W 2016 po lipnym konkursie powołano dyr. Carolinum, dziś środowisko boi się zmian.

  • 14.07.2021, 18:20 (aktualizacja 16.07.2021, 22:17)
  • redakcja RTO
W 2016 po lipnym konkursie powołano dyr. Carolinum, dziś środowisko boi…

List

Do starosty nyskiego trafił list podpisany przez nauczycieli i pracowników nyskiego liceum Carolinum. Ci według informacji prasowych popierają dotychczasową dyrektor szkoły, której kadencja dobiegła końca. Powiat Nyski ogłosił konkurs na to stanowisko. Środowisko szkolne boi się, że o wyborze nowego dyrektora nie będą decydować kompetencje, tylko polityczne układy. - piszą Nowiny Nyskie tradycyjnie sympatyzujące z "Otmuchowem", czyli klanem Woźniaków, nazywanym tak od nazwiska "niezatapialnego' wieloletniego burmistrza Otmuchowa Jana Woźniaka i jego syna byłego wicestarosty, dziś radnego powiatu Piotra Woźniaka. Panowie związani są z SLD.

 

Pedagodzy piszą do starosty

„W czasie pięcioletniej kadencji pani dyrektor Małgorzaty Makaryk w liceum zaszło wiele pozytywnych zmian, szkoła zyskała pełne zaufanie środowiska lokalnego, na co wskazuje dobra rekrutacja do klas pierwszych, szkoła zdobyła też Srebrną Tarczę w rankingu „Perspektyw”, co potwierdza wysoki poziom nauczania” – piszą pedagodzy Carolinum.

Podkreślają, że przeprowadzony wśród nauczycieli i rodziców sondaż, potwierdza bardzo dobre zarządzanie placówką. Autorzy listu zaznaczają, że pani dyrektor Makaryk ma pełne zaufanie uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

Nie oceniamy dyrektora. 


Bez wnikliwej analizy opartej o wywiad środowiskowy, nie da się ocenić, czy Magdalena Makaryk jest dobrym, czy złym dyrektorem i nie to jest celem niniejszego artykułu. Być może jest dobrym, a być może tylko miłym i niewymagającym, skoro całe środowisko pracownicze ją tak hołubi. Tego, że reformatorzy i aktywni menadżerowie są nielubiani, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, ta jest lubiana, więc można przypuszczać, że od ludzi zbyt wiele nie wymaga.

 

Pokalane poczęcie.

Nauczyciele być może lubią dyr. Makaryk i boją się zmian. Być może nie wprost, ale ustami dziennikarza Nowin Nyskich twierdzą, że - Dwa listy to efekt obaw, że konkurs na dyrektora może nie być uczciwy. Kontrkandydatką obecnej dyrektor jest bowiem radna PiS–u. Konkurs ogłasza zaś Powiat Nyski, którym rządzi ta sama formacja. - tokują nowiny.

Jednak ci sami nauczyciele nie zdają sobie sprawy lub udają, że nie są świadomi, w jaki sposób Magdalena Makaryk na stanowisko dyrektorskie została powołana. Otóż do tego powołania doszło na skutek (w naszej ocenie) świadomego złamania prawa przez ówczesny zarząd powiatu, w którym zasiadali Czesław Biłobran (PSL), Piotr Woźniak (SLD) i Daniel Palimąka (PO).

Ci Panowie, wbrew przepisom prawa oświatowego powołali sami siebie w skład komisji konkursowej wybierającej dyrektorów szkół. To działanie jednoznacznie niedopuszczalne. Członkowie zarządu powiatu nie mogą być członkami komisji. Potwierdza to przepis, orzecznictwo, i aktualne stanowisko wojewody. Co gorsza Piotr Woźniak, który zajmował się oświatą wiedział, że łamie prawo. Świadczy o tym notatka służbowa i wyjaśnienia jakie złożył naczelnik wydziału oświaty Kazimierz Darowski na ręce Joanny Burskiej w 2019 roku.

Darowski powiedział Joannie Burskiej, że ekspertyza potwierdzająca ten zakaz powstała w starostwie i została zniszczona. 

 

Jakie to miało znaczenie?

 Komisje konkursowe z nielegalnymi członkami Piotrem Woźniakiem, Danielem Palimaką i Czesławem Biłobranem doprowadziły kilkakrotnie do decyzyjnego remisu podczas konkursów. Nie trudno się domyśleć po co. Remis w konkursie zgodnie z przepisami pozwala zarządowi, czyli tym samym Panom, którzy doprowadzili do remisu, wybrać dyrektora na podstawie powołania - BEZ KONKURSU!

 

Podsumowanie

Magdalena Makaryk została powołana na dyrektora w konsekwencji złamania prawa przez władze powiatu (PSL, PO, SLD - 2015 - 2018). Teraz, kiedy jej kadencja dobiegła końca "środowisko nauczycielskie" i Bóg jeszcze wie kto, pisze odezwy do dzisiejszego starosty w obronie dyrektora, który został, poetycko można by powiedzieć, "pokalanie poczęty".

Kiedy SLD z PSL i PO łamało prawo nikt nie protestował, dziś to środowisko prewencyjnie rwie włosy z głowy, że w powiecie rządzonym przez PIS może zostać powołany dyrektor związany z PIS. Owszem. Tak się może zdarzyć. Tyle, że dzisiejszy zarząd powiatu powołał do komisji pracowników starostwa zgodnie z przepisami, a nie jak w poprzednim, członkowie zarządu sami siebie.

O wyniku aktualnego konkursu zdecyduje głosowanie w gronie 12-osobowej komisji konkursowej. Połowa to przedstawiciele kuratorium oświaty i powiatu, jako organu prowadzącego. Druga połowa to przedstawiciele rady rodziców, rady pedagogicznej i związków zawodowych w szkole. Jeśli głosy rozłożą się po równo, zdecyduje zarząd powiatu.

- Komisja konkursowa została wybrana zgodnie z przepisami. - mówi starosta Andrzej Kruczkiewicz. - Nie zawsze powołujemy do niej pracowników wydziału oświaty. Zresztą takie osoby znalazły się w składzie drugiej komisji na dyrektora Zespołu Szkół Technicznych, która też obraduje w piątek – dodaje Kruczkiewicz. – Ja w tej procedurze nie biorę udziału. Nie wiem o co chodzi i dostrzegam w tym próbę nacisku na mnie. - 

O kolejną, pięcioletnią kadencję stara się dotychczasowa dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Małgorzata Makaryk oraz Martyna Nakonieczny, obecnie dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Paczkowie.

Co ciekawe Martyna Nakonieczny dziś radna sejmiku wojewódzkiego z ramienia PIS została dyrektorem liceum w Paczkowie kiedy decydował o tym Piotr Woźniak z SLD. Ten sam, który nieładnie majstrował przy konkursach w latach 2015-2017. Jeśli dziś uważa, że Pani radna Nakonieczny nie powinna kierować szkołą dlatego, że jest z PIS, to trudno brać jego argumenty jako merytoryczne.

_______________________________

Komentarz na zakończenie:

Kiedy ktoś czyta tytuł z Nowin Nyskich  - Carolinum padnie łupem politycznym - powinien odczuwać rozbawienie. Tak. Carolinum, tak jak wszystkie inne szkoły zawsze padało łupem politycznym. Było tak za Jerzego Jałoszyńskiego związanego z SLD, kolejnych dyrektorów następujących po nim i za Magdaleny Makaryk (także SLD)  i będzie tak podczas wyborów kolejnych szefów placówek oświatowych, spółek gminnych, kierowników placówek kultury,  itd, itp.

Bowiem kandydaci zawsze musieli zabiegać o poparcie lokalnych grup politycznych. Czasem to poparcie jest bardziej jednoznaczne, w innych przypadkach staje się wypadkową kompromisu wynikającą ze zrównoważonego składu komisji.

Darcie szat i społeczne listy poparcia to wyłącznie medialny spektakl. Czy dziś ktoś pamięta, że zastępcą dyrektora w Carolinum był swego czasu syn radnego Wincentego Galli, Bogusław Galla? Ten sam który skompromitował się przy rekrutacji do gimnazjum nr 4 w 2016 roku. Ojciec Pana Bogusława, radny Wincenty Galla także był powołanym niezgodnie z prawem członkiem komisji konkursowych w latach 2015-2017. Czyli jest śmiesznie, przyganiał kocioł garnkowi.

 

Dla zainteresowanych materiał opisujący skandal jaki wybuchł po tym, kiedy matactwa z powołaniem komisji konkursowych w latach 2015-2017 wyszły na jaw.

 

______________________________________________________________________________

2016 rok. Skandal po manipulacji wynikami rekrutacji do gimnazjum nr 4. (Carolinum)

W roli głównej Bogusław Galla, syn radnego Wincentego Galli (SLD)

 

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Henio777
Henio777 22.07.2021, 23:40
Czepiacie się

Artykuł nie ocenia żadnej z Pań, ani Nakonieczny ani Makaryk. Stwierdza jedynie, że Makaryk jest pewnie lubiana, oraz, że została powołana w konsekwencji złamania prawa. A prawo łamał m.in Piotr Woźniak z SLD.

W artykule nawet nie wspomniano, że Pani Makaryk jest bliską koleżanką Stelli Woźniak, żony radnego Woźniaka. Więc nawet nie był szczególnie złośliwy, dla naszego małego kombinatorka-majsterkowicza, co niekorzystne dla ferajny ekspertyzy prawne niszczy i wyrzuca do kosza na śmieci.
pssss
pssss 22.07.2021, 23:20
Chyba jednak się udało, skoro krew zalała wam oczy Panowie i Panie _Ups i Obiektywny.
Ups
Ups 15.07.2021, 23:49
Aleś się pan popisał. Byle tylko być lepszym od Nowin Nyskich. Ale się nie udało. Nawet sie pan nie pofatygował, by pewne fakty sprawdzić u zrodla, tylko zwalił pan cytaty z Nowin i udaje, ze polemizuje. Bez obiektywizmu i znajomosci faktów. A do tego obraza pan innych. Wstyd.
Guru
Guru 22.07.2021, 23:24
Cytaty są po to żeby je cytować, zatem zarzucanie komuś, że "zwalił cytaty" to masło maślane, to jakbyś pan pisał, że ktoś przepisał przepis. Zamiast bredzić napisz Pan, które fakty się nie zgadzają, bo na razie to bełkot Pan prezentujesz.
Obiektywny
Obiektywny 15.07.2021, 23:16
Ale tendencyjny artykuł! Wszystko po to, by ukryć, ze PiS ustawia konkurs. Krytykujesz, ze p.Makaryk została mianowana przez Woźniaka ( rozliczcie Woźniaka) a o ustawionej komisji piszesz ze zgodnie z procedurami.Smiechu warte!!! Starosta odwolal czerwcowy konkurs na dyrektora z powodu szczepień nauczycieli.Dokument z dn.20 maja. Tylko szczepienia zakończyły sie 19 maja...a konkurs i tak mial byc w czerwcu. Zapytaj o to Starostę . A poza tym nic nie piszesz o nepotyzmie- w konkursie startuje zona Nakoniecznego z rady miasta. No i tak podwazasz zalety p.Makaryk. A o zarzadzaniu szkola w Paczkowie przez Nakonieczna - cisza..A tam tymczasem 9 uczniow chetnych do liceum...To musi byc "genialna"dyrektor, skoro szkola cieszy sie taka popularnością .
UUUUUuuu
UUUUUuuu 14.07.2021, 23:34
Galla jest lepszy od Flipa i Flapa, umrę ze śmiechu
Fakt tygodnik skandali
Fakt tygodnik skandali 14.07.2021, 22:24
To nie jest faktem tylko twoją oceną. Faktem jest to, że byłeś / byłaś uczniem Carolinum.
Były uczeń
Były uczeń 14.07.2021, 20:59
Faktem jest to, że p. Makaryk jest dobrym dyrektorem( znam z doświadczenia jako osoba uczęszczająca do tej szkoły)- wprowadziła wiele pozytywnych zmian. Natomiast nauczyciele Carolinum w większości są przeciwni rządom PIS i tego nie kryją, dlatego walczą o to by obecna dyrektor została na stanowisku
młody wykształcony z dużych ośrodków
młody wykształcony z dużych ośrodków 14.07.2021, 22:21
ha ha ha co za bzdety. a uczniowie Carolinum są w większości przeciwni rządom PO, i tego nie kryją.

PS. Co może wiedzieć uczeń o dyrektorze, puknij się w czoło kolego koleżanko. Dyrektor zarządza nauczycielami a nie uczniami

Pozostałe