Wielkanoc w Dworze Biskupim - dla ukraińskich rodzin

  • 18.04.2022, 12:53
  • redakcja RTO
Wielkanoc w Dworze Biskupim - dla ukraińskich rodzin
Na zaproszenie państwa Leszczyńskich, zarządzających Dworem Biskupim w Nysie, w dworskiej sali balowej zorganizowano wspólne polsko-ukraińskie śniadanie świąteczne.


Uczestnikami spotkania była liczna, bo prawie 50-osobowa grupa ukraińskich rodzin, przebywających w Dworze Biskupim oraz 11 rodzin ukraińskich mieszkających w Nysie, których dzieci uczęszczają do SP nr 1. 

Dla wszystkich gości Dwór Biskupi przygotował wspaniały poczęstunek - nie zabrakło tradycyjnego żurku z kiełbasą, ale też drożdżowego chlebka zwanego na Ukrainie "paską", bez których nie mogę się obejść ukraińskie święta (zresztą same święta Wielkanocne, po ukraińsku Великдень, potocznie tez są zwane paską).
Drożdżowe paski były szczególnie ważne dla ukraińskich gości, jako że już za tydzień obchodzą swoje święta, a nie maja warunków, aby upiec drożdżowe ciasto. Ukraińscy goście byli bardzo mile zaskoczeni gościnnością Dworu Biskupiego i wielokrotnie wyrażali swoją wdzięczność,
W grupie gości było kilkadziesiąt dzieci- dla nich zorganizowano gry, zabawy i konkursy z nagrodami. nie zabrakło też smakołyków - tradycyjnych czekoladowych zajączków. 
Dziecięcy śmiech choć na chwilę rozjaśnił twarze zatroskanych kobiet, a zmartwień nie brakuje, bowiem każda z nich ma na froncie męża, syna, brata. Rodziny są z różnych zakątków Ukrainy, niektóre kobiety już wiedzą, że straciły dom. Niektóre straciły najbliższych. Każda powtarza to samo - nie może się doczekać, aż wojna się skończy i można będzie wrócić do domu. 
Z całego serca życzymy, aby ich życzenia się spełniły, mężczyźni cali i zdrowi wrócili do domów, a życie wróciło do normy. 

Chrystus zmartwychwstał! Христос воскрес!

redakcja RTO

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe