Niedziela, 24.03.2019

Smog to nie tylko piece, ale również postawa obywatelska - trzeba donosić na recydywistów trucia, bo szkodzą nam, sobie i naszym dzieciom.

  • 5.03.2018, 12:10 (aktualizacja 05.03.2018 18:08)
  • redakcja RTO
Smog to nie tylko piece, ale również postawa obywatelska - trzeba donosić na recydywistów trucia, bo szkodzą nam, sobie i naszym dzieciom.
Gmina ma zamiar zwiększyć wsparcie dla mieszkańców na wymianę Piecow na bardziej ekologiczne. Ma to pomoc ograniczyć niska emisje, która jest odpowiedziałaby za smog  Jakość powietrza w naszym mieście niestety pozostawia wiele do życzenia.

 

Poziom pyłu PM10 i wielu toksycznych gazów w Nysie przekracza normy. Powód? Niska emisja, czyli dymi to czym palimy we własnych domach, złej jakości węgiel, rożnego rodzaju odpady, a także nieefektywne piece, czy mokre drewno. Niewłaściwe spalanie nawet standardowego paliwa spowoduje wydzielanie zanieczyszczeń.

Na ten cel w 2018 przeznaczone już zostało 600 tyś złotych. Gmina skorzysta dodatkowo ze zwrotu części opłaty marszałkowskiej, czyli pieniędzy odprowadzanych do województwa za korzystanie ze środowiska. Ma to być kwota, która zwiększy pulę środków na ten rok do 2 mln zł. W 2018 zmianie ulegną terminy składania wniosków o dofinansowanie. Dokumenty trzeba składać na wiosnę (do maja) oraz na jesień przed sezonem grzewczym

Lokalni działacze anty-smogowi tacy jak Maciej Skulski życzyliby sobie straży miejska mogła skuteczniej karać trucicieli.
- Zastanawiam się jak to wygląda w porównaniu z innymi strażami miejskimi, które są bardzo efektywne i dziwię się, że nyska jest nie efektywna. Tłumaczenie, że nie maja narzędzi też jest dla mnie dziwne, bo gdzie indziej kary już sięgają do 5 tys złotych bodajże w Wodzisławiu ktoś już tyle zapłacił. Przepisy są takie samy chyba w całek Polsce. - mówi Skulski

Pan Maciej uważa także,  że trzeba zmienić mentalność i bardzo wiele zależy od nas samych.
- mamy znajomych w Czechach i rozmawialiśmy o tym, bo jak się wjeżdża do Czech to już nie ma smogu. U nich to jest jak to się mówi krótka piłka dzwonią na policje i sprawa jest załatwiana migiem. - 

Jaki z tego wniosek jak widzimy, że ktoś truje trzeba reagować? Nie jest łatwe bo jak mówi działacz anty-smogowy zwracanie uwagi spotyka się z natychmiastowa agresją na poziomie werbalnym. Ludzie boją się reagować. W naszym społeczeństwie funkcjonuje ciche przyzwolenia dla łamania prawa, brak szacunku do Państwa i samych siebie.

- Przecież to nasze powietrze, nasze ulice i nasze domy - mówi Maciej Skulski

Niestety pokutuje także pogląd, że doniesienie na policję, czy straż miejską na truciciela daje etykietę kapusia.  Niestety statystyki dla naszego kraju są złe i jeśli dbamy o zdrowie własne i naszych dzieci musimy nauczyć się reagować. Zgodny powodowane złym stanem powietrza w krajowych statystykach idą w tysiące i jest coraz gorzej.

redakcja RTO

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe