Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna współpracę z amerykańską firmą Last Energy

  • 23.06.2022, 17:45
  • redakcja RTO
Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna współpracę z amerykańską…
Enea i amerykański deweloper elektrowni jądrowych – Last Energy podpisały porozumienie, które zakłada wspólną realizację budowy małych modułowych elektrowni jądrowych. Technologia w pełni modułowego reaktora Last Energy pozwala na skrócenie czasu i obniżenie kosztów budowy elektrowni jądrowych oraz zapewnienie czystej energii. Współpraca wpisuje się w Strategię Rozwoju Enei, która zakłada powstanie nowych linii biznesowych, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Firmy są wstępnie zainteresowane rozwojem, wybudowaniem i dalszą dystrybucją małych modułowych reaktorów SMR (ang. Small Modular Reactor) z zastosowaniem rozwijanej przez Last Energy technologii SMR 20 MW. List intencyjny zakłada również możliwości utworzenia wspólnej spółki na terenie Polski, odpowiedzialnej za wdrażanie technologii Last Energy w Polsce.

Podstawą technologii SMR Last Energy jest modułowa budowa elektrowni oraz bazowy reaktor w sprawdzonej technologii PWR (ang. Pressurized Water Reactor) o mocy 20 MWe i 60 MWt. Moduły elektrowni powstają poza terenem budowy i są montowane w modelu blokowym. SMR Last Energy opiera się o sprawdzone w przemyśle standardy i dzięki wykorzystaniu gotowych komponentów modułowych zakłada możliwość montażu reaktora w 24 miesiące od ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Zakładany czas eksploatacji elektrowni wynosi 42 lata.

 

Pytanie pozostaje następujące: Czy Niemcy pozwolą na niezależność polskiej energetyki. Do wybuchu wojny byli zdecydowanie przeciw i ustami federalnej minister środowiska Steffi Lemke pod koniec lutego 2022 powiedzieli jasno, że zrobią wszystko by temu zapobiec. Czy rosyjska agresja coś zmieni w postawie wobec atomu, Zdaniem autora artykułu nie, skoro przyjęcie ponad 2 mln uchodźców tego nie spowodowało.

Niemieckie metody dobrze znamy, będzie to komisja europejska i TSUE. Dziś mamy świetne przykłady, takie jak ponad 100 "kamieni milowych" koniecznych do spełnienia, by zasłużyć na europejskie środki.

 

 

Czytaj także:

Niemcy nie pozwalają Polsce na elektrownie atomowe, bo chcą sprzedawać nam rosyjski gaz.

Niemcy nie pozwalają Polsce na elektrownie atomowe, bo chcą sprzedawać…

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe