Trzecia skarga na nyski bon wychowawczy trafi do sądu administracyjnego

  • 01.05.2019, 14:04
  • redakcja RTO
Trzecia skarga na nyski bon wychowawczy trafi do sądu administracyjnego
Matka samotnie wychowująca dwoje dzieci po raz trzeci, domaga się unieważnienia  uchwały o ustanowieniu bonu wychowawczego wprowadzonego w gminie Nysa, podjętej w lutym 2019 roku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu już dwukrotnie unieważnił wcześniejsze uchwały nyskiego samorządu w tej sprawie. Wyroki nie są jednak ostateczne, ponieważ gmina Nysa skierowała skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Strategia stosowana przez gminę Nysa jest następująca. Skarżąca matka może kierować do sądu administracyjnego jedynie uchwały, które są w obiegu prawnym, czyli aktualnie obowiązujące. Jednak procedura sądowa trwa miesiącami, więc zanim sąd unieważni skarżoną uchwałę gmina wprowadza nową, która w zaskarżonych punktach nie różni się od poprzedniej, ale stanowi nowy akt prawny. Rezultat jest taki, że trzeba skarżyć nowa uchwałę i tak można by w nieskończoność.

Ta strategia udaje się dlatego, że wojewoda opolski Adrian Czubak, który ma stać na straży praworządności nie wykorzystuje swoich uprawnień do zablokowania "nowych" uchwał, mimo, że ma świadomość, jakie jest stanowisko sądu administracyjnego w tej sprawie. Takie zachowanie wojewody teoretycznie mogłoby się skończyć jego odwołaniem, ale będzie to trudne zważywszy na dotychczasowa bezczynność w tej sprawie i kolejne kampanie wyborcze.

Skarżąca kobieta kwestionuje pierwszeństwo w przyznawaniu bonu (500 złotych na drugie dziecko w wieku 2 - 6 lat) dla par małżeńskich. W jej opinii jest to niezgodne z konstytucyjną zasadą równości co dwukrotnie już potwierdził sąd. Rada miejska Nysy argumentuje natomiast, że innowacyjny charakter nyskiego bonu polega właśnie na tym, że przyznaje wsparcie małżeństwom, które są dyskryminowane w polskim systemie pomocy społecznej.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czubek - agent sPOKO czy IDIOTA
Czubek - agent sPOKO czy IDIOTA 19.05.2019, 12:24
To wina, a właściwie nie wiadomo czemu służąca intryga wojewody Adriana Czubaka. Ten wątpliwy "mąż stanu" od początku wiedząc, że zapisy uchwały są "niezgodne z polskim prawem" - to prawie dosłowny cytat z jego wypowiedzi ze stycznia 2016, nie skorzystał z rozstrzygnięcia nadzorczego, czyli uniemożliwienia wejścia w życie kolejnych uchwał bonowych.

Tym samym skierował "spór o bon" na drogę sądową, co w praktyce oznaczało usankcjonowanie kolejnych niezgodnych z prawem uchwał rady miejskiej w Nysie. Nawet po drugim orzeczeniu WSA o niekonstytucyjności kolejnej uchwały, wojewoda nie skorzystał przy kolejnej wersji uchwały z możliwości jej zablokowania, lecz sam rzekomo w obronie praworządności skierował ją, (kiedy weszła już w życie) do WSA.
To działanie pozorowane. Ponieważ procedura sądowa pozwala na kontynuację bezprawnych działań rady miejskiej w Nysie, bowiem do czasu orzeczenia kolejnego wyroku, a później apelacji w NSA minie kilka lat.

W taki sposób PIS-owski wojewoda sankcjonuje bezprawie i szkodzi wizerunkowi własnej partii. Czyżby był agentem sPOKO? Czy zwykłym idiotą.
miś
miś 21.05.2019, 13:04
Wojewoda był w sytuacji bez wyjścia i mimo, że się wzbraniał dbał o własną głowę.
Kil
Kil 17.05.2019, 18:38
Ten bon to niezła kaszanka ta Pani ma racje i mam nadzieje że ktoś się tym zajmnie dzieci wszystkie są takie same!
Kor
Kor 14.02.2020, 15:53
Popieram ten bon to kielbasa wyborcza Kolbiarza jestem tylko ciekawy czy ci co go dostają to rodziny które potrzrbuja wsparcia ?

Pozostałe