Dentyści z Opola przyjmowali swoich pacjentów prywatnie, a potem zgłaszali się do NFZ po drugą wypłatę.

  • 07.01.2021, 23:27
  • redakcja RTO
Dentyści z Opola przyjmowali swoich pacjentów prywatnie, a potem zgłaszali się do NFZ po drugą wypłatę.
W tej sprawie przesłuchano blisko 1,5 tysiąca świadków. Do tych przestępstw miało dochodzić w latach 2010 - 2016. Oskarżeni przyznali się do winy.

Podwójna wypłata za wykonane usługi nie wystarczała.

Z czasem oskarżeni poszli o krok dalej i według śledczych zaczęli zgłaszać do NFZ zabiegi, których w ogóle nie wykonywali. W tym celu fałszowali dokumentację medyczną. W ten sposób mieli oszukać w ciągu 6 lat opolski NFZ na 170 tysięcy złotych. Akt oskarżenia został przesłany do sądu rejonowego w Opolu.

Wobec przyznania się do winy oskarżonych, prokurator dołączył wniosek o skazanie ich bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie uzgodnionej kary. Rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 40 i 30 tysięcy złotych - informuje media rzecznik prokuratury Stanisław Bar.

Zgodnie z wnioskiem sprawcy oszustw mają oddać 170 tys. złotych Narodowemu Funduszowi Zdrowia. rejonowego. Łącznie zarzucono oskarżonym ponad 500 przypadków oszustw. Średnia wartość oszustwa to 340 zł. W takich sprawach nigdy nie wiadomo, czy udało się wykryć wszystkie przypadki oszustwa. Przy tej skali wyłapanie wszystkich przypadków nadużyć jest praktycznie niemożliwe.

Decyzja czy przychylić się do wniosku prokuratury leży po stronie opolskiego sądu

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe