Sobota, 20.07.2019

Strajk jest, ale strajkujący zniknęli - w domu, na zakupach, na wagarach?

  • 19.04.2019, 16:42
  • redakcja RTO
Strajk jest, ale strajkujący zniknęli - w domu, na zakupach, na wagarach?
Strajk trwa, ale strajkujących nie ma, ani w Centrum Kształcenia (Mechanik) zamkniętym na cztery spusty, ani w Carolinum. Dziennikarz trafił tam o godzinie 11:35. Nauczyciele według pracowników obsługi byli wcześniej. Dyrektor mimo, że miał pracować do 12:00 także gdzieś się ulotnił.

Nauczyciele na wagarach
Strajk na zakupach, czy podczas świątecznego sprzątania? W piątek (19.04) o 11:35 w Carolinum było tylko 3 pracowników obsługi. Dyrektor także zniknął przed czasem. Czas pracy nauczyciela na pełnym etacie to maksymalnie 40 godzin, w tym 18 godzin przy tablicy, w tym przygotowywanie się do zajęć, samokształcenie, zadania opiekuńcze,  - (art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1 KN, art. 42 ust. 2 KN,).

Jednak kiedy nauczyciele strajkują nie przygotowują się do zajęć, ani nie wykonują żadnych innych czynności, więc teoretycznie powinni strajkować po 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Dlaczego nikogo nie ma w szkole?

Według ZNP nauczyciele maja strajkować tylko w czasie godzin dydaktycznych, czyli 18 tygodniowo, nie znamy jednak uzasadnienia. Trudno także sobie wyobrazić podstawę prawną takiego pomysłu, czyżby przez pozostałe 22 godziny pedagodzy dokształcali się w dziedzinie praw strajkujących? Decyzje ZNP łatwo zrozumieć chodzi o to by strajk nie zmęczył za bardzo strajkujących.
- Kiedyś to były prawdziwe strajki - mówi jedna z pracownic Carolinum w rozmowie z dziennikarzem szukającym bezskutecznie przedstawicieli komitetu strajkowego.

Na Chorwację, czy na strajk.
Jeszcze bardziej groteskowa jest sytuacja w nyskim Mechaniku. Nauczyciele zaplanowali na zaraz po świętach wspólny wyjazd na Chorwację. Wycieczka została zaplanowana rok temu, kiedy nikt strajku nie planował. Wyjazd jest finansowany z funduszu socjalnego. Jeśli nie przerwą strajku z wyjazdu będą musieli zrezygnować i zwrócić pieniądze, które przepadną. Teraz trzeba będzie najprawdopodobniej zawiesić strajk, pojechać nad morze śródziemne i po powrocie do strajku można będzie wrócić. Jak tu nie kochać latającego Cyrku Monty Pythona?

 

 

______________________________

Czas pracy nauczyciela nie może przekraczać 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy (art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1 KN). W ramach tygodniowego czasu pracy nauczyciel zobowiązany jest do:

  • prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych z uczniami lub na ich rzecz (tzw. pensum);
  • wykonywania innych czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły, z uwzględnieniem zajęć opiekuńczych, wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów, w tym w ramach tych zajęć nauczyciel zobowiązany jest do prowadzenia jednej godziny tygodniowo zajęć świetlicowych (dotyczy nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów) lub zajęć w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły;
  • wykonywania zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym
    (art. 42 ust. 2 KN).
redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ucho od śledzia
Ucho od śledzia 24.04.2019, 22:59
Głupio wam - ha ha - wijecie się jak piskosz.
antek
antek 24.04.2019, 18:12
40h nie narzuca przymusu pracy w szkole, strajk to powstrzymywanie się od pracy i tyle - nikt nic nie musi.
__++-+___
__++-+___ 24.04.2019, 22:58
Ty to możesz już powstrzymać się od pracy na stałe, antek - szkoda twojego INTYLIEKTU ;)
Patryk
Patryk 24.04.2019, 17:31
Te, panie redaktorzyna, ale wiesz że to był dzień wolny od zajęć? :-)
zx
zx 24.04.2019, 21:11
Nie był, pajacu.
Mowa nienawiści wobec dziennikarza bo opisał co zobaczył
Mowa nienawiści wobec dziennikarza bo opisał co zobaczył 24.04.2019, 16:35
Widzę, że jedynym ARGUMENTEM (chociaż to żaden argument) jest atak na dziennikarza, który stwierdził fakty, że o 11:35 podczas BARDZO WAŻNEGO strajku - nie zastał żadnego strajkującego w szkole. Nawet jednego wydelegowanego przedstawiciela.

