Podwyżki w samorządach - kto ile będzie zarabiał - burmistrzowie i starostowie prawie tyle co premier.

  • 30.11.2021, 15:14
  • redakcja RTO
Podwyżki w samorządach - kto ile będzie zarabiał - burmistrzowie i starostowie…
Wzrost o 40 proc. wynagrodzenia prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych - takie m.in. zmiany wprowadzi ustawa o podwyżkach wynagrodzeń dla zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Co ciekawe burmistrzowie i prezydenci miast mogą zarabiać takie same pieniądze jak premier i większe niż minister. Takie rozwiązania nie mają zbyt wiele wspólnego z logika i poziomem odpowiedzialności, to raczej konsekwencja politycznej rywalizacji w dziedzinie PR.

 

 

Burmistrz tyle co premier

To akurat się nie zmieniło. Wcześniej także prezydenci, burmistrzowie i premier, czy prezydent państwa zarabiali podobnie. Skąd to się bierze? Ano stąd, że czołowi politycy dbają o PR. Choć byle prezes banku zarabia 100 tys. miesięcznie, nie wypada, żeby premier zarabiał takie pieniądze. Zatem pensję premiera wyznacza pensja burmistrza, bo każdy zrozumie, że premier nie może zarabiać mniej.

 

Nowe przepisy

W poniedziałek 1 listopada weszło w życie rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które m.in. podnosi minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego urzędników JST w związku z podwyżką płacy minimalnej.

Samorządy przygotowują się do wprowadzenia stosownych uchwał. W Nysie przygotowano już ich projekty. Zgodnie z nimi pensje samorządowców wzrosną, jak poniżej.

Rada Miejska w Nysie          obecnie              po podwyżce


przewodniczący rady             2012 zł                 3220 zł
wiceprzewodniczący rady     1609 zł                 2576 zł
przewodniczący komisji        1509 zł                 2415 zł
radny                                     1307 zł                2093 zł

 

_______________________________

Rada Powiatu Nyskiego         obecnie              po podwyżce


przewodniczący rady              2684 zł                  4289 zł
nieetatowy członek zarządu   2684 zł                  4289 zł
wiceprzewodniczący rady      2200 zł                  3734 zł
przewodniczący komisji         2200 zł                  3563 zł
radny                                    1800 zł                   2919 zł

 

_______________________________________________

Pensja burmistrza Nysy        obecnie      po podwyżce

                                             12 500 zł      19 935 zł

_______________________________________________

Pensja starosty nyskiego        obecnie       po podwyżce

                                               11 500 zł        19 935 zł

 

________________________________

Rozporządzenie zaczęło obowiązywać równolegle ze znowelizowaną niedawno ustawą o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która podniosła górne limity wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru. 

Nowe rozporządzenie oprócz dostosowania maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnych poziomów dodatku funkcyjnego m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ustala także wyższe minimalne poziomy wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (w związku z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. do wysokości 3010 zł).

W załączniku nr 1 do rozporządzenia określono tabele zawierające wykaz stanowisk w urzędach gmin, miast (miast na prawach powiatu), w starostwach powiatowych, w urzędach marszałkowskich, w biurach związków jednostek samorządu terytorialnego, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie wyboru. Tabela zawiera też kwoty maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz kwoty maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego na poszczególnych stanowiskach. Kwoty zostały dopasowane w taki sposób, aby łącznie z dodatkiem specjalnym nie przekroczyły wysokości 20041,50 zł, tj. zgodnie z nowym brzmieniem art. 37 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (kwota bazowa w 2021 r. wynosi 1789,42 zł).

W załączniku nr 2 określono tabele zawierające wykaz stanowisk w urzędach gmin, miast (miast na prawach powiatu), w starostwach powiatowych, w urzędach marszałkowskich, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie powołania. Ponadto, tabele zawierają kwoty maksymalnego poziomu: wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego na poszczególnych stanowiskach, a także minimalne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach. Ustalając maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pozostawiono dotychczasowe relacje między poszczególnymi stanowiskami oraz relacje w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru. 

Z kolei załącznik nr 3 zawiera tabele dotyczące pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w urzędach gmin, miast (miast na prawach powiatu), w starostwach powiatowych, w urzędach marszałkowskich, w biurach związków jednostek samorządu terytorialnego oraz w samorządowych jednostkach organizacyjnych, tj.: dwie tabele:
 
1) kwot minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w kategoriach zaszeregowania: 

  a) A. Tabela obowiązująca do 31 grudnia 2021 r., jest to tabela obowiązująca obecnie, 
  b) B. Tabela, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 r. Tabela zawiera wyższy minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, w związku z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. do wysokości 3010 zł; 

2) tabele zawierające wykaz stanowisk, w tym stanowisk kierowniczych urzędniczych, urzędniczych oraz pomocniczych i obsługi, minimalne poziomy wynagrodzenia zasadniczego ustalone w kategoriach zaszeregowania, minimalne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do 6 wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach. W stosunku do obowiązującego rozporządzenia nie wprowadzono zmian w katalogu stanowisk.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Uff
Uff 30.11.2021, 16:47
Miałbyś nawet rację, ale
Brak rady miejskie doprowadziłby do jeszcze większej oligarchizacji szczególnie w małych miastach.
Burmistrz i tak zatrudniłby zamiast radnych swoich kolegów i koleżanki, po to by pomagali mu w utrzymaniu władzy.

Koledzy i koleżanki burmistrza nie musieliby zabiegać o głosy w wyborach, co doprowadziłoby do powstania posłusznego władcy dworu.

Radni natomiast, choć skorumpowani musza przynajmniej dbać o pozory.
Ufo
Ufo 30.11.2021, 16:33
Jest super sposób na takie państwo.
Zlikwidować radę miejską
1. Nie trzeba będzie płacić radnym
2. Burmistrzowie nie będę musieli przekupywać radnych posadami w spółkach gminnych.
Przykład: Zelent i Bogdanowski i inni.
Będzie znacznie taniej.
FFF
FFF 30.11.2021, 16:13
To nie jest jakieś specjalne halo - grunt, żeby nie kradli i nie marnotrawili, nie zatrudniali nałożnic i bandy bezproduktywnych kolesiów. To jest prawdziwy problem, a nie pensja jednego prezydenta czy burmistrza.

Pozostałe