W Goświnowicach znika aleja kasztanowców w związku z budową drogi - ulica Kolejowa.

  • 09.02.2020, 16:57
  • redakcja RTO
W Goświnowicach znika aleja kasztanowców w związku z budową drogi - ulica Kolejowa.
W związku z przebudową drogi powiatowej w Goświnowicach trwa wycinka 170 drzew. Mieszkańcy nie są zachwyceni. Mówią, że szkoda 100 letnich drzew.

Na razie działania tylko na facebooku

- Mam apel do mieszkańców Goświnowic, którzy chcą zachować aleję- jej resztki- na ulicy Kolejowej. Jutro potrzebuję kilku osób, które staną przed kamerą i zgłoszą swój sprzęciw. Trzeba opowiedzieć o braku pełnej informacji o tej inwestycji, bo to nie jest tylko remont drogi. Robią tam 6- cio metrową drogę dla transportu ciężkiego. Na Kolejowej jest szkoła, dróżka spacerowa i stare domy. Ja zorganizuję media. Proszę o informację,kto jest chętny zawalczyć o drzewa. = napisała jedna z mieszkanek na fb.

 

Nie zgadzają się, niestety niewiele robią.

Jak widać wycinka jest już dość zaawansowana. Dopiero w ostatnich dniach jedna z mieszkanek skontaktowała się z radnym Damianem Kwiatkowskim, ten odparł, że nie jest zorientowany jaka to inwestycja, po zasięgnięciu języka dowiedział się, że powiatowa. Przebudowa ulicy kolejowej pociągnęła to inwestycja Starostwa Powiatowego, czyli nie gminy Nysa jak przypuszczali mieszkańcy. W takich przypadkach jednak to gmina wydaje pozwolenie na wycinkę. Gdyby inwestorem była gmina, pozwolenia wydawałby powiat. Takie procedury mają na celu zwiększenie kontroli nas wydawaniem zgód. Niezależnie od tego opinie musi wydać RDOŚ, czyli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu.

Według nieoficjalnych informacji 100 letnie drzewa były chore. Nie wiemy jednak czy wszystkie. Zapytany przez nas telefonicznie naczelnik wydziału ochrony środowiska Jacek Tarnowski mimo, niedzieli oddzwonił i poinformował, że pozwolenie dla tej inwestycji wydawała gmina, a budową zajmuje się wydział drogownictwa. Obiecał także, że w poniedziałek rano zwróci się do gminy by się czegoś dowiedzieć, być może uda się doprowadzić do choćby częściowego wstrzymania wycinki.

 

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe