Urzędniczka skarbówki nie może dorobić w pizzerii - bo to podważa powagę służby cywilnej.

  • 17.05.2022, 22:10
  • redakcja RTO
Urzędniczka skarbówki nie może dorobić w pizzerii - bo to podważa powagę…

Jeść trzeba, ale gotować nie wolno

Na decyzję dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu, który odmówił nyskiej urzędniczce prawa do podjęcia dodatkowej pracy poskarżył się Piotr Szumlewicz, przewodniczący
Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Szumlewicz powiedział mediom, że - Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej zarabiają tak mało, że są zmuszani do dorabiania po godzinach. Dlatego coraz więcej urzędników wysyła pisma do swoich zwierzchników z prośbą o zgodę na dodatkową pracę, np. w handlu czy gastronomii – informuje związkowiec.

Dyrektor izby skarbowej argumentuje, że dorabianie przez urzędnika w gastronomii podważa zaufanie do służby cywilnej i ma negatywny wpływ na wizerunek państwa. Czy to oznacza, że praca w gastronomii jest niegodna?

Wszystko przez przepisy

Pracownicy skarbówki nie mogą podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody pracodawcy. Dzieje się tak, gdyż zgodnie ustawą o służbie cywilnej „Członek korpusu służby cywilnej nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do służby cywilnej”.

Jakie przesłanki stoją za taka intencja ustawodawcy? Raczej nie chodzi o to czy praca ma negatywny wpływ na wizerunek, ale o to by słabo zarabiających pracowników skarbówki nie można było w legalny sposób korumpować. Gdyby takich przepisów nie było, każdy pracownik skarbówki mógłby "pracować" w jakieś dużej lub "sprytnej" firmie i mógłby pomagać w unikaniu płacenia podatków niczym szczególnego rodzaju "doradca podatkowy".

Pytanie jakie się nasuwa, czy rzeczywiście praca w pizzerii to niemoralna propozycja skierowana do podatkowego specjalisty, czy zwykła potrzeba dorobienia kilku złotych.  

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe