Zmarł dr. hab. Piotr Baron, dziekan Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie miał 54 lata.

  • 24.07.2020, 15:02
  • redakcja RTO
Zmarł dr. hab. Piotr Baron, dziekan Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie miał 54 lata.

Był dyrygentem, nauczycielem akademickim, kompozytorem, autorem ponad 40 publikacji naukowych, animatorem życia muzycznego. Prowadził autorską klasę dyrygowania, wykładał przedmioty teoretyczne, dyrygował chórem akademickim oraz chórem Nysa Gospel Choir. Był doktorem habilitowany sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury oraz profesorem nadzwyczajnym PWSZ w Nysie.

Od początku w PWSZ Nysa.

Był jednym z założycieli Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie. W latach 2008 - 2016 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu. Od 1 października 2017 roku był jego dyrektorem. Od 2017 był profesorem gościnnym w Universität der Musik w Wiedniu.

Ukończył Studium Nauczycielskie (wychowanie muzyczne) w Wieluniu, Akademię Muzyczną w Poznaniu, Podyplomowe Studium Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Doktorat w zakresie dyrygentury obronił w Akademii Muzycznej w Warszawie, a habilitację z dyrygentury uzyskał na podstawie unikatowej płyty Józef Elsner Muzyka religijna (z nagraniem m. in. Solemnis Coronationis Missa op. 51 Elsnera) w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jego aktywność koncertowa objęła wykonanie ponad 1500 utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych i symfonicznych, w tym prawykonania dzieł wielu kompozytorów śląskich. Był twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Kompozytorów Śląskich.
Był założycielem i prezesem Towarzystwa Muzycznego im. J. Elsnera w Ozimku oraz od 1990 roku dyrektorem autorskiej Społecznej Szkoły Artystycznej i Społecznego Ogniska Muzycznego w Ozimku (wraz z 4 filiami).
Od 1982 roku organista i kantor w różnych kościołach.

Zajmował się także terapią dźwiękiem. We współpracy z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej, przy współudziale arteterapeutów, lekarzy psychiatrów, psychologów prowadził badania nad wpływem dźwięku na psychikę człowieka i nad wykorzystaniem dźwięku jako działania wspomagającego w leczeniu nerwic, wypalenia zawodowego i szkolnego, depresji i in. Był członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz wiceprzewodniczącym Sekcji Arteterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

W przeszłości aktywnie angażował się także w środowisku mniejszości niemieckiej. Był długoletnim referentem ds. kultury i oświaty Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz prezesem Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego (1996-2011).
Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 27 lipca o godzinie 11.00 w Opolu Półwsi.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe