Bunt, hucpa, walka o sprawiedliwość - a może sztubackie brewerie.

  • 08.02.2020, 01:38
  • redakcja RTO
Bunt, hucpa, walka o sprawiedliwość - a może sztubackie brewerie. UWAGA oryginalne zdjęcie zostało przerobione, co w języku sztuki nowoczesnej nazywa się SUBWERSJĄ lub po prostu MEMEM.
Sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie zbuntowali się i wezwali prezesa sądu, by zakwestionował orzeczenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Izba ta odsunęła sędziego Juszczyszyna od pełnienia obowiązków. Mówiąc prostym językiem Juszczyszyn wstrzymał sprawę cywilną by sprawdzić, czy sędzia orzekający w I instancji był niezawisły. Ogólnie rzecz biorąc zarzut dotyczył przekroczenia uprawnień polegającego na podważeniu prerogatywy prezydenta do mianowania sędziów.

Szybka reakcja prezesa sądu.

Sędziowie zaproponowali podjęcie uchwał w obronie Pawła Juszczyszyna. Jeden z obecnych na sali sędzia przeczytał apel części sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie. Zgłoszono tym samym propozycje uchwał.

Prezes sądu w Olsztynie Maciej Nawacki ocenił, że wszystkie trzy projekty wykraczają poza zakres kompetencji zebrania.

– To jest niedopuszczalny zakres kompetencji zebrania. W tym momencie, skoro nikt nie chce zabrać głosu, zamykam zebranie – odparł sędzia, po czym przedarł wręczone mu dokumenty.  - Mamy do czynienia z hucpą polityczną w wykonaniu sędziów - powiedział.

.

Sędziowie znowu w politykę?

Druga propozycja uchwały wyrażała dezaprobatę w sprawie ustaw sądowych. Podziękowano również osobom, które "wspierają niezawisłość i niezależność sędziów". Prezes Maciej Nawacki na koniec zebrania podarł kartki, które były podstawą do wniosku formalnego o rozszerzenie obrad. Trzeci z dokumentów dotyczył przesłania treści obu uchwał m.in. I prezes SN, prezesowi Sądu Okręgowego w Olsztynie, marszałkom Senatu oraz Sejmu, premierowi, ministrowi sprawiedliwości oraz przewodniczącemu KRS.

Do głosowania nad uchwałami nie doszło, ponieważ sędzia Nawacki zamknął obrady. Przypomnijmy, że sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Pomimo zawieszenia zamierzał orzekać. W środę stawił się w pracy. Jak się  jednak okazało, jego sprawa została zdjęta z wokandy

_____________________________________

Szybka analiza listy Zardkiewicza pokazała nam, że w Olsztynie jest 12 sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL  (lista Zaradkiewicz). Wszyscy zasiadają w sądzie okręgowym, czyli "towarzysze" nominowani przez komunistyczna Radę Państwa awansowali bez wyjątku.

Biernat-Kalinowska Jolanta SO w Olsztynie Sędziowie 01.11.1986
Hryniewicz Danuta SO w Olsztynie Sędziowie 01.08.1981
Jaszczak Marek SO w Olsztynie Sędziowie 17.06.1985
Kamiński Andrzej SO w Olsztynie Sędziowie 11.01.1982
Kasprzyk Wiesław SO w Olsztynie Sędziowie 09.06.1989
Motyka Leszek SO w Olsztynie Sędziowie 01.08.1987
Niewiadomska Hanna SO w Olsztynie Sędziowie 16.11.1982
Piórkowska Jolanta SO w Olsztynie Sędziowie 01.06.1984
Rutkowska Zofia SO w Olsztynie Sędziowie 09.06.1989
Warachowski Grzegorz SO w Olsztynie Sędziowie 30.01.1987
Wieczorkiewicz Mirosław SO w Olsztynie Sędziowie 16.10.1986
Żurawski Andrzej SO w Olsztynie Sędziowie 30.03.1984

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe