Śmieci na Łambinowickim poligonie zdaniem strażaków zostały podpalone.

  • 20.11.2019, 17:02
  • redakcja RTO
Śmieci na Łambinowickim poligonie zdaniem strażaków zostały podpalone.
- Płonęła sterta gumowych opon i pasów transmisyjnych - relacjonuje jeden ze strażaków. - Gaszenie pożaru utrudniał silny wiatr. Dym gryzł w oczy i gardło, nie było czym oddychać. Z pożarem, który objął około 200 metrów kwadratowych przez kilka godzin zmagali się ochotnicy z OSP oraz strażacy z Nysy. Ogień strawił około 80% składowanych nielegalnie śmieci. Władze gminy domagają się usunięcia pozostałości.

Pożar na terenie dawnego poligonu w Łambinowicach został zauważony w sobotę (16.11) późnym wieczorem przez kierowców dwóch quadów przejeżdżających w okolicy. Nielegalne składowisko, o którym pisaliśmy na wiosnę w 2018 roku to odludne miejsce.  Gdyby nie przypadkowi świadkowie pożar mógł się rozwijać niezauważony przez całą noc, a nawet mogłoby dojść do zapalenia znajdującego się nieopodal lasu.

Akcja gaśnicza zakończyła się o 5 rano w niedzielę. W ocenie strażaków, to nie był przypadkowy samozapłon, czy też zaprószenie ognia. Odpady musiały zostać polane substancją łatwopalną. To najprawdopodobniej sposób na pozbycie się nielegalnego składowiska odkrytego w 2018 roku.
- Dopominamy się od właściciela tego terenu, żeby to wszystko zostało uprzątnięte. Złożyliśmy już odpowiednie dokumenty dla właściciela, żeby w ogóle te wszystkie odpady, które zostały tam zrzucone, zostały usunięte w trybie natychmiastowym, no i żeby też prowadził działalność profilaktyczną, czyli zamontował monitoring - informuje wójt  Tomasz Karpiński.

Jak informują media odpady zostały przywiezione z Dolnego Śląska. Kamiennik może być jednym z elementów działania mafii śmieciowej. W Polsce działają firmy wyszukujące nie rzucające się w oczy miejsca dla podmiotów chcących pozbyć się dużej ilości odpadów, w tym szkodliwych.

- Za jeden wyładowany samochód otrzymują 4-5 tys. zł - mówi informator gazety Nowiny Nyskie.

Władze gminy maja podejrzenia, że okolica stała się obszarem zorganizowanych działań związanych z nielegalnym składowaniem odpadów. Czynności w tej sprawie prowadzi także policja, która szuka sprawców zaśmiecania, jak i ustala przyczyny pożaru.

 

 

____czytaj także_____________

Tysiące ton nielegalnych śmieci w Łambinowicach.

Tysiące ton nielegalnych śmieci w Łambinowicach.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

54pw89yfj
54pw89yfj 20.11.2019, 23:49
mafia pali śmieci i pije szampana - prokuratorzy umarzają śledztwa i też piją

Pozostałe