Rektor Politechniki Opolskiej popełnił samobójstwo? Prokuratura bada czy doszło do udziału osób trzecich.

  • 18.07.2019, 12:08
  • redakcja RTO
Rektor Politechniki Opolskiej popełnił samobójstwo? Prokuratura bada czy doszło do udziału osób trzecich.
Rzecznik prokuratury okręgowej w Opolu Stanisław Bar potwierdził, że do śmierci rektora doszło wskutek targnięcia się na własne życie, prokuratura pracuje nad ustaleniem, czy nie doszło do udziału osób trzecich. Rektor Politechniki Opolskiej miał 55 lat.

Policja wstępnie  wykluczyła udział osób trzecich, jednak prokuratura jeszcze weryfikuje okoliczności.
- Weryfikujemy, czy doszło do samobójstwa, a jeśli tak, czy nikt go do tego nie nakłonił - informuje Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Prokurator poinformował także media, że wszystkie dotychczasowe śledztwa dotyczące rektora Politechniki Opolskiej prowadzone były w sprawie, a nie przeciwko osobie, oznacza to, że nikomu nie postawiono zarzutów.  Na uczelni kierowanej przez Prof. Marek Tukiendorf miał miejsce głęboki konflikt.

___________________________________________________
Czy ewentualna przyczyną targnięcia sie na własne życie mógł być konflikt na uczelni?
Wiosną krajowe serwisy rozpisywały się o wysokim wynagrodzeniu rektora.

Opolska prokuratura badała, czy prof. Marek Tukiendorf  rektor Politechniki Opolskiej, zgodnie z prawem pobiera 33 tys. zł miesięcznej pensji. - link Super Express

Dziennikarze „Super Expressu” dotarli do dokumentów, z których wynika, że naukowiec sporo kosztuje uczelnię: podróżuje po całym świecie, ma służbowe auto i dodatek na paliwo. A nawet... kupuje ser i kiełbasę za pieniądze politechniki.

Marek Tukiendorf sprawował godność rektora drugą kadencję. W 2016 roku senat uczelni zdecydował, że otrzyma dodatek do pensji – 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego (czyli ok. 13 tys. zł). Wynagrodzenie profesora wynosiło w sumie... 33.600 zł. 13 tys. to pensja podstawowa, 13 tys. zł wymieniony powyżej dodatek, 5 tys. zł dodatek rektorski i pieniądze za wysługę lat. Okazuje się jednak, że senat uczelni był przekonany, iż 13 tys. zł dodatku nie będzie pochodziło z budżetu uczelni. Sprawa była na tyle poważna, że zajęła się nią prokuratura. Śledczy sprawdzali, czy w sumie 273 tys. zł zostało pobrane zgodnie z prawem.
 - Nie mam sobie nic do zarzucenia – mówił wówczas prof. Marek Tukiendorf.

Nie tylko zarobki powodowały konflikty na uczelni.

Tukiendorf często podróżował, odwiedził m.in. Kubę, Jamajkę, Kajmany, Indie, Dominikanę czy Tajlandię... Łączny koszt delegacji to ok. 200 tys. zł rocznie.
 - Ciężko pracowałem. Wszędzie, gdzie byłem, zajmowałem się sprawami Politechniki Opolskiej, a także organizacji międzyuczelnianych, w których działam – bronił się naukowiec. Jego przeciwnicy podważali sens wielu wyjazdów twierdząc, że uczelnia nie odnosi z tych delegacji żadnych korzyści.

Rektor nie udzielał informacji mimo, że miał taki obowiązek.

Jerzy Szteliga z Rady Uczelnianej ZNP na Politechnice Opolskiej, skarżył się dziennikarzom, że do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu trafiło łącznie 30 skarg w sprawie rektora Politechniki Opolskiej. Dotyczą one braku odpowiedzi na pytania zadawane w trybie dostępu do informacji publicznej. Rektor Politechniki Opolskiej został 26 razy skazany na podstawie wyroków sądowych (w tym 18 jest już prawomocnych), gdzie w przypadku 24 wyroków sąd stwierdził rażące naruszenie prawa. - link Onet.pl

734 dni w delegacji?

Związkowcy wyliczyli, że rektor - w trakcie 6 lat sprawowania swojej funkcji - na podróże służbowe poświęcił łącznie 734 dni. Do największej kumulacji wyjazdów doszło w 2017 roku. „Może to oznaczać, że 2/3 czasu pracy w 2017 roku prof.nie było na uczelni” - pisali w liście otwartym do ministra.

____________________________________

Marek Tukiendorf - życiorys i działalność naukowa

Marek Tukiendorf urodził się 9 października 1964 w Polskiej Cerekwi. Był chemikiem, specjalizującym się w inżynierii i aparaturze chemicznej, profesorem nauk rolniczych, nauczycielem akademickim i rektorem Politechniki Opolskiej w kadencjach 2012–2016 i od 2016 do chwili obecnej.

Był również wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) oraz pełnił rolę Przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Z wykształcenia inżynier chemik. W 1988 roku ukończył studia magisterskie i rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, W 1996 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice Łódzkiej. W 2004 roku zdobył stopień doktora habilitowanego nadany przez Akademię Rolniczą w Lublinie. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2009 roku.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Quim
Quim 28.10.2019, 11:51
Pan Jerzy Szteliga chyba już zapomnial jaka dociekliwa może być prokuratura...
Masza
Masza 31.07.2019, 10:29
A tutaj masz jeszcze lepiej. Radio Opole tak pisze o człowieku, który popełnił samobójstwo:
Ostatnia droga profesora Marka Tukiendorfa. "Obyśmy wszyscy umieli podchodzić do życia z takim spokojem i energią"
http://radio.opole.pl/100,2871…
Zyzik z nim pił czy jak?
Zyzik z nim pił czy jak? 27.07.2019, 00:20
Poniżej linkdo artykułu w NTO- jak widać, to PIS zawinił w tej sprawie.
https://nto.pl/rektor-marek-tu…
Gaga
Gaga 25.10.2019, 19:34
Zizik po prostu wiedział, jak zawistnym człowiekiem był ten, któremu rektor się naraził
rektor, dyrektor, srektor
rektor, dyrektor, srektor 24.07.2019, 15:26
Brał po 30 tysięcy pensji, a jak wyszło na jaw to się załamał?! - hardcore na pieniądzach publicznych jest dla skurczybyków bez skrupułów i zahamowań - patrz Biłobrany i Wożniaki, a nie dla mięczaków...

Skoro był taki wrażliwy, to trzeba było nie kombinować.

Publiczny żal za czymś takim to histeryczna hipokryzja.
Nikt nie cacka się tak z ojcem 5 letniego Dawida, który ... wiadomo co, ale jak ktoś jest rektorem, dyrektorem, srorem to wszyscy z nabożną czcią wyliczają zasługi (NTO, Radio Opole) ... dobrze, że RTO napisało co wyprawiał ten rektor zanim nie przeholował.
Robotik
Robotik 25.10.2019, 19:06
RTO napisało, bo ktos miał chody i cel, coby wygłaszac tylko negatywy. Politechnika Opolska RTO wcale nie interesowała. Poszukaj tutaj inne artykuly o Politechnice.
r,d,s
r,d,s 24.07.2019, 15:29
Pewnie Minister Gowin cofnął mu poparcie przed wyborami widząc, że gość przegiął pałę. Marek tego nie przewidział, bo myślał, że złapał byka za rogi i pękł, - nie chciał już być normalnym człowiekiem - (tylko półbogiem) i wybrał śmierć.
Aniutka
Aniutka 18.07.2019, 18:20
Masakra- niestety, pan rektor święty nie był.
GRZESZNIK ZWYCZAJNY
GRZESZNIK ZWYCZAJNY 25.10.2019, 18:57
Skomentowala święta Aniutka

Pozostałe