Sobota, 16.02.2019

Prokurator Niedziela naginała prawo, by nie oskarżyć Klubowicz o poświadczenie nieprawdy?

  • 12.08.2018, 22:19 (aktualizacja 26.08.2018 09:04)
  • redakcja RTO
Prokurator Niedziela naginała prawo, by nie oskarżyć Klubowicz o poświadczenie nieprawdy?
Prokurator Beata Niedziela uznała Martę Klubowicz niewinną poświadczenia nieprawdy najwyraźniej błędnie interpretując przepisy ustawy o samorządzie gminnym i inne, wynika z uzasadnienia decyzji o umorzeniu dochodzenia. Takie jest zdanie ekspertów prawa.

Eksperci nie mają wątpliwości, że status dyrektora instytucji kultury jest zgoła odmienny niż opisany przez Beatę Niedzielę w uzasadnieniu umorzenia dochodzenia w sprawie m.in poświadczenia nieprawdy przez dyr. Klubowicz. To brak kompetencji prokuratora, czy świadome działanie?

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

By się o tym przekonać wystarczy wpisać w google hasło - "kto podpisuje delegację dyrektorowi instytucji kultury". Przeciw dość oczywistej interpretacji są tylko radcowie prawni prezydentów, burmistrzów i marszałków - czyli osoby, które z zasady podpiszą się pod każdym prawnym kalamburem, byleby zadowolić nieomylnego pracodawcę.

O co chodzi? 
Dyrektor Klubowicz w 2015 roku  pojechała na delegację do Łodzi, jednak w dokumentach przebieg delegacji był inny od faktycznego. Niby drobnostka, ale dyrektor placówki podpisała się kilka razy pod nierzetelnym dokumentem finansowym i... dała się złapać na kłamstwie. Sprawa w papierach jest oczywista, co stwierdziła sama prokuratura prowadząc dochodzenie pisząc, że Klubowicz potwierdziła nieprawdę. Szczegóły i skany dokumentów znajdziemy tutaj w artykule na ten temat, gdzie odsyłamy zainteresowanych. link   

Prawdziwy problem zaczyna się gdy prokurator Beata Niedziela umarza dochodzenie, a właściwie gdy wczytamy się w uzasadnienie tej decyzji.

Tu jest pierwszy kwiatek!
Prokurator Niedziela pisze, że burmistrz po analizie wyjaśnienia Pani Klubowicz jakie złożyła w związku z tą sprawą stwierdził, że nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy Nysa. Jednak delegacja została wypłacona z budżetu NDK, a nie z budżetu gminy Nysa jak napisała w uzasadnieniu umorzenia sprawy prokurator Beata Niedziela. Wiec burmistrz nie ma nic do tego.
Gwarantuje to Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która nadaje muzeom, domom kultury itp. osobowość prawną. To oznacza, że NDK i jemu podobne instytucje mają całkowicie odrębny majątek i tym majątkiem całkowicie samodzielnie rozporządza dyrektor placówki. Burmistrz nie ma prawa wydawać dyrektorowi poleceń służbowych, np. kogo ma zatrudnić, albo na co wydać pieniądze. W praktyce uzgadniają wspólnie zadania, ale burmistrz nie może wydawać wiążących prawnie poleceń. Dotyczy to także poleceń wyjazdów służbowych, bo to byłoby rozporządzanie majątkiem odrębnego od gminy podmiotu. Złamanie ustawy o finansach publicznych i wielu innych. Podobnie nie wolno burmistrzowi DECYDOWAĆ i PODPISYWAĆ wydatków w spółkach gminnych. To dyrektor placówki nie burmistrz reprezentuje instytucję kultury na zewnątrz  - mówi ustawa. W spółkach jest podobnie, robi to zawsze prezes na własną odpowiedzialność. Jak to się burmistrzowi nie podoba, może takiego dyrektora lub prezesa odwołać. Na tym jego rola się kończy, - powołuje i odwołuje ze stanowiska.

Co z tego wynika?
Pani prokurator przyjęła odmienną interpretację niż ta wynikająca z ustaw. To dość przerażające, mając na uwadze fakt, że prokuratorzy dzierżą nasz los w swoich rękach.

Co to zmienia?
Wszystko. W uzasadnieniu prok. Niedziela pisze, że Klubowicz nie była uprawniona do wystawienia dokumentu. Eksperci zgodnie twierdzą, że to błąd. Bo zgodnie z przepisami niestety była. Do poświadczenia nieprawdy dochodzi gdy zgodnie z art 271 KK, poświadczający (Klubowicz) jest uprawniony do wystawienia dokumentu. Dyrektor mógłby przekazać pełnomocnictwo do wystawiania delegacji dla siebie głównemu księgowemu, ale jak wynika z analizy prokurator Niedzieli, dyr. Klubowicz tego nie zrobiła, bo delegację podpisał burmistrz (bez podstawy prawnej). A jak wiemy brak znajomości prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Co dalej?
Co zrobi prokuratura okręgowa, do której właśnie jest pisane zawiadomienie o złamaniu prawa lub... przekroczeniu uprawnień przez prokurator Beatę Niedzielę z nyskiej prokuratury. Co zrobi prokuratura krajowa? Machnie ręką, czy wyciągnie z szuflady kolejną interpretację prawną? I ostatnie pytanie - czy działaczka Komitetu Obrony Demokracji ma parasol ochronny, a jeśli tak, to jak to działa?

Corvus oculum corvi non consummare? - czyli kruk...


jedno z wielu źródeł|
https://www.rp.pl/artykul/136804-Szef-teatru-jest-samodzielnym-pracodawca.html&cid=44&template=restricted

 

I jak tu się nie obawiać prokuratora...

 

Marcin Miłkowski

______________________________________

Na tę okoliczność, fraszka anonimowego poety:

========

Prokuratorzy, co na straży,
tych z podwieczorków prominentów,
tych z nocnych sznapsów i polowań,
prących jak wieprz do parlamentów.
Gdzie się ulęgło jedno z drugim?
Skąd tu was tylu po pięć centów,
bez życiorysu lub z za długim.
Żeby w rynsztoku tyle mętów?
Byle sie ożreć poprawnością,
lub tym co słowo to obraża.
No właśnie! Sprawdź w słowniku zanim
zapytasz - jaka za to gaża.
Przeinaczone, połamane
już nie harcerskie, resortowe,
zużyte bo nie używane
sumienie kurwy nad-gotowe.
Bo dziś gotowe nie wystarczy,
by zadowolić gospodarzy.
Idź! Zgniataj z tarczą i na tarczy
każdego kto by się odważył
pokazać palcem, że król nagi.
Marsz do roboty, aż po łokcie!
Wsłuchaj się pilnie w szept resortu.
Nie pomyl komu rwać paznokcie.

redakcja RTO

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ooo
Ooo 1.09.2018, 22:47
środowisko, aż od tego huczy. Dlaczego prokurator Niedziela nie oskarża tego dziennikarza o pomówienie z 212 kk?

Bo, niech zgadnę... napisał PRAWDĘ?
Mordor
Mordor 2.09.2018, 09:48
A za co ma oskarżyć? Za to że potrafi czytać ze zrozumieniem?
wiadomo
wiadomo 26.08.2018, 09:06
Corvus oculum corvi non consummare? - czyli kruk, krukowi oka nie wykole
Goblin
Goblin 19.08.2018, 15:38
Takimi rzeczami (niedopełnienie obowiązków przez prokuratora) zajmuje się - Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej,
- sprawa jest drobna, choć ważna co do zasady.

Ale w Nysie takich spraw jest od groma zaczynając od odlewni, poprzez śmieci i kończąc na Wozie strażackim z Pakosławic (Prusinowic) z działaczem PSL w tle
Endrju
Endrju 19.08.2018, 12:51
Zacznijmy od początku. Jeśli prokurator Niedziela ma problem z ustalenie na czyją rzecz doszło do potencjalnej szkody. To ja przepraszam.
Brak kompetencji
Brak kompetencji 19.08.2018, 12:36
Jak prokurator podaje lipną podstawę prawną w uzasadnieniu to raczej jest niedopełnienie obowiązków.
Juózeek
Juózeek 19.08.2018, 15:31
No jasne! Przecież NDK ma swój budżet i za delegacje płaci z własnej kasy.
Co ta prokurator pisze za bzdury, że to na szkodę Gminy - Gmina to Urząd Miejski, a nie jakiś teoretyczny twór łączący wszystkie podmioty publiczne w mieście.
prokurator RABIN
prokurator RABIN 19.08.2018, 11:50
dziennikarz (nie mam na myśli Miłara od płaskiej ziemi tylko RTO) nie może mieć racji, bo to burzyłoby resortowy ład. Jedyną wykładnią prawa ma być to co mówi prokurator - całkiem jak RABIN. Tylko oni tłumaczą SŁOWO BOŻE LUDOWI. Jeżeli ktoś inny sam zaczyna czytać biblię (ustawy) ze zrozumieniem to HERETYKA trzeba spalić na stosie.
cyco krucjata
cyco krucjata 19.08.2018, 11:02
Prokuratorska CYCO - KRUCJATA?

Cycki chronione z urzędu - to chyba jakaś nowa autorska interpretacja konstytucji prosto z sądu najwyższego.

___
Nikt w to nie uwierzy - ale Bormir napisał prawdę. Prokuratura nyska zajmowała się z urzędu piersiami Marty Klubowicz, po tym, jak Miłar Kokoszka (portal nysa) przypomniał o tym, że Klubowicz jako aktorka grała głównie ciałem.

Prokurator próbował wziąć pod ochronę to "dobro". Nic nie mam do cycków - fajne, ale sorry!
Prokurator Sebastian Biegun (i jego załoga) nie mogą zawłaszczyć ich tylko dla siebie.
Hubert
Hubert 19.08.2018, 10:34
Ci którzy czytają ustawy ze zrozumieniem, są wrogiem systemu (korporacji prokuratorsko sędziowskiej) i trzeba ich eliminować. Bo dają do zrozumienia ciemnemu ludowi, jak bardzo jest dymany.
Konrad
Konrad 19.08.2018, 10:17
Klubowicz jak w rugby, zawsze i wyłącznie grała ciałem. Nie podziewaj się innych argumentów. - O co kaman -.
prawo i sprawiedliwość
prawo i sprawiedliwość 17.08.2018, 17:44
Nie rozumiem po co Nysie policja, prokuratura i sąd? Wystarczyłby Marcin.M. Ma dostateczne wykształcenie, narzędzia i kompetencje, by wraz z Miłarem strzec prawa i wymierzać sprawiedliwość.
kultura i sztuka
kultura i sztuka 19.08.2018, 15:39
Po co Nysie ludzie z pasją, profesjonaliści, menedżerowie i administratorzy? Wystarczyłaby Marta Klubowicz. Ma dostateczne wykształcenie, narzędzia i kompetencje, by wraz z innymi członkami towarzystwa wzajemnej adoracji, na przykład słynną poetką Bobak, strzec kultury i wymierzać sprawiedliwość dostęp do sztuki.
Bormir
Bormir 19.08.2018, 10:44
Odczep się od Miłara Marta! Pokazał to (cycki), co sama pokazywałaś milionom. Nie złamał prawa, a ty poszłaś z tym na policjꔀ?? Mało tego, prokurator się tym zajmował z urzędu. To jest [email protected] skandal, żeby prokurator zajmował się cyckami aktorki, które są ogólnodostępne w tv i opublikowane w necie. - pokazywałeś do kamery z własnej woli - już nie są pod ochroną, sama dobrowolnie z niej zrezygnowałaś.
O co kaman
O co kaman 18.08.2018, 23:13
A jakieś argumenty? Masz inny pogląd na ten temat przedstaw go poczytamy.
Kto był według ciebie uprawniony do podpisania tej delegacji i prosimy o podstawę prawną. (Prokurator Niedziela może pomóc)
evhrikot
evhrikot 16.08.2018, 21:02
Znikąd nadziei? Kto ma nas bronić jak nie prokuratura...
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród 16.08.2018, 17:44
Platforma chroni swoich, Klubowicz nie organizowała imprez, bo co rusz jeździła do Warszawy na wiece platformy. Jej poglądy polityczne nikogo nie interesują, ale nie można łączyć działalności politycznej z działalnością kulturalną. Kultura ma być apolityczna. Nie godzi się, aby dyrektor domu kultury publicznie kpił z Roty, pieśni patriotycznej.
zybi
zybi 16.08.2018, 00:56
który to dziennikarz?
Mafia rządzi
Mafia rządzi 15.08.2018, 18:18
= chyba raczej łamała prawo niż naginała, ale rozumiem zaraz oskarżą dziennikarza o znieważenie prokuratora. Nawet jak się okaże, że będzie to niedouk.
SUmienie kur*** NAD_gotowe
SUmienie kur*** NAD_gotowe 15.08.2018, 13:36
niezłe, resortowe gów**o a właściwie gówien***ko
Prokuratorzy, co na straży,
Prokuratorzy, co na straży, 15.08.2018, 13:13
To jest lepsze od cyrku i nie trzeba płacić za bilet.

Pozostałe