Według NFZ śmierci pacjenta w karetce winny dyspozytor.

  • 31.01.2021, 11:46
  • redakcja RTO
Według NFZ śmierci pacjenta w karetce winny dyspozytor.
Chodzi o sprawę z października 2020 roku, gdy pacjent zmarł w karetce czekając na przyjęcie do nyskiego szpitala. Po kontroli NFZ ukarało Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego.

 

Przypomnienie wydarzenia.

62 letni Pacjent chorował na ostrą infekcję dróg oddechowych, lekarz rodzinny konsultował go telefonicznie. 8 października mężczyzna poczuł się gorzej i wezwał karetkę pogotowia. Zespół ratownictwa przywiózł go szpitala w Nysie. Niefortunnie nyski oddział ratunkowy był w trakcie dekontaminacji z powodu skażenia Sars - Cov, o czym poinformowano lekarza koordynatora województwa opolskiego.

Pacjentowi w karetce wykonano szybki test, okazało się, że jest zakażony Covid-19. Stan chorego się pogarszał, mimo, że cały czas był pod respiratorem. Po godzinie czekania karetkę przekierowano do budynku oddziału zakaźnego, kilkaset metrów dalej. W trakcie przekazywania chorego na oddział doszło do zatrzymania akcji serca, mimo akcji ratunkowej mężczyzna zmarł.

 

 

NFZ przeprowadził kontrolę.

Kontrola nie znalazła nieprawidłowości w postępowaniu ani lekarza przychodni rodzinnej, ani personelu medycznego szpitala w Nysie, także nie znaleziono błędów w postępowaniu zespołu medycznego w karetce. Niewłaściwe przekierowanie karetki do Nysy to błąd  dyspozytora medycznego z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

Pacjent powinien był trafić do Kędzierzyna-Koźle, tamtejszy szpital dysponował wolnymi łóżkami respiratorowymi dla pacjentów Covid-19, a z miejsca zamieszkania pacjenta tj. z Krzyżkowic do Kędzierzyna jest zaledwie o 10 kilometrów więcej.

NFZ nałożył na OCRM karę umowną.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe