Sąd w Nysie skazał Bogdana Wyczałkowskiego, wyrok jest nieprawomocny, będzie apelacja.

  • 13.03.2019, 13:05 (aktualizacja 13.03.2019, 15:36)
  • redakcja RTO
Sąd w Nysie skazał Bogdana Wyczałkowskiego, wyrok jest nieprawomocny, będzie apelacja.
Przewodniczący rady powiatu w Nysie został skazany za niedopełnienie obowiązków w czasie gdy piastował urząd burmistrza Paczkowa. Sąd uznał, że zrobił to celowo, aby przysporzyć korzyści znajomym. Wyrok spowodował zaskoczenie w środowiskach samorządowych.

Skazany będzie się odwoływał od wyroku Sąd Rejonowy w Nysie. Sąd uznał, że Bogdan Wyczałkowski będąc burmistrzem Paczkowa w latach 2010–2014 nie dopełnił obowiązków. Zgodnie z prawem burmistrz jako organ miał obowiązek naliczyć i pobrać lokalne podatki, głównie gruntowych. Nie zrobiono tego należycie, bowiem wobec 9 nieruchomości należących do znanego przedsiębiorcy lub jego spółek, w ciągu 4 lat nie naliczono ani grosza podatku. Nieprawidłowości wykazała kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w 2015 roku.

Sąd orzekł wyrok - rok i 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata próby. Dodatkowo grzywna w wysokości 7,5 tys. złotych, a także 5 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych w administracji samorządowej i rządowej oraz wszelkich innych stanowisk związanych z wydawaniem publicznych pieniędzy. Bogdan Wyczałkowski obecnie pełni funkcję przewodniczącego rady powiatu nyskiego i prezesa gminnej spółki Agencja Rozwoju Nysy sp. z o.o.

Sąd: "Do mieszkańców szedł sygnał, że znajomi burmistrza nie muszą płacić podatków"

Organem, który zawiadomił prokuraturę była Regionalna Izba Obrachunkowa, czyli podmiot, który przeprowadzał kontrolę. W trakcie śledztwa i przewodu sądowego ujawniono, że przedsiębiorca jest znajomym byłego burmistrza. Przedsiębiorca nie złożył samodzielnie deklaracji podatkowych. W takim przypadku urząd powinien wszcząć własne postępowanie podatkowe.

Bogdan Wyczałkowski tłumaczył, że urząd był w tym okresie obciążony nadmiarem spraw, sąd jednak uznał, że to nie wyjaśnia sprawy. Według sądu były burmistrz wiedział bowiem o tej sytuacji, ponieważ był o tym informowany przez urzędników, którzy byli na wizji lokalnej w terenie. Sąd przyjął wersję celowego działania burmistrza i zmienił kwalifikację prawną zarzutu stwierdzając, że Bogdan Wyczałkowski działał z zamiarem przysporzenia korzyści majątkowej swojemu znajomemu przedsiębiorcy, co zaostrzyło odpowiedzialność karną.

Sąd uznał także Bogdana Wyczałkowskiego winnym drugiego zarzutu. Chodziło o sprzedaż gminnego lokalu w oparciu o wycenę przeprowadzona przez nabywcę, zamiast zlecić własna wycenę. Cenę sprzedaży określono zatem na 33 tysiące, natomiast wycena przygotowana na polecenie prokuratury wykazała, że wartość nieruchomości w tym czasie powinna wynieść 51 tys. zł

Sąd podkreślił, że kara roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności znajduje się w dolnych widełkach kodeksowego zagrożenia (art 231 par. 2 KK przewiduje od 1 do 10 lat pozbawienia wolności). Kara jest łagodna, bo zmienione przepisy karne nie przewidują możliwości zawieszenia kary. Za podobne przestępstwo popełnione dziś sąd musi orzec bezwzględne więzienie.

Taka kara ma być także sygnałem dla społeczeństwa, że publiczne pieniądze pochodzące z ich podatków są chronione – powiedział mediom sędzia Mariusz Ulman.

Dla Bogdana Wyczałkowskiego wyrok jest zaskoczeniem. Przewodniczący rady powiatu czeka na uzasadnienie. Przygotuje apelację i będziemy się domagać uchylenia wyroku w całości.
 

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Paczkowianin
Paczkowianin 21.03.2019, 17:16
Wyrok byłby odstraszający, jakby sąd orzekł mu karę 10 lat więzienia!! A tak to są tylko śmichy na sali!!. Pan Z. Ziobro powinien se przyjrzeć tej sprawie czy lokalny wymiar sprawiedliwości nie jest w relacja koleżeńskich z Wyczółkowskim i czy nie ma gdzieś w uzasadnieniu wyroku bujdy, którą w apelacji ten złodziej naszych podatków podważy i zostanie uniewinniony. Należy jak najprędzej wprowadzić do kodeksu karnego KARĘ ŚMIERCI za wielkie przestępstwa gospodarcze to wtedy i mniejsi kręta cze będą się bać!! Wtedy i milicja i prokuratury i sądy będę mnie o niebo mniej pracy!
Nysapatrzywamnarece
Nysapatrzywamnarece 19.03.2019, 15:02
Skorumpowana Kur*wa najpierw rozpiprzył pollene w paczkowie potem paczków jak go wyborcy wyj*bali to przyszedł z podkulonym ogonem do kolegi kordiana żeby mu dobrze płatną fuche znalazł .
Bobek
Bobek 18.03.2019, 08:53
Następny do skazania jest Bobak, przecież dostał naganę czyli jest winny udzielenia na milion z wolnej ręki zamówienia. Kwestia czasu i tak ludzie Kolbiarza skończą
Ania
Ania 17.03.2019, 23:17
Czyli, mówię mądrze i uczciwe. Tak należy zrobić. ? dzięki za sarkazm
Gumisia
Gumisia 16.03.2019, 16:13
Ania- niemądrze gadasz. Kolbiarz nie będzie zwalniał ludzi robiących przekręty, tyko ich brał na służbę.
Ania
Ania 14.03.2019, 16:37
Burmistrz Kolbiarz powinien posłużyć się kodeksem pracy wzgledem Wyczalkowskiego i zwolnić go w związku z utratą zaufania. Żeby nie narobił kolejnych przekrętów.
W przestrzeni publicznej nie powinno być takich ludzi.

Rozdział II Obowiązki pracownika
Art. 100. § 1. Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

§ 2. Pracownik jest obowiązany w szczególności:

1) przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,

2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,

3) przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,

4) dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,

5) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,

6) przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Pozostałe