Centralne Biuro Antykorupcyjne ponownie kontroluje sprzedaż gruntów pod budowę osiedla mieszkaniowego w Nysie.

  • 08.08.2021, 22:21
  • redakcja RTO
Centralne Biuro Antykorupcyjne ponownie kontroluje sprzedaż gruntów pod…
30 lipca biuro prasowe CBA opublikowało krótki komunikat o rozpoczęciu dwóch kontroli w gminie Nysa oraz w gminnej spółce Agencja Rozwoju Nysy. Dzień wcześniej agenci Biura weszli do obu urzędów i zabrali dokumenty.

Kontrolowana jest sprzedaż nieruchomości w latach 2018 – 2020.

Nieoficjalnie wiadomo, że kontrola dotyczy działek przy ul. Prusa w Nysie. Chodzi o cztery działki gruntowe, które w latach 2018 – 2020 zostały sprzedane przez Agencję Rozwoju Nysy spółce deweloperskiej z Kluczborka. Obecnie kończy się tam budowa dwóch bloków mieszkalnych.

Deweloper otrzymał pozwolenie na budowę na podstawie ustawy lex deweloper. Media nie dotarły do informacji, czy kupił teren został wyceniony z zapisem „usługi”, czy przeznaczony pod budownictwo wielorodzinne. Zmiana zapisu po sprzedaży doprowadziłaby do wzrostu wartości nieruchomości. Różnica może dochodzić nawet do miliona złotych.

Prezes ARN Bogdan Wyczałkowski odmówił dziennikarzom NTO udzielenia informacji na temat ceny sprzedaży tych nieruchomości. Twierdząc, że jest to tajemnica spółki. Podobnie zasłaniając się tajemnicą firmy Wyczałkowski nie odpowiedział mediom na pytania, dotyczące formy zbycia działek. Nie wiadomo zatem, czy był organizowany przetarg i ilu oferentów wzięło w nim udział.

Wszystkie sprzedane działki stanowiły mienie gminny, jednak decyzją rady miejskiej przeniesiono je do spółki ARN jako aport rzeczowy. W ten sposób ominięto obowiązek przetargu jaki ciążyłby na burmistrzu, gdyby sprzedawała gmina.

To kolejny raz kiedy CBA bada te sprawę. W ubiegłym roku sprawdzano już okoliczności sprzedaży tych nieruchomości. Wówczas w oficjalnym komunikacie Wydział Komunikacji CBA napisano, że analiza nie wykazała nieprawidłowości.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe