Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa

  • 14.07.2021, 13:35
  • redakcja RTO
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
W dniu 11 lipca odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Przedstawiciele władz, służb mundurowych, związków i organizacji kombatanckich, stowarzyszeń oraz mieszkańcy Nysy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary.
Uroczystość została wzbogacona programem artystycznym przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie, pod kierownictwem Renaty Głuszek oraz Dariusza Orłowskiego.
Tablica upamiętniająca ofiary mordów dokonanych przez faszystów niemieckich, komunistów sowieckich, nacjonalistów ukraińskich w latach 1939 – 1947 powstała w roku 2015 z inicjatywy Społecznego Komitetu ufundowania tablicy na czele którego stała Pani Janina Johnson.
Opiekunami tablicy są uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe