Andrzej Kruczkiewicz zostaje Jacek Chwalenia odchodzi. Koalicja PIS-PTL-FS nienaruszona.

  • 31.12.2019, 14:45
  • redakcja RTO
Andrzej Kruczkiewicz zostaje Jacek Chwalenia odchodzi. Koalicja PIS-PTL-FS nienaruszona.
Wniosek o odwołanie starosty złożony w listopadzie przez radnych KO i PSL upadł. W głosowaniu wzięło udział 23 radnych. Przeciwko odwołaniu Kruczkiewicza głosowało 12, za 9, jeden wstrzymał się od głosu, jeden głos w urnie komisja skrutacyjna uznała za nieważny.

 

Starosta bez zmian, ale jest nowy wicestarosta.
Podczas tej samej sesji na formalny wniosek Starosty doszło do odwołania wicestarosty Jacka Chwaleni. Za jego odwołaniem zagłosowało 16 radnych, 4 było przeciw, 2 wstrzymało się, oddano 1 głos nieważny i jedna karta do głosowania nie została oddana komisji. Na jego miejsce powołano Damiana Nowakowskiego dotychczasowego prezesa nyskiej spółki EKOM. Jego kandydaturę zgodnie z ustawa o samorządzie powiatowym zaproponował starosta Andrzej Kruczkiewicz. "Za" było 12 radnych, 11 zagłosowało przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Co ciekawe Nowakowski jest kandydatem spoza rady powiatu, w wyborach samorządowych 2018 bezskutecznie kandydował na urząd burmistrza Otmuchowa, jednak uległ Janowi Woźniakowi, nie został także radnym gminy Otmuchów. Rada oczywiście może powoływać na stanowisko wicestarosty, a nawet starosty osoby nie będące radnymi, ale to niezbyt częsta praktyka.

Skąd pomysł na zmiany?

Nieoficjalnie powodem zmian w zarządzie powiatu był konflikt wewnątrz koalicji tworzącej Zjednoczoną Prawicę, czyli PIS, Polska Razem Gowina i Solidarna Polska Ziobry. Jacek Chwalenia jest kojarzony z ludźmi Patryka Jakiego, czyli Solidarnej Polski. Komentuje się, że koalicjanci nie byli zadowoleni m.in z decyzji personalnych, które przypisywano byłemu wicestaroście.

Pamiętajmy, że koalicja w powiecie to: Zjednoczona Prawica (5 - straciła 3 głosy Bez Jacka Chwaleni, Kazimierza Rozumka i Grażyny Bortniczuk), Powiat to Ludzie Kordiana Kolbiarza (3) i Forum Samorządowe 2002 (4) razem 12 głosów.

Czemu miał służyć wniosek o odwołanie starosty.

Po wyborach w 2018 rządząca przez dwie kadencje koalicja PO, PSL i SLD straciła władzę. Jednak walka o starostę zawisła na włosku, bowiem koalicja PIS, PTL i FS 2002 wygrała wówczas głosowanie 13 do 12. Jednak, żeby odwołać starostę nie wystarczy już zwykła większość, by tego dokonać trzeba 3/5 głosów. Tym samym, sen o powrocie do władzy opozycji nie spełnił się. Czesław Biłobran, Piotr Woźniak i Daniel Palimąka nie zebrali wystarczającej liczby głosów do odwołania zarządu. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym należałoby zebrać 3/5 głosów, czyli większość kwalifikowaną. W naszym przypadku przy frekwencji 23 radnych na sali to 14 głosów. Jak pisaliśmy wyżej udało się zebrać zaledwie 9.

Co będzie z Jackiem Chwalenią?

Prawdopodobnie, pamiętając o tym, że na razie to spekulacje, Jacek Chwalenia może wrócić do spółki EKOM, którą porzucił w 2018 roku dla stanowiska wicestarosty. Stanowisko prezesa zwalania przecież powołany na jego miejsce w zarządzie powiatu Damian Nowakowski, a mandat radnego powiatu nie przeszkadza w piastowaniu funkcji kierowniczych w spółce innej jednostki samorządowej. Ponadto, o decyzjach personalnych w EKOM zdecyduje burmistrz Nysy, który jako twórca komitetu wyborczego "Powiat to Ludzie" (Kordiana Kolbiarza), jest nieformalnym "patronem" formacji współtworzącej koalicję rządzącą powiatem. Radni z tego komitetu to sekretarz w gminie Nysa Piotr Bobak, Joanna Burska członek zarządu powiatu i Bogdan Wyczałkowski przewodniczący rady powiatu i jednocześnie prezes gminnej spółki ARN. 

PS.
Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym ponowna propozycja o odwołanie starosty może być zgłoszona dopiero za sześć miesięcy.

 

 

czytaj także: W-powiecie-o-koalicji-zdecydowal-1-glos-w-glosowaniu-13-do-12-zwyciezyla-koalicja-z-pisem-przeciwko-po-psl-i-razem-dla-powiatu-glownie-sld

W powiecie o koalicji zdecydował 1 głos. W głosowaniu 13 do 12 zwyciężyła koalicja z PISem przeciwko PO, PSL i Razem dla Powiatu (głównie SLD)

https://www.telewizjaopolskie.pl/wiadomosci/2515,w-powiecie-o-koalicji-zdecydowal-1-glos-w-glosowaniu-13-do-12-zwyciezyla-koalicja-z-pisem-przeciwko-po-psl-i-razem-dla-powiatu-glownie-sld

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wesołe miasteczko
wesołe miasteczko 31.12.2019, 19:55
Karuzela się kręci

Pozostałe