Kąpielisko nad nyskim jeziorem może zostać zamknięte.

  • 17.05.2022, 22:31
  • redakcja RTO
Kąpielisko nad nyskim jeziorem może zostać zamknięte.
Od dwóch sezonów kąpielisko nad Jeziorem Nyskim otrzymuje negatywne oceny jakości wody. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać w kolejnych latach, to akwenowi grozi zamknięcie na stałe.

Negatywne oceny

O problemie poinformował podczas ostatniej sesji rady powiatu Janusz Trzęsimiech, dyrektor PSSE w Nysie. - Stały zakaz kąpieli w Jeziorze Nyskim, to realne zagrożenie dla kąpieliska w Skorochowie. Dojdzie do tego, jeśli kolejne oceny jakości wody będą niedostateczne -..

Zgodnie z przepisami inspekcja sanitarna musi przeprowadzać czteroletnią ocenę sezonową jakości wody w kąpielisku. Dwa minione sezony zakończyły się oceną niedostateczną. Powodem są negatywne wyniki mikrobiologiczne. Jeśli taki stan się utrzyma, sanepid podejmie decyzję o zamknięciu kąpieliska.

- Osobnym problemem są sinice, które nie mają wpływu na ocenę mikrobiologiczną, ale także stanowią zagrożenie dla zdrowia. Kontrole wody kąpieliska odbywają się minimum cztery razy w sezonie. Ich wyniki mieszczą się w normach, ale jeśli zsumuje się te badania z czterech ostatnich lat, to okazuje się, że dyskwalifikują one kąpielisko – wyjaśniał dyrektor PSSE.

Zamknięcie kąpieliska byłoby dużą stratą, nie tylko dla Nysy, ale dla całej turystyki w regionie.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe