Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Przełożona także pierwsza komunia i bierzmowanie.

  • 26.03.2020, 11:29
  • redakcja RTO
 Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Przełożona także pierwsza komunia i bierzmowanie.
W maju tego roku nie będzie pierwszej komunii świętej ani bierzmowania. To jedna z decyzji biskupa opolskiego Andrzeja Czai w związku z epidemią. Uroczystości zostały przeniesione na razie na wrzesień.

Inne zapisy dekretu biskupa to ograniczenie osób biorących udział w mszy św. We wszystkich obrzędach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących liturgię. Odwołano nabożeństwa gorzkich żali oraz drogi krzyżowej.

W liturgii nie mogą uczestniczyć niepełnoletni ministranci. Zachęca się wiernych do uczestniczenia w nabożeństwach poprzez transmisje radiowe i telewizyjne.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, także odwołano. Zalecono by ktoś z domowników dokonał poświęcenia samodzielnie przed śniadaniem wielkanocnym. To także ma swoją wielką moc.

Ograniczenia dotyczą także spowiedzi. Zaleca się indywidualne wzbudzenie aktu żalu doskonałego w miejscu zamieszkania. To musi wiązać się z żalem za grzechy i zamiarem wyspowiadania się w jak najbliższym terminie.

- Przesłaliśmy do parafii wzór dekretu - informuje rzecznik kurii.

- Jeśli komuś bardzo zależy na spowiedzi w tradycyjny sposób, można do niej przystąpić, jednak warunkiem jest wcześniejsze umówienie się z duszpasterzem. Księża już udostępniają  numery telefonów i inne formy kontaktowania się.  - dodał rzecznik

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe