Czechy zamykają od poniedziałku granicę z Polską

  • 07.11.2020, 12:43
  • redakcja RTO
Czechy zamykają od poniedziałku granicę z Polską
Polska znalazła się na liście krajów wysokiego ryzyka. Oznacza to ograniczenia w podróżowaniu do Republiki Czeskiej, które będą obowiązywać od najbliższego poniedziałku (09.11).

Od północy 9 listopada podróż z Polski do Czech na dłużej niż 12 godzin będzie możliwa tylko z negatywnym testem na obecność koronawirusa. Ta zasada będzie obowiązywała wszystkich, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali dłużej niż 12 godzin w krajach wysokiego ryzyka - w tym w Polsce.

Lista państw oznaczanych trzema kolorami: czerwonym, pomarańczowym i zielonym, będzie aktualizowana co piątek.

Ograniczenia w podróżowaniu nie będą dotyczyć obywateli Republiki Czeskiej i ich rodzin, cudzoziemców posiadających wizę bądź zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, a także pracowników transportu międzynarodowego i osób przejeżdżających przez Czechy tranzytem. Wyjątek będą stanowili także pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci przekraczający granicę przynajmniej raz w tygodniu, dyplomaci i dzieci poniżej 5 roku życia. Wjazd bez testu na koronawirusa będzie też możliwy w nagłych sytuacjach związanych na przykład ze zdrowiem.

Pozostałe osoby wjeżdżające do Czech na dłużej niż 12 godzin będą musiały wypełniać elektroniczny formularz lokalizacyjny. Następnie w ciągu 5 dni będą zobowiązane do wykonania testu i przedłożenia jego wyniku w regionalnej stacji higieny. Czesi będą też akceptować testy wykonane w innych państwach Unii Europejskiej nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe