Szpital nie spełnił wymogów. W tym roku naczyniówki w Nysie nie będzie.

  • 29.10.2019, 16:57
  • redakcja RTO
Szpital nie spełnił wymogów. W tym roku naczyniówki w Nysie nie będzie.
Chirurgia naczyniowa nie wróci w tym roku do Nysy. Nyski ZOZ nie spełnił warunków konkursu. Opolski oddział NFZ informuje, że musiał unieważnić konkurs na prowadzenie oddziału.

Dlaczego tak się stało?

- NFZ nie miał wyjścia, ponieważ w konkursie wzięła udział tylko jedna placówka. Nyski szpital, który nie spełniał wszystkich wymagań - wyjaśnia rzecznik opolskiego NFZ Barbara Pawlos.
- Postępowanie konkursowe w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chirurgia naczyniowa zostało unieważnione z powodu braku spełnienia przed jedynego świadczeniodawcę, który złożył ofertę, warunków wymaganych do realizacji świadczeń chirurgii naczyniowej określonych przepisami prawa - brzmi wyjaśnienie Pani rzecznik.

Dyrektor nyskiego ZOZ-u Norbert Krajczy, przyznaje, że komisja zakwestionowała nieaktualne atesty dla części niewykorzystywanego przez ostatnie lata sprzętu. Zdaniem dyrektora Krajczego nie stanowiło to poważnej przeszkody.

- Dotyczy to trzech pomp infuzyjnych, dwóch lub trzech kardiomonitorów, że ten sprzęt ma tak zwany paszport od pół roku nieważny. Myśmy wystosowali pismo, że ten sprzęt do końca miesiąca będzie serwisowany. To nie jest jakiś problem z tym paszportem - wyjaśnił Norbert Krajczy.

Dyrektor oświadczył mediom, że nie uznał za stosowne zlecić serwis sprzętu bez pewności, czy szpital ostatecznie otrzyma kontrakt. Ponadto komisja NFZ zauważyła, że w rejestrze wojewody, część łóżkowa oddziału figurowała jako pododdział chirurgi ogólnej, na co szpital miał zareagować wnioskiem o przemianowanie wpisu na samodzielny oddział chirurgii naczyniowej.

Polityczny sabotaż, czy nieudolność?

Nasza ulubiona gazeta należąca do niemieckiej grupy prasowej Polska Press tj. NTO tradycyjnie obarcza odpowiedzialnością stronę rządową pisząc - Politycy obiecali naczyniówkę w Nysie. W tym roku jej nie będzie... - 

Rzeczywiście politycy (PIS), w tym wicewojewoda, a dziś posłanka Violetta Porowska i poseł Kamil Bortniczuk mówili w kampanii wyborczej o dodatkowych pieniądzach na oddział chirurgii. Dwoili się i troili, by zwiększyć dostęp do świadczeń zdrowotnych. Norbert Krajczy (dziś PSL, dawniej PIS) nie był w stanie spełnić wszystkich wymogów formalnych i poległ na drobnostce. Czyżby uważał, że wie lepiej jakie wymogi należy spełnić. Ci którzy znają dyrektora nyskiego ZOZ dobrze wiedzą, że jego zdanie trudno zakwestionować.
Naczyniówka wróci do Nysy najwcześniej w przyszłym roku. NFZ zapewnia, że nadal bierze pod uwagę reaktywację oddziału, jednak na szczegóły trzeba jeszcze poczekać.

Na funkcjonowanie 15-łóżkowego oddziału, nyski szpital miał pozyskać w konkursie 6 milionów złotych w skali roku. Władze placówki liczą, że co się odwlecze to nie uciecze i po nowym roku uda się znaleźć na ten cel więcej pieniędzy.

Jak to podsumować? Gdyby szpital nie popełnił dyskwalifikującego błędu, przysługiwałoby mu odwołanie się od decyzji NFZ. Niestety mamy to co widać. Pytanie jest proste, czy dyrektor Krajczy poniesie konsekwencje swoich błędów, czy ujdzie mu na sucho?

_______________________________

Lokalne media komentują sprawę, każde na własny sposób. O wnioskach NTO pisaliśmy wyżej. Nowiny Nyskie bagatelizują braki formalne, pisząc, że  - Prezes PAKS
Bartosz Sadowski napisał do NFZ oświadczenie, że do 30 października sprzęt będzie miał ważne atesty, ale tego w postępowaniu konkursowym nie uwzględniono - .

Jak to skomentować? Postępowanie konkursowe NFZ musi być prowadzone zgodnie z procedurami, podobnie jak przetarg na zamówienie publiczne. Jeśli oferent (w tym przypadku szpital) nie spełni wymogów formalnych, czyli takich które są bezwzględnie wymagane. To postępowanie musi być unieważnione, nawet jeśli chodziłoby o przysłowiowy przecinek, bo inaczej doszłoby do złamania prawa. Tego niestety nie rozumieją ani w NTO, ani Nowin Nyskich. O sprawach gospodarczych lub związanych z prawem powinni pisać dziennikarze mający odpowiednie przygotowanie. W tych redakcjach niestety, jak widać kompetencji po prostu brak.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

647b8
647b8 03.11.2019, 11:49
Bo jest tak:

Platformersi tj. Rajmun Miller i paplający Palimąka teraz twierdzą, że jest spisek! Spisek polegający na tym, że NFZ specjalnie unieważnił konkurs, bo "PINIĘDZY NIE MA I NIE BĘDZIE" - gdzieś to już słyszeliśmy.

Skoro tacy mądrzy, trzeba było przypilnować Krajczego, żeby nie spieprzył dokumentacji konkursowej.
647b8
647b8 03.11.2019, 11:44
Racja Miller, który mieni się specjalistą w dziedzinie opieki zdrowotnej powinien był przeczytać razem z koalicyjnym kolegą Norbusiem warunki konkursu i walnąć Krojczego z otwartej dłoni w czoło, z taka siła, żeby mu potylica odskoczyła na właściwe miejsce.
IrenaAleksander
IrenaAleksander 03.11.2019, 01:06
Jak zwykle Pan Krajczy jest najmądrzejszy i co narobił.Gdzie jest cudotwórca Pan Miller nabrał wody w usta dokładnie znał warunki przetargu teraz z opozycją tępią Pana Starostę obarczając winą za błędy swoich koleśi .Panowie nas pacjentów nie obchodzą wasze zachcianki i zawiść.
MY CHCEMY ŻYĆ I LECZYĆ SIĘ NADAL ŻĄDAMY OTWARCIA ODDZIAŁU NATYCHMIAST.
Proszę pacjętów o mobilizację w tym prostym i przykrym temacie .
POZDRAWIAM .
Nie dla Krajczego
Nie dla Krajczego 02.11.2019, 12:58
Przez nieudolność dyrektora Krajczego nie będzie nyskiej naczyniówki. Ilu ludzi umrze przez te doktora Krajczego? To skandal, powinni chłopa wywalić na zbity pysk.
edukacja pilnie potrzebna
edukacja pilnie potrzebna 02.11.2019, 11:34
kubal poleciał "Biłobranem". Na ostatniej sesji rady powiatu podobne mądrości wygłaszał Czesław Biłobran - że NFZ mogło "złagodzić" kryteria konkursu i dać dodatkowy termin.
Głoszenie podobnych idiotyzmów jest szkodliwe społecznie, każdy kto przystępował do przetargów i ma jakieś pojęcie o tym - a tu jest bardzo podobna sytuacja jak w konkursach NFZ wie, że ZAMAWIAJĄCY (w przetargu) i NFZ (w konkursie) nie może przyjąć oferty, która nie spełnia warunków udziału w konkursie. - bo to byłoby złamaniem prawa i kontrakt podpisany z naruszeniem zasad można by unieważnić.
kubal
kubal 31.10.2019, 14:05
Stare porzekadło mówi "jak się chce psa uderzyć to kij się znajdzie" i NFZ taki kij znalazł, brak jest woli NFZ żeby reaktywować naczyniówkę w Nysie
On
On 03.11.2019, 11:51
To jakbyś napisał, że choć nic nie umiałeś na egzaminie, nauczyciel wykazał się brakiem woli przepuszczenia Cię do następnej klasy.
Elżbieta
Elżbieta 30.10.2019, 15:43
Jak wy możecie tak na Pana Durektora brzydko mowić
Adam
Adam 30.10.2019, 10:08
Krajczy głupio sie tłumaczy. To jakby ktoś chciał dostać pracę jako kierowca, ale prawo jazdy miał dostać dopiero jak go przyjmą i podpiszą umowę o pracę.
Takie głupoty może pisać tylko ktoś kto nigdy nie uczestniczył w żadnym przetargu.
Kompetencje dziennikarzy Nowin i NTO=0
Ortega
Ortega 29.10.2019, 23:12
Krajczy jest zawsze najmądrzejszy. Wydaje mu się, że jak nie otworzy oczu to słońce nie wzejdzie. dał D.. po całej linii.

Pozostałe