To co zobaczył i opisał bardzo się Szanownemu Państwu nie podoba. Do tego stopnia, że - NAUCZYCIELE - "elita społeczna", "sól tej ziemi", "przyszłość narodu" i cholera wie jeszcze jakie złote runo. W zgodzie wylewa pomyje na dziennikarza, który opisał co zobaczył.

Czy to nie jest MOWA NIENAWIŚCI? - wobec dziennikarza?
oczywiście, że jest.
tim
tim 24.04.2019, 15:26
A może rzetelny dziennikarz spotkał na terenie jakiegoś łamistrajka za którymi tak dzielnie wstawia się posel Jaki. Skoro oni nie strajkują to powinni być w szkole i wykonywać swoje obowiązki czy może tak jak w wielu szkołach dyrekcja zwalnia ich z samego rana.
A może pan redaktorek nawet nie ruszył sie z redakcji i z braku laku coś musiał wyssać z palca żęby wierszówka sie zgadzała.
co ty nie powiesz
co ty nie powiesz 24.04.2019, 16:20
nie kuś losu chłopcze drogi, bo zaraz zobaczysz... ;)
Kaczyński
Kaczyński 24.04.2019, 14:48
Bzdura. Siedzą tyle ile powinni mieć zajęć według planu. W czwartek i piątek było wolne, a i tak poszli co by przynajmniej zaznaczyć swoją obecność na strajku. Tendencyjny tekst - można podpiąć pod mowę nienawiści. Bo tylko to ma na celu.
2584670c
2584670c 24.04.2019, 16:22
Mowa nienawiści w twoim rozumieniu to wszystko CO SIĘ TOBIE NIE PODOBA? - a to ciekawe, takiego cudu to żem jeszcze nie widział.
MartineR
MartineR 24.04.2019, 15:31
Bzdurą jest to co piszesz. Godziny tablicowe (18) to 40h etatu.
Skoro nie robią nic w domu, to 8h powinni być w szkole podczas strajku. Tak samo z przeliczaniem pasy na 1h przy tablicy. Wyliczyli, że jak podniosą pensum do 24h to de facto dostaną za godzinę mniej (bo dzielą dzisiejszą kasę na 18, a przyszłą na 24) - tylko sami krzyczą, że pracują 40h. To niech dzielą na 40.
tim
tim 24.04.2019, 21:30
Czyli co zwiekszenie tablicowych ujmie innej roboty wykonywanej poza nimi czy moze jej doda? Rzadowe czary mary. Cos nie ten tego z logika.
Bla
Bla 24.04.2019, 12:54
A może strajkują tam, gdzie pracują? Skoro na co dzień pracodawcy nie przeszkadza, że pracownik musi pracować w domu i na prywatnym sprzęcie, to czemu nagle w trakcie strajku miałby siedzieć w budynku szkoły? Czy normalnie też w nim przebywa w tych godzinach?
pp
pp 24.04.2019, 14:54
A jaki to jest ten prywatny sprzęt? Długopis i kartka papieru?
yy
yy 24.04.2019, 16:23
okulary jeszcze, i pas wyszczuplający...
Roman
Roman 24.04.2019, 12:21
nie może przekraczać 40 godzin

a 18 godzin jest mniejsze niż 40 godzin

zatem?
Zdziwiona
Zdziwiona 24.04.2019, 11:19
A od kiedy zmieniła się geografia? Bo wydawało się mi, że Chorwacja leży nad Adriatykiem.
q
q 24.04.2019, 13:51
Adriatyk jest częścią Morza Śródziemnego. Nie ma błędu.
Aaa
Aaa 23.04.2019, 15:00
Rto zqwsze miało tendencyjne artykuły i programy (polityka pod przykrywką słabego dziennikarstwa) ale teraz to przeszło samą siebie.
Ksio
Ksio 23.04.2019, 12:56
Dawno nie czytałem tak tendencyjnego artykułu pisanego pod z góry założoną tezę. Owszem nauczyciele byli w ten dzień w szkole przez 4h w godz od 8-11 lekcyjne bo tyle wynosi ich pensum na jeden dzień, ale pan redaktor nie raczył się wtedy pofatygować do szkoły. Nie wspominając już o tym że był to dzień wolny w ogóle od zając dydaktycznych więc żadnego łamistrajka w szkole nie było wcale, a jednak strajkujący nauczyciele przyszli bo wierzą w to co robią zamiast np. zawiesić strajk na dni świąteczne wtedy nie musieli by przyjść wcale.
MartinezR
MartinezR 24.04.2019, 15:32
Tylko pensum przekłada się na 40h. Chcesz powiedzieć, że po tych 3h w szkole spędzili nad klasówkami w domach po 5h?
Zabawne...
Ksio
Ksio 23.04.2019, 13:05
może jeszcze troszkę bardziej to rozwinę...
Dawno nie czytałem tak tendencyjnego artykułu pisanego pod z góry założoną tezę. Owszem nauczyciele byli w ten dzień w szkole przez 4h lekcyjne w godz od 8-11 bo tyle wynosi ich pensum za jeden dzień, pozostały czas to właśnie wykonywanie innych czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych, ale pan redaktor nie raczył się wtedy pofatygować do szkoły. Nie wspominając już o tym że był to dzień wolny w ogóle od zając dydaktycznych więc żadnego łamistrajka w szkole nie było wcale, a jednak strajkujący nauczyciele przyszli bo wierzą w to co robią zamiast np. zawiesić strajk na dni świąteczne wtedy nie musieli by przyjść wcale. Więc zanim po raz kolejny zaczniecie pluć na nauczycieli proponuje zacząć wykonywać swoją pracę obiektywnie i profesjonalnie, a nie ulegać zleceniom jedynie słusznej opcji   :(
Uczeń czarnoksiężnika
Uczeń czarnoksiężnika 22.04.2019, 14:54
Ha ha ha - Uczeń czarnoksiężnika, to twoje wypracowanie drogie dziecko? Krótkie i pełne inwektyw, chyba jesteś przemęczony.
Uczeń123
Uczeń123 21.04.2019, 22:05
Żenujący tekst i cała ta telewizja opolskie. Ciekawe czyje konkretnie są te wypociny, bo nie znam nikogo takiego jak redakcja RTO, chyba wszyscy tam pracujący stworzyli to „dzieło” wspólnymi siłami. Mam nadzieję, że kiedyś poziom tego pseudo dziennikarstwa chociaż trochę się poprawi. Dziękuję dobranoc
Ania
Ania 22.04.2019, 15:13
Przeczytaj drogi Uczniu123 swój tekst i zastanów się czy nie zapomniałeś wpisać treści. To jakbym napisała - A ty jesteś brzydki i masz odstające uszy - Naprawdę uważasz, że to jest argument w dyskusji?
John Kowalsky
John Kowalsky 22.04.2019, 14:55
sam jesteś żenujący i co gorsza nie jesteś uczniem tylko nauczycielem - a może powinniście wrócić do szkoły. Do oślej ławki
Mi
Mi 21.04.2019, 16:57
Kolejny raz nasze nyskie media wykazują brak znajomości tematu. Nauczyciele skończyli pracę o11. Zapewne wtedy Pan Redaktor przypomniał sobie, że jeszcze nie ma o czym pisać.
zc
zc 24.04.2019, 21:13
CAŁA szkoła skończyła pracę o 11:00? xDDDDDDDDD
Grenua
Grenua 22.04.2019, 14:58
na 100%, - a może wyjaśnisz dlaczego? Jakiś rozkład zajęć proszę podesłać.

A zapomniałem od 11:00 nauczyciele śpiewali na urodzinach Schetyny piosenkę o KROWIE i zostali zwolnieni ze strajku.
Jam
Jam 22.04.2019, 20:29
Cała szkoła zakończyła pracę o 11? Chyba Cię pokręciło, żeś take wytłumaczenie wymyślił. To po co ta szkoła w takim razie, jak jest czynna 3 godziny dziennie.
nauczyciele na wagarach
nauczyciele na wagarach 21.04.2019, 14:49
https://niezalezna.pl/268422-a…
Moim zdaniem, jeśli nauczyciele dostaną kasę za te dni, kiedy nie byli w szkole i ją przyjmą, to powinni zostać oskarżeni o wyłudzenie. Pomyśleć tylko, że tacy ludzie rozliczają potem dzieci z frekwencji na lekcjach.
Ksio
Ksio 23.04.2019, 13:11
czytaj ze zrozumienie... jakie wyłudzenie? nauczyciele byli w ten dzień w szkole przez 4h lekcyjne w godz od 8-11 bo tyle wynosi ich pensum za jeden dzień, pozostały czas to właśnie wykonywanie innych czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych, ale pan redaktor nie raczył się wtedy pofatygować do szkoły.
Monia
Monia 21.04.2019, 10:56
Elita - to moi drodzy raczej = NAUCZYCIELE AKADEMICCY, NAUKOWCY, TWÓRCY, AKTYWNI PRZEDSIĘBIORCY, INŻYNIEROWIE (z wynikami)
- a nie Pani z nauczania 1-3, lub z przedszkola
bardzo sie mylisz
bardzo sie mylisz 24.04.2019, 21:06
Znam wielu nauczycieli 1-3 i przedszkolnych, którzy na glowe bija te "elite" wedlug Twojej definicji. Przede wszystkim kultura osobista, kregoslupem moralnym, poswieceniem dla blizniego. Az mi takich zal, ze przyszlo im zmierzyc sie z kwestia strajku i sa zmuszeni do staniecia po ktorejs ze stron barykady...
Kapitan Ameryka
Kapitan Ameryka 24.04.2019, 23:02
Umieram ze śmiechu!!! - ale rozumiem, każdy pragnie zostać superbohaterem.
Bruno
Bruno 25.04.2019, 06:48
Co to w ogóle za odpowiedź jest?
Nie jestem w stanie, panie k. ameryka, wyłonić z twojej wypowiedzi ani jednego argumentu związanego z wypowiedzią poprzednika.

Jeśli się nie zgadzasz z jego wypowiedzią, do czego masz święte prawo, to spróbuj opisać swój punkt widzenia w sposób merytoryczny.

Odpowiedź, której udzieliłeś, nie wnosi NIC do rozmowy. Jest bez wartości.
Kapitan Ameryka
Kapitan Ameryka 26.04.2019, 00:50
Wysil mózg, przecież żądacie tego od dzieci.
- dla Ciebie mogę wyjaśnić mój post:

Z pewnością jest wiele fajnych przedszkolanek, dobrych żon, matek, kochanek itd.
Ale elitą zwykliśmy nazywać ludzi z większym dorobkiem - naukowym i intelektualnym - nie ujmując niczego szanownym przedszkolankom.

Relatywizacja pojęcia elity jaką zaproponował - "bardzo się mylisz" - i nazywanie elitą tylko tych, których lubisz - to jakiś nowy klucz filozoficzny, nie spotykany wcześniej.
Napisz o tym książkę.
Niech wyniki sprzedaży i próba czasu ocenią czy to wybitna literatura.

Ja pozostanę przy bardziej tradycyjnej definicji elity intelektualnej, niż ta zaproponowana przez- "bardzo się mylisz" - , ale tylko do momentu, kiedy dostaniesz literackiego Nobla. Wtedy obiecuje, że jeszcze raz przemyślę moja postawę.
Nauczyciele na wagarach
Nauczyciele na wagarach 19.04.2019, 20:54
Czy ktoś rozliczy tych wagarujących nauczycieli? Na czele z dyrektorem? Sumienia zero. Wywalić wszystkich z roboty, niech idą gdzie chcą.
Uczeń
Uczeń 20.04.2019, 22:13
Ciekawe kto wtedy będzie uczył? Katecheci czy przypadkowi pierwsi lepsi urzędnicy bez kwalifikacji? Kiedy do ludzi dotrze, że zawód nauczyciela powinien być dużo bardziej SZANOWANY, nie tylko pod względem finansowym - ci ludzie mają ogromny wpływ na przyszłe pokolenia. Historia uczy, że najłatwiej manipulować bezmyślną masą...
Adam
Adam 21.04.2019, 10:55
Nauczyciele to niestety także - element bezmyślnej masy. Nie przesadzajcie z tą elitą. Z powodów finansowych idą tam słabi ludzie. NIESTETY - oprócz tych z powołania trafiają tam, tacy, którzy nie poradzili sobie w gospodarce wolnorynkowej.
Studentka
Studentka 21.04.2019, 21:25
Proszę mi wierzyć, że ludzie słabi nie przetrzymaliby tych pięciu lat studiów, na początku mają jeszcze pasję, potem odbiera im ją system...
nie przesadzaj
nie przesadzaj 22.04.2019, 15:04
Dziecko drogie, w Polsce są tysiące ludzi, którzy PRZETRZYMUJĄ 5 lat studiów w najróżniejszych specjalnościach. Wielu z nich nie odnosi potem, ani sukcesu materialnego, ani zawodowego. Duża część to absolwenci studiów "humanistycznych".
wezcie przestancie
wezcie przestancie 24.04.2019, 21:09
Tyle sie narzeka i ironizuje na humanistow - a jak bez nich wygladalaby edukacja, zycie? Gdyby kazdy parl na kariere i kase ten swiat bylby jeszcze gorszy. Cenie ludzi, ktorzy swiadomie, pelni dobrych intencji zdecydowali sie na "prace u podstaw".

Pozostałe