
portki 27.02.2018, 09:08
o kolbiarzu też tak mówili, sorry, brak zaufania do pana Mariusza

Pozostałe