Na sędziów Polacy wydają najwięcej w Europie (poza Bułgarią), wyroków jest mniej niż w Europie, a sędziów więcej - dlaczego mamy kryzys?

  • 01.07.2021, 11:51
  • redakcja RTO
Na sędziów Polacy wydają najwięcej w Europie (poza Bułgarią), wyroków…

Najwięcej wyroków

Najwięcej wyroków wydają Włosi, Hiszpanie oraz Francuzi. Pod tym względem Polacy są w środku wszystkich krajów Unii Europejskiej

Ilość sędziów na 100 tys. mieszkańców

Zgodnie z danymi CEPEJ, w Polsce jest 26 sędziów na 100 000 mieszkańców. W Niemczech jest ich 24, we Francji 10, a w Wielkiej Brytanii – 3.

(European Commission for the Efficiency of Justice – CEPEJ). Raporty CEPEJ są obok EU Justice Scoreboard jednym z głównych źródeł służących do analiz porównawczych systemów sądownictwa w krajach europejskich.

Wydajemy na sędziów najwięcej (poza Bułgarią)

Według najnowszego raportu EU Justice Scoreboard, jak również danych Eurostatu, Polska wydaje 0,5% PKB na sądownictwo. Przed nami jest tylko Bułgaria z 0,6% PKB. W Niemczech jest to 0,4% PKB, we Włoszech – 0,3% PKB, z kolei we Francji – 0,2% PKB.

– Tezę o wyjątkowo dużym obciążeniu pracą polskich sędziów należy uznać za fałszywą. W 11 z 20 rozpatrywanych krajów jest ono wyższe niż w Polsce – mówi prof. Andrzej Siemaszko, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. – Nieprawdziwa jest bowiem opinia, że główna przyczyna niewydolności polskiego wymiaru sprawiedliwości to nadmierna liczba spraw. Jest nią nieprawidłowe rozłożenie pracy w sądach i zbyt duża liczba sędziów funkcyjnych.

Polacy rzadziej niż inni obywatele Wspólnoty stają przed sądami. Spośród dużych krajów UE Polska ma najmniejszy napływ spraw procesowych (1,7 mln). To ponad dwukrotnie mniej niż Włochy i o ok. 1/4 mniej niż Hiszpania, Francja, Anglia i Niemcy. Takie wnioski wypływają z raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości „Wymiar sprawiedliwości w Unii Europejskiej".

Ciekawe dlaczego spraw jest mniej - Polacy są mniej kłótliwi, czy może nie ufają wymiarowi sprawiedliwości?

Ile spraw na 100 tys.

Jak pokazuje raport IWS, pod względem liczby spraw procesowych na 100 tys. mieszkańców Polska jest na dziesiątym miejscu. U nas jest ich 4481, a np. we Włoszech 7292, w Hiszpanii 6375. Wyprzedzają nas jeszcze m.in. Litwa, Anglia, Węgry i Francja.

Polski sędzia ma do rozpoznania 173 sprawy rocznie. Jego włoski kolega czterokrotnie więcej, a hiszpański czy francuski trzykrotnie.

 

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wojciech C.
Wojciech C. 03.07.2021, 03:49
Jedyna metoda zreformowania tej kasty to metoda wg Cejrowskiego - wszyscy won. Zgnilizna tego systemu (sądowniczego) wydaje się nie do opanowania, a skutki działania tzw. polski resortowej będą trwały w nieskończoność. Z ubolewaniem należy skonstatować, że aktualna władza nie jest zdolna do zreformowania czegokolwiek i niestety koło się zamyka. Już tylko naiwni mogą wierzyć, że kolejna władza cokolwiek zrobi z tą patologią.

Pozostałe