Sobota, 16.02.2019

Owady atakują lipy w Nysie - to obcy inwazyjny gatunek z południa Europy

  • 1.12.2018, 15:09 (aktualizacja 03.12.2018 20:24)
  • redakcja RTO
Owady atakują lipy w Nysie - to obcy inwazyjny gatunek z południa Europy
Oxycarenus lavaterae owad żyjący nad Morzem Śródziemnym w południowej Europie. To inwazja komentuje mieszkanka Nysy, Irena Wolak, która zauważyła na lipach na nyskim cmentarzu niezliczone owady nieznanego w Polsce gatunku. Irena Wolak mówi, że jeszcze 1 listopada ich tam nie było. Teraz owady zbierają się tysiącami po nasłonecznionej części pnia, od ziemi po sam czubek.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Gatunek nie ma na razie polskiej nazwy. Po raz pierwszy zaobserwowano go w naszym kraju w Rzeszowie w 2014 roku. Oxycarenus lavaterae żeruje na dziesiątkach lip rosnących na Cmentarzu Jerozolimskim.

Naczelnik wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta Nysa Robert Giblak  ,podejrzewa, że to ten nowy w Polsce gatunek . Wydział przygotowuje wystąpienie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, dotyczące gatunków inwazyjnych. Poproszą o identyfikację owada i wytyczne jak postępować

dr Grzegorz Hebda z Uniwersytetu Opolskiego potwierdził na podstawie zdjęć wysłanych przez dziennikarzy NTO, że owad to Oxycarenus lavatrae. Podobna kolonia tych owadów pojawiła się pod Gogolinem. Zdaniem naukowca owad mógł zostać przywieziony do naszego kraju z importowanymi gatunkami roślin, na których występuje, np. z malwami czy prawoślazami. Czy przetrwa zimę? To zależy od tego czy będą mrozy.

Owady występując masowo mogą być groźne dla drzew, zwłaszcza osłabionych. Żerują na lipach, platanach i jesionach. To nie pierwszy przypadek obcego gatunku, który w Polsce się zadomowił. 

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe