Budżet powiatu nyskiego na 2021 rok zatwierdzony. Samorządy oszczędzają.

  • 30.12.2020, 15:45
  • redakcja RTO
Budżet powiatu nyskiego na 2021 rok zatwierdzony. Samorządy oszczędzają.
Budżet Powiatu Nyskiego na 2021 rok uchwalony. Radni podczas sesji Rady Powiatu Nyskiego, która odbyła się 29 grudnia, w trybie zdalnym, przyjęli projekt przygotowany przez Zarząd Powiatu.

W głosowaniu radnych 16 było za, przeciw 5, zaś 3 osoby wstrzymały się od głosu. Budżet zakłada wydatki w wysokości 169 480 501 zł, zaś dochody na poziomie 152 761 501 zł.

 

Inwestować czy oszczędzać?

- Roztropny gospodarz oszczędza środki na czas po Covid-19, bo epidemia powoduje spustoszenie w gospodarce – mówił podczas sesji budżetowej były starosta Czesław Biłobran (PSL). Polityk, piastujący w powiatowym PKS stanowisko, którego utworzenie komentuje się, jako powstałe nie z potrzeb gospodarczych, lecz politycznych, po to, żeby działaczy takich jak Czesław Biłobran, tj. bez etatu w zarządzie powiatu utrzymać w koalicji. - czytaj tu

Biłobran zaapelował, aby wstrzymać wydatki na nowe chodniki i ścieżki rowerowe. – Oszczędzajmy i przeczekajmy ten zły czas. - przekonywał.

- Należy odważnie inwestować, rozgrzewać gospodarkę. Niebawem można się spodziewać kolejnych środków z Unii Europejskiej – nie zgadzał się z oszczędnościami Daniel Palimąka z Platformy Obywatelskiej, były współpracownik Czesława Biłobrana z poprzedniego zarządu powiatu.

Większe inwestycje powiatu.

3,1 mln to budżet na dokończenie nowej drogi do strefy ekonomicznej w Radzikowicach.

1,5 mln przebudowa Alei Wojska Polskiego w Nysie.

1 mln przebudowa drogi Grądy – Starowice.

3 miliony termomodernizacja szpitala nr 1 w Głuchołazach.

2,9 mln udział powiatu we wspólnej z Gminą Nysa inwestycji Centrum Przesiadkowym w Nysie.

800 tysięcy . złotych budowa nowego domu dziecka w Korfantowie.

800 tysięcy termomodernizacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

500 tysięcy wymiana stolarki okiennej w budynku Rolnika.

100 tysięcy dofinansowanie do remontu ośrodka wypoczynkowego Sandacz w Otmuchowie,

 

Gmina Nysa jest nieco bardziej pro inwestycyjna. Rada przyjęła budżet na rok 2021 ze 150 mln długiem. Większość w radzie i burmistrz uważają, że miasto skorzysta z niskiego oprocentowania kredytów. Kolejne kredyty maja wynieść prawie 15 mln. Największą inwestycją w 2021 w Nysie ma być kontynuacja modernizacji Rynku - 7 mln złotych i budowa centrum przesiadkowego - 5,6 mln. Władze gminy planują zrealizować także wiele drobniejszych inwestycji.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe