Niedziela, 24.03.2019

Sprawdź, czy nie będziesz musiał zwracać pieniędzy z 500 plus

  • 1.04.2018, 15:54 (aktualizacja 02.04.2018 01:10)
  • redakcja RTO
Sprawdź, czy nie będziesz musiał zwracać pieniędzy z 500 plus
W Opolu w 2017 roku wydano 56 decyzji  w sprawie nienależnego pobrania świadczeń wychowawczych 500 plus, w Nysie 23. Najczęstsze powody to podjęcie pracy i wyjazd za granicę.

 

Nysianie musieli łącznie oddać 29 tys złotych, Opolanie 47 tys. Ale statystycznie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców większe zwroty mają miejsce w Nysie, większe także są sumy przypadające na jednego dłużnika. W Opolu zwrot wynosi średnio 840 zł na osobę, w Nysie 1260.

Najczęstsze powody konieczności zwracania nienależnie pobranych świadczeń z programu „Rodzina 500+” to: podjęcie przez rodzica pracy,
Wyjazdu jednego z rodziców za granicę, przekazanie do pieczy zastępczej dziecka, na które rodzic otrzymywał pieniądze.
Nienależne pieniądze trzeba oddać. Limity finansowe dotyczą pobierania pieniędzy na pierwsze dziecko, w tym przypadku brany pod uwagę jest  jest dochód. Nie może przekroczyć 800 zł na członka rodziny i 1200 jeśli rodzice wychowują dziecko niepełnosprawne.

Kłopoty wynikają z nieznajomości przepisów, cześć osób po prostu nie czyta objaśnień jakie znajdują się w decyzji o przyznaniu świadczeń i są przekonani, że wypłata na pierwsze dziecko należy się na cały okres pomiędzy składaniem kolejnych wniosków. Nienależne świadczenia trzeba zwracać z odsetkami więc jeśli mamy wątpliwości lub okazało się, że zapomnieliśmy zgłosić że mamy więcej pomiędzy i przekroczyliśmy próg 800 zł na członka rodziny powinniśmy nie zwlekając udać się do OPS by nie dopuścić do zwiększania się długu.

redakcja RTO

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe