Nysa zerwała współpracę z Tarnopolem. Przyczyna to patron stadionu Roman Szuchewycz - odpowiedzialny za ludobójstwo na Wołyniu.

  • 02.04.2021, 13:23
  • redakcja RTO
Nysa zerwała współpracę z Tarnopolem. Przyczyna to patron stadionu Roman…
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni, niemal jednogłośnie, opowiedzieli się za zerwaniem umowy partnerskiej z Tarnopolem na Ukrainie. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 21 rajców.

Za zerwaniem umowy głosowało 21 radnych. Od głosu wstrzymał się Feliks Kamienik.

Poszło o patrona stadionu, którego imieniem 5 marca deputowani Tarnopola nazwali stadion miejski. Roman Szuchewycz to dowódca UPA, odpowiedzialny m.in. za ludobójstwo Polaków na Wołyniu.  Przeciw uhonorowaniu Szuchewycza zaprotestowali ambasadorowie Polski i Izraela. Prezydent Zamościa zawiesił współpracą z Tarnopolem jako miastem partnerskim.

 – W tej sytuacji uznaliśmy za właściwe odstąpienie od partnerstwa. Żałuję, bowiem polegało ono głównie na wymianie młodzieży, a takie przyjaźnie są ważne dla zachowania niepodległości obu narodów. - 

Nysa, to miasto gdzie po II wojnie światowej została przesiedlona część mieszkańców Tarnopola polskiego pochodzenia. W naszym mieście działa aktywnie Klub Tarnopolan.

Tarnopol nie wycofa się z decyzji

W piątek (12.03.2021) mer Tarnopola, Serhij Nadał, oświadczył, że władze miejskie nie wycofają się z decyzji o nadaniu miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza. Przypomniał, że co roku na początku marca Tarnopol organizuje młodzieżowe zawody o Puchar Szuchewycza, aby upamiętnić tego „wybitnego przywódcę UPA”. – Symbolicznym będzie to, że w tym roku nagrodzenie zwycięzców zawodów odbędzie się na miejskim stadionie imienia Romana Szuchewycza” – mówił mer Tarnopola.

– W żadnym razie nie zmienimy tej nazwy. Tarnopolscy, ukraińscy i zagraniczni sportowcy będą startować na stadionie imienia Romana Szuchewycza – napisał Nadał na Facebooku. Stwierdził, że Szuchewycz był osobą wielu talentów, w tym sportowcem.

– Myślę, że może być przykładem dla wszystkich współczesnych Ukraińców, przede wszystkim dla młodzieży – stwierdził mer Tarnopola. – Życzymy wszystkim zwycięstwa, życzymy wszystkim, by byli jak Roman Szuchewycz – powiedział.

Roman Szuchewycz, oficer zbrodniczego batalionu „Nachtigal”, oficer zbrodniczego 201 batalionu policyjnego podległego SS, dowódca ludobójczej UPA. Ten ukraiński bohater. „Sportowiec” jest odpowiedzialny za wymordowanie ok. 100 tys. Polaków podczas rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe