Wtorek, 19.02.2019

Koalicja chwali kadencję, opozycja krytykuje - czyli wszystko na swoim miejscu.

  • 29.04.2018, 23:50 (aktualizacja 30.04.2018 17:45)
  • redakcja RTO
Koalicja chwali kadencję, opozycja krytykuje - czyli wszystko na swoim miejscu.
50-ta sesja rady miejskiej w tej kadencji samorządu skłania do refleksji. Koalicja i opozycja ocenia co było najważniejsze, oraz które z uchwał stymulowały, a które hamowały rozwój Nysy. 

Najważniejsze uchwały z punktu widzenia  Kordiana Kolbiarza dotyczyły to bonu wychowawczego, galerii handlowej i hali sportowej.
Burmistrz jako sukces określa również przejęcie terenu po FSD. Kadencja stoi pod znakiem inwestycji.
- Te inwestycje, które mamy w tym roku sa na ponad 100 mln zł, to jest rekord rekordów. Nigdy wcześniej takich pieniędzy nikt nie wydał. My je wydajemy rozsądnie i myślę, że za dwa, trzy lata Nysa będzie całkiem innym miastem. - mówi Kordian Kolbiarz

Opozycja mówi, że to zbyt dużo.
- Dla nas najgorszymi uchwałami były wszystkie uchwały budżetowe, na podstawie których był zaciągany kredyt bo te kredyty nie były brane na inwestycje rozwojowe. - krytykuje Piotr Wojtasik z Ligii Nyskiej Janusza Sanockiego. Liga, która od 2006 roku przez 12 lat jest nieprzerwanie w opozycji po przegranych wyborach z Jolantą Barską w 2006 nie zaskakuje negatywna oceną rządzacych.
Jednak są uchwały, w których jest z burmistrzem. 
- Nie we wszystkim byliśmy na nie. Jednym z najważniejszych wydarzeń było to, że gmina w końcu zdecydowała się na uzbrojenie strefy ekonomiczne (red. Radzikowice - Goświnowice) - dodaje Piotr Wojtasik.

Dla burmistrza najważniejszy symbolicznie był  bon wychowawczy i mimo prawnego sporu uważa, że to dobry kierunek.
- Mimo całej tej batalii, która będzie jeszcze trwała, bo to jest walka o to czy małżeństwa zasługują na pierwszeństwo. - wyjaśnia Kordian Kolbiarz, mówiąc, że to ważny spór ideologiczny, który według niego znajdzie rozwiązanie dopiero w Trybunale Konstytucyjnym. Podobnie Paweł Nakonieczny z PIS. Najbardziej dumny jest z decyzji, które dają wsparcie społeczne.
Opozycja idei bonu nie podważa, choć zgadza się z przeciwnikami burmistrza. Ich zastrzeżenia dotyczą katalogu wykluczeń, który stał się podstawa do podważenia uchwały w sądzie administracyjnym.

Najbardziej krwawa batalia to z pewnością spór o plan zagospodarowania dla terenu, na którym ma powstać galeria DEKADA, Główny hamulcowy w tym przypadku to bardzo pracowita opozycja liga Nyska i PO przy okazji Nysa pobiła rekord Polski
- Z pewnością zapamiętają wszyscy na długo najdłuższa sesję chyba w historii samorządu w Polsce w sprawie planu zagospodarowania dla DEKADY. Kilka innych batalii to m.in zakup FSD, wszystkie spory budżetowe. Było wiele kontrowersji również przy ustalaniu strefy parkingowej.- wylicza Paweł Nakonieczny

W sporze o galerię burmistrz mówi o 600 miejscach pracy, a opozycja o pieniądzach, które ich zdaniem można było dal gminy zarobić sprzedając inny teren. Niestety zapominając, że innych terenów w centrum miasta po prostu nie ma, a teren FSD nie dość, że przemysłowy to już nie jest centrum miasta, o którego rozwoju tak dużo sie mówiło podczas niezliczonych konsultacji społecznych dotyczących zmian w planie zagospodarowania.

____________
Radni patrzą na kadencje także z perspektywy swoich okręgów wyborczych i swoich większych lub mniejszych sukcesów dla okręgów wyborczych, z których stratowali tak wiec remontów ulic, boisk, placów zabaw i podobnych inwestycji polepszających komfort życia mieszkańców w poszczególnych rejonach miasta. 
Przed nami jesienną kampanią wyborczą być może jeszcze kilka ważnych uchwał w radzie, w tym składzie jaki jest do listopada 2018 nic się chyba nie zmieni i w dalszym ciagu burmistrz będzie dysponował większością głosów koalicji.

 

redakcja RTO

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe