Niedziela, 24.03.2019

Ekolodzy alarmują, straż miejska robi co może, a sądy są niezawisłe. Na końcu wszyscy oddychamy tym samym powietrzem.

  • 11.03.2018, 23:35 (aktualizacja 12.03.2018 12:43)
  • redakcja RTO
Ekolodzy alarmują, straż miejska robi co może, a sądy są niezawisłe. Na końcu wszyscy oddychamy tym samym powietrzem.
Ekolodzy alarmują, straż miejska robi co może, sądy są niezawisłe, a na końcu okazuje się, że wszyscy oddychamy tym samym zanieczyszczonym powietrzem. Co robić żeby świeże powietrze było naprawdę świeże.

 

Ekolodzy uważają, że kary za zanieczyszczanie powietrza są zbyt małe, straż miejska na to, że zgodnie z kodeksem ds. wykroczeń może karać maksymalnie mandatem do 500 zł. Sad natomiast jest niezawisły, jednak prezes Bartłomiej Madejczyk wyjaśnia jakie okoliczności zgodnie z kodeksem musza być brane pod uwagę przez sędziego.

- Jeżeli dany czyn, czy dane wykroczenie powtarza się częściej na danym obszarze, na terenie powiatu X, albo gminy X, a mamy drugą gminę, albo drugi powiat, na terenie którego pojawia sie incydentalnie, to oczywiście, że sąd ważąc swoje orzeczenie prawdopodobnie w tej pierwszej gminie sąd będzie myślał o surowszej karze, która będzie działała na wyobraźnię i samego sprawcy i innych osób, choćby jego sąsiadów, którzy mogliby próbować dopuścić się tego samego wykroczenia. Natomiast w tej drugiej gminie, o której mówimy można spodziewać się, ze sankcja będzie łagodniejsza z tego względu, że problem nie jest powszechny i wystarczy ukaranie niezbyt surowe sprawcy, żeby i tak zadziałać na wyobraźnię innych osób, bo innych po prostu to nie kusi. - wyjaśniał mechanizm różnic w orzekaniu sądów prezes Madejczyk

Wniosek jest taki, że ten sam czyn w różnych miejscach nie zawsze jest naganny w takim samym stopniu. Ponieważ ocena szkodliwości musi brać pod uwagę jak cenne  w danej społeczności jest dobro które naruszył obwiniony.
Jaki z tego wniosek dla ekologów i tym, którym leży czyste powierzę na sercu zwiększyć aktywność? Zgodnie ze słowami prezesa nyskiego sądu, organizacje pozarządowe walczące o czyste powietrze powinny się włączać do procesów karnych przeciwko trucicielom, ponieważ to pozwoli sądowi lepiej wyważyć wartość społeczną czynu i reakcję na wyrok, który ma być w odczuciu społecznym adekwatny i sprawiedliwy.

Sędziów jednocześnie powinni wsłuchać się w potrzebę społeczna jaką jest wartość czystego powietrza. Jak rola mediów? Informować przypominać i upominać.
W związku z tym informujemy, że straż miejska właśnie przeprowadza kontrolę tego czym palimy. Kontroli towarzyszy ankietowanie, które ma pomoc w oszacowaniu środków gminy na dopłatę do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.


Jednak jak twierdzi komendant Smoleń, spalanie odpadów choć karygodne jest przyczyną niewielkiej części zanieczyszczenia, choć nadal w około 10% skontrolowanych pieców dochodzi do przetwarzania termicznego odpadów, czyli do palenia śmieciami.

Główną przyczyną smogu pozostają nieekologiczne piece i spalany w nich kiepskiej jakości węgiel. Czy rezygnacja z węgla jest możliwa? Trudno powiedzieć. Czy wymiana pieców na ekologiczne pomoże i w jakim stopniu zobaczymy, gdy więcej gospodarstw domowych zdecyduje się na taką inwestycje. Pieniądze na dopłaty w gminnej kasie czekają na chętnych.

redakcja RTO

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe