Niedziela, 25.08.2019

To oburzające! mówi ks. Mikołaj Mróz, że za bezpieczeństwo w trakcie i czystość po procesji mają być odpowiedzialne parafie!

  • 19.05.2016, 14:02 (aktualizacja 02.06.2016, 13:54)
  • redakcja RTO
To oburzające! mówi ks. Mikołaj Mróz, że za bezpieczeństwo w trakcie i czystość po procesji mają być odpowiedzialne parafie!
Za bezpieczeństwo uczestników oraz czystość podczas procesji kościelnych, według nyskich władz, mają odpowiadać parafie, to logiczne, ale jak mówi ks. Mikołaj Mróz- To oburzające! -. prałat argumentuje, że Proboszczowie nie mają do dyspozycji policji, straży czy firm sprzątających, za komuny nikt nie kazał nam pilnować bezpieczeństwa wiernych na procesji, ani sprzątać. - kontynuuje Mróz - aż chciałoby się powiedzieć komuno wróć.

 

 

Proboszczowie parafii w Nysie i w sołectwach otrzymali pismo z UM w Nysie podpisane przez wiceburmistrza Piotra Bobaka. Według, którego, teraz to oni jako organizatorzy procesji, pielgrzymek lub innych imprez o charakterze religijnym na drogach publicznych będą odpowiadać za bezpieczeństwo uczestników, ponosić odpowiedzialność za wypadki i szkody oraz mają obowiązek sprzątać po przejściu wiernych. Burmistrz powołał się na zapisy konkordatu.

Dziekan ks. Tadeusz Bartoszewski, proboszcz parafii św. Dominika w Nysie, informując wiernych o nowych wytycznych w ubiegłą niedzielę, nie krył oburzenia. Podkreślił, że nawet w czasach komunizmu nie było takiego obowiązku.

Ze słowami dziekana zgadza się ks. Mikołaj Mróz. - Tak, to prawda, za komuny nikt nie kazał nam pilnować bezpieczeństwa wiernych na procesji, ani sprzątać.

Księża nie zgadzają się, że takie obowiązki wynikają z konkordatu. Urzędowe wytyczne dotyczą dróg gminnych. Warunki przemarszu procesji na drogach powiatowych, krajowych i wojewódzkich parafie będą musiały dodatkowo uzgadniać z ich zarządcami. Na parafiach, jako na organizatorach, będzie spoczywał również obowiązek uzgodnienia ze starostą planu zabezpieczenia ruchu drogowego.
 

Wiceburmistrz Piotr Bobak uważa, że wymagania wobec parafii są zasadne. Powołuje się na tragiczny wypadek z koniem, który miał miejsce przed bazyliką w styczniu br. - Bobak dodaje, że część parafii do tej pory postępowała zgodnie z krytykowanymi dziś wytycznymi, więc dokument porządkuje jedynie sytuacje.

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (145)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gosc
Gosc 01.08.2019, 09:42
Niech Mróz sprząta
pow-ze 32
pow-ze 32 30.01.2018, 08:50
Już czas na zmiany w UM Nysa. Panoszenie czas zakończyć
uber
uber 31.01.2018, 12:03
Już czas na zmiana proboszcza, dla odmiany prosimy o jakiegoś prawdziwego Niemca, albo chociaż Deutsho-fila
zeus
zeus 30.01.2018, 07:34
Kolbiarz rzeczywiście już dziczeje, a Bobaka to już ostatnie chwile jak recydywę mu zafasują z RIO z wolnej ręki. Chłopcy za bardzo wątpliwy temat się biorą, oj żeby naród wcześniej się nie wnerwił i taczki podstawi pod magistrat dla tego chamstwa.
[removed]alert("lol")[removed] tomek
[removed]alert("lol")[removed] tomek 29.01.2018, 21:21
No to nieżle.
TheBill
TheBill 20.05.2017, 21:43
Pycha kroczy przed upadkiem
 mgr. Piotr  B.
mgr. Piotr B. 26.05.2016, 17:16
Pycha i grzech zabrała wam rozum. Plujecie jadem jak te żmije parchate. Będziesz w hospicjum leżał, to zobaczymy jaki wtedy będziesz mądry i pyszny. Zgnilizna opanowała tą Polską Ziemię.
g
g 25.05.2016, 14:50
Niech sie czarnuchy wezma wkoncu do roboty
ewa
ewa 26.05.2016, 17:00
Mowisz o murzynach pokrako intelektualna?
Jest na wielu.
Jest na wielu. 24.05.2016, 22:07
Twoja religia, Twoja sprawa, ale nie możesz przywłaszczać sobie przestrzeni publiczne i blokować ruchu. Twoje poglądy na temat tego jak piękna jest Twoja religia nie powinny się różnić od poglądu, ze masz najpiękniejsze i najmądrzejsze dzieci. Nie narzucaj mi swojej religii, swojego kultu czy fetyszyzmu i łaskawie nie blokuj ruchu pojazdom.
jopia
jopia 24.05.2016, 19:09
ale maja pieniadze i moga sobie ochrone wynajac i sluzby sprzatajace tez. Dosc dojenia Polski
emeryt
emeryt 24.05.2016, 17:01
Niestety Konkordat jasno wskazuje że to kler odpowiada za to i tylko to klerowi to wskazano i już są źli że muszą zabezpieczyć procesje . P
jajco
jajco 24.05.2016, 14:37
Brawo Nysa!!
cammarata
cammarata 24.05.2016, 10:22
Hola!. Jak Owsiak organizuje Przystanek to kto finansuje sprzątanie?
Marek
Marek 24.05.2016, 13:49
Owsiak, debilu
antyzdrajca
antyzdrajca 25.05.2016, 10:56
Mareczku za dużo KODeiny, tylko obrażać POtraficie
iron
iron 24.05.2016, 09:41
Nie liczcie nigdy na żadną władzę! Jedyną skuteczną metodą na ukrócenie nienasyconej watykańskiej bandy, jest masowa rezygnacja z organizowanych przez nią niedzielnych imprez.. Niedziela spędzona w lesie, parku miejskim lub na rowerowej wycieczce jest nieporównywalnie bardziej atrakcyjna od towarzystwa fałszywych etykieciarzy, co to w niedzielę w kościele siedzą, a w tygodniu narzędzia z roboty kradną..
art
art 24.05.2016, 09:25
Już władzuni rura zmiękła! Już w pozycji na kolankach przeprasza czarnego pasożyta za zwróconą mu uwagę! W Polsce nie można mieć zaufania do żadnej władzy! To ścierwa i cienkie bolasy są - zawsze dbają tylko o własne dupska.
el
el 24.05.2016, 07:13
organizując jakąkolwiek imprezę organizator ponosi odpowiedzialność. Wymagana jest opinia policji, straży miejskiej, należy podpisać umowę z firmą sprzą
tającą itp itd wiec panie w sukience, proszę się tak nie oburzać tylko zakasać kieckę i stanąć na wysokości zadania. i
ramzes
ramzes 24.05.2016, 07:00
eeee... czarne klechy, robicie impreze to sprzątać po sobie - miotełka i wioooo darmozjady
Gena
Gena 23.05.2016, 22:54
Brawo Panie Bobak! Polacy przyjeżdżający z zagranicy mówią: tam się lepiej żyje, bo tam jest porządek! U nas mówiono zawsze: zasady są po to by je łamać! Zawsze prawo pisane i prawo niepisane. Zawsze równi i równiejsi. Zawsze nieporządek. Gdyby przestrzegano procedur Smoleńska katastrofa też by się nie zdarzyła!
agnes
agnes 25.05.2016, 14:35
Za granicą lepiej się zyje
tylko czemu klękają przed islamem?
ttj
ttj 24.05.2016, 09:43
Spokojnie z tymi brawami. Pan Bobak już się zbobił.
Ateik
Ateik 23.05.2016, 22:39
Panie mróz sprzedajemy willę nad morzem i opłacany firmy ochroniarskie i sprzątające . Kilkanaście lat wstecz po zajsciu w Poznaniu gdzie został postrzelony malolat uciekajacy samochodem to wtedy dla was wszyscy policjanci byli mordercami co sie glosilo na mszach a dzisiaj chcecie aby oni wam zabezpieczali wasze pochody kpina ze sluzb mundurowych
Taaaa
Taaaa 23.05.2016, 22:25
Za komuny nie trzeba było a za PISdy trzeba... Komuno wróć
kanrob
kanrob 23.05.2016, 21:45
To niech płacą za ochronę z tych co im kaczor ofiarował z naszych pieniędzy.

Pozostałe