Węgiel taniej kupisz z PESELEM

  • 08.10.2019, 21:50
  • redakcja RTO
Węgiel taniej kupisz z PESELEM
Jeśli chcesz kupić węgiel do ogrzania mieszkania, sprzedawca poprosił Cię o podanie nr PESEL, nr dowodu osobistego, imię oraz nazwisko i adres zamieszkania. Dodatkowo kierowca, który przywozi surowiec, wylegitymuje odbierającego. Jak się okazuje, jeżeli chcemy uniknąć opłaty akcyzowej za zakupiony opał, musimy te dane podać. Jest to również zgodne z przepisami RODO.

Zmiana przepisów została wprowadzona 1 stycznia bieżącego roku. Nowelizacja wprowadziła obowiązek dla osób fizycznych, które kupując węgiel, chcą go kupić bez podatku akcyzowego, mają prawo skorzystać ze zwolnienia. Żeby z tego skorzystać kupujący musi okazać dowód osobisty, z którego dane i wpisywane są w dokumencie sprzedaży. Klient może nie okazywać dowodu, ale wtedy zapłaci akcyzę. Jest to jak najbardziej legalne i zgodne z przepisami RODO.

W połowie września Ministerstwo Finansów przedstawiło do konsultacji społecznych projekt zmian ustawy o podatku akcyzowym. Projekt zakłada m.in., że zamiast nr dowodu osobistego wystarczy numer PESEL.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe