Niedziela, 24.03.2019

BIOAGRA dała deklaracje na piśmie, mieszkańcy uważają, że to dobry znak.

  • 11.03.2018, 23:39 (aktualizacja 12.03.2018 12:05)
  • redakcja RTO
BIOAGRA dała deklaracje na piśmie, mieszkańcy uważają, że to dobry znak.
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli BIOAGRY SA producenta bioetanolu z Goświnowic doszło do złożenia pisemnych deklaracji dotyczących zmniejszenia uciążliwości zapachowych i hałasu, o co zabiegali mieszkańcy okolicznych miejscowości.

 

Mieszkańcy, którzy byli zaniepokojeni planami rozbudowy zakładu podjęli współpracę z przedstawicielami spółki. Na celowniku zmniejszenie uciążliwości czyli głównie zapachu i hałasu.
- W dniu wczorajszym otrzymałem pisemna deklarację BIOAGRY z podpisem ząrzadu, no i zobowiązanie to o co prosiliśmy. - mówi Kazimierz Chmielarski sołtys Skorochowa

Zobowiązanie dotyczy także utrzymania technologi kukurydzy przez 30 lat.
- Zarząd zobowiązał się także do tego, że będzie produkował etanol i inne produkty wyłącznie z ziarna kukurydzy prze kolejne 30 lat. - mówi Mirosław Obarski rzecznik BIOAGRA S.A. Rzecznik dodaje, że to jest swego rodzaju formalność ponieważ jak wielokrotnie podkreślał instalacje fabryki w Goświnowicach są przystosowane wyłącznie do tego surowca. Deklaracje na piśmie mają to jedynie dodatkowo potwierdzić.

W ramach programu zmniejszania uciążliwości hałasu i zapachowych powstaje zespół doradczy składający się z projektantów i naukowców. Do zespołu konsultacyjnego zaproszono także mieszkańców, którzy minimum raz na kwartał mają się spotykać z projektantami by śledzić przebieg prac.

W 2018 czeka nas rozbudowa elewatora, który ma stanowić naturalną barierę akustyczną blokującą hałas powstający w środku zakładu w kierunku Goświnowic. Ponadto nastąpi wygłuszenie najbardziej hałaśliwych instalacji i nasadzenia drzew na linii działki przy drodze i w kierunku obwodnicy, do tego prace projektowe nad ograniczeniem zapachu.

W temacie zapachu są już pierwsze pomysły bowiem linia do produkcji suchego lodu poprzez odzyskanie tego gazu z fermentacji w naturalny sposób przechwyci cześć zapachu wydobywającego się z kadzi fermentacyjnych.
Pomysły podobają się mieszkańcom, którzy liczą że firma dotrzyma obietnic.

redakcja RTO

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe