Wtorek, 22.01.2019

Strajk nauczycieli może mieć ciąg dalszy.

  • 1.01.2019, 15:52 (aktualizacja 01.01.2019 23:00)
  • redakcja RTO
Strajk nauczycieli może mieć ciąg dalszy.
Na początku stycznia Związek Nauczycielstwa polskiego zdecyduje czy protest nauczycieli i będzie kontynuowany po nowym roku. Od świąt nauczyciele nie protestują ponieważ do 2 stycznia mają wolne.

Nyskie Centrum Kształcenia Zawodowego było zmuszone zawiesić część zajęć i zastąpić je zastępstwami po to by zatrzymać młodzież w szkole w czasie planowych lekcji.

——
Protest miał miejsce w ostatnim tygodniu przed świętami. Po między 17, a 21 grudnia część nauczycieli przyniosła na zwolnienia lekarskie. Jak podaje ministerstwo edukacji narodowej, w proteście wzięło udział 1466 nauczycieli. Nauczyciele chcą podwyżek, Mówią o dodatkowym 1000 zł do pensji.

Działania te szybko poparł związek Nauczycielstwa Polskiego, który od czasu reformy oświaty aktywnie kibicuje opozycji.
Aktualny protest jest popierany przez Platformę Obywatelską, SLD i PSL Większość przeciwników protestu to zwolennicy Nowoczesnej i PIS.

7 stycznia ZNP chce rozmawiać o podwyżkach z rządem. Na 10 stycznia zapowiadana jest decyzja o strajku w razie niepowodzenia rozmów.
Strajk dla środowiska nauczycielskiego to nowość w, po raz pierwszy doszło do niego podczas reformy oświaty w 2017 r. Co dziwne podczas poprzedniej reformy wprowadzającej gimnazja, przeprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka nikt nie protestował.

To kolejna grupa zawodowa po pracownikach spółki lot, policjantach i pracownikach sądów, która walczy o podwyżki. Można się spodziewać że im bliżej wyborów do europarlamentu i sejmu, które mają mieć miejsce w 2019 r. tego typu akcji będzie być więcej.

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anitas
Anitas 2 dni temu, 21:59
A dlaczego nie sprywatyzować szkół jak powinno być to już zrobione dawno https://infomiasto.eu/?p=3661 przecież to najlepsze rozwiązanie.
Gustav
Gustav 9.01.2019, 19:47
A może to jest przysłowiowe błędne koło- nauczyciele są byle-jacy, bo im się płaci za mało. A płaci się za mało, bo nie za co płacić więcej.
Ela
Ela 7.01.2019, 16:25
Proponuję eksperyment- proszę zadzwonić do którejkolwiek szkoły o godzinie 15.00 i poprosić kogokolwiek z dyrekcji czy grona nauczycielskiego. Szkoła o 15 jest martwa do dnia następnego.
Belfer
Belfer 5.01.2019, 16:06
Nauczyciel pracuje w szkple 20 godzin a dtugie tyle albo wiecej w domu, prosty czlowiek swoje narzedzia zostswia w pracy tj.llopaty,siekiery ,mlotki,miotly ,natomiadt nauczyciel swoje narzedxia zabiera do domu i do polnocy ciezko pracuje aby sie przygotowac na nastepmy dzien.
Ela 1
Ela 1 7.01.2019, 16:27
Prosty człowiek, to ten, które te brednie napisał. Pełno błędów, na pewno pisał belfer -polonista.
33 króli
33 króli 5.01.2019, 18:49
Proszę pokazać takiego nauczyciela, bo na razie to czysta teoria. Mój syn chodził do gimnazjum w Carolinum i bez przerwy miał wolne dni od nauki. To egzaminy próbne maturalne, to egzaminy maturalne,
rekolekcje,ferie, święta nawet po 2 tygodnie przerwy, w czerwcu lekcji praktycznie nie było. w maju matury. Jego klasa miała chyba więcej wolnego, niż nauki, nie wiem, jak mieli opanować program .
rozsądna mama
rozsądna mama 6.01.2019, 01:41
Skąd pomysł, że wszędzie jest tak samo? Ja swojemu dziecku w życiu nie zrobiłabym takiej krzywdy i nie posłałabym do tego gimnazjum, które jeszcze nic nie zrobiło a już reklamowało się jako "najlepsze". Ale snobistyczne zapędy kosztują...jak widać.
Mama
Mama 4.01.2019, 08:50
Za 15 godzin tygodniowo nauczyciel chce zarabiać 10 tysięcy. To jakaś kpina !
E.
E. 6.01.2019, 00:39
Każdy sądzi wg siebie, czyli Pani przychodziłaby do pracy nieprzygotowana do lekcji, nie robiłaby sprawdzianów i kartkówek, nie sprawdzała ich, nie uczestniczyła w posiedzeniach Rady pedagogicznejk, konsultacjach, dyżurach i wycieczkach szkolnych, że o szkoleniach i wypełnianiu dokumentacji nie wspomnę...Takiego lenia dyrektor zwolniłby przy najbliższej okazji. Jakoś argumenty lenia do mnie nie trafiają.
Cha- cha x 2 razy
Cha- cha x 2 razy 6.01.2019, 18:33
Rady pedagogiczne są raz w miesiącu, konsultacje z rodzicami także. Wycieczki szkolne? Raz w roku, może dwa razy. Dyżury są w przerwach, i nauczyciel ma takich dyżurów 1-2 w tygodniu. Szkolenia są obowiązkowe w różnych innych branżach i nikt nie robi z tego tragedii. Dokumentacja to dzienniki szkolne.
M.
M. 8.01.2019, 01:42
1-2 dyżury w tygodniu? To jakis żart. Ja mam ich 14.
Pracuję ok 40- 50 godz. tygodniowa. Taka jest prawda.
Polonistka,
Cha-cha 2 razy.
Cha-cha 2 razy. 8.01.2019, 16:04
14 dyżurów to 14 przerw, w tym niektóre 5 minutowe, podczas których trzeba wyjść na korytarz i przejść się kilka razy. Potworne obciążenie, prawda. Poloniści ponadto mają dodatkowe pieniądze za sprawdzenie prac pisemnych, chyba jest to 200 złotych miesięcznie.
Menora
Menora 6.01.2019, 20:02
Pracuje Pan/Pani w szkole, że jest przekonana o tym, że dyżury są tylko raz, dwa razy w tygodniu?! To proszę sobie jeszcze wyobrazić, że często nauczyciele maja okienka w godzinach pracy, za które nie mają płacone. Dokumentacja to tylko dzienniki szkolne?! Widzę, że pojęcie o pracy nauczycieli jest na odpowiednim "poziomie", tylko pogratulować...
Magda
Magda 9.01.2019, 08:55
To w trakcie okienek można poprawiać klasówki, sprawdziany, przygotowywać się do lekcji etc. Ja nie wiem co nauczyciele mają z tym siedzeniem po nocach. Nie potrafią sobie czasu zorganizować.
A swoją drogą uważam, że zarabiają za mało. Pracownicy sektora budżetowego ogólnie zarabiają nieadekwatnie do cen rynkowych.
Cha-cha 2 razy
Cha-cha 2 razy 7.01.2019, 16:15
No to ile nauczyciel ma dyżurów? To, że ma okienka, to chyba dobrze, bo sobie zrobi kawę i sprawdzi kartkówki, nieprawdaż? Jakaż to jest ta enigmatyczna dokumentacja, która zabiera tak wiele czasu biednym nauczycielom? Wypisanie świadectw raz w roku? Pensum nauczycielskie to 18 godzin w tygodni, reszta jest na..... no właśnie?
E.
E. 6.01.2019, 19:04
Wszystkie lenie piszą tak samo mając wyobrażenie o cudzej pracy wedle swojej osoby.
upokorzeni
upokorzeni 4.01.2019, 06:46
Zarobki nauczycieli - WSTYD dla polskiego państwa.
878878
878878 4.01.2019, 00:08
Wiadomo sPOKO PO i inne wydziały niemieckie w Polsce działają.
Co prawda każdy chciałby lepiej zarabiać, ale dlaczego akurat teraz ? No bo trzeba destabilizować przed wyborami
Rodzic
Rodzic 3.01.2019, 16:34
Nauczyciele do pracy !! Jak się nie podoba to won. Ja mam 24 na dobę pracować, żeby jeszcze zostało na korepetycje dla dzieci bo Wam się pracować nie chce. Wakacje, ferie, wycieczki, chorobowe, dzień nauczycieli, dzień kobiet... mało Wam !!!!!!!
Ela
Ela 3.01.2019, 19:03
Trzeba było się uczyć i też bys tak miał-miała!!! i nie musiałabyś- musiałbyś zapier....24h!!!!!
Rodzic
Rodzic 4.01.2019, 08:00
Zmień pracę skoro nauczyciel ma tak ciężko. Zatrudnij się do Biedronki !!!!!!
bałagan
bałagan 2.01.2019, 00:06
ZNP Broniarz jest jak Kijowski z KOD

Pozostałe