Kolekcjonerski wywiad z degustacją piwa w muzeum.

  • 12.02.2017, 10:55 (aktualizacja 12.02.2017, 11:10)
  • redakcja RTO
Kolekcjonerski wywiad z degustacją piwa w muzeum.
Piwo – trunek znany od stuleci, otrzymywany przez fermentację ze słodu jęczmiennego, chmielu, drożdży i wody. Najczęściej spożywany napój alkoholowy i podobno trzeci – po wodzie i herbacie – najpopularniejszy napój na świecie. Piwo to tez cześć historii naszego miasta, a nyskie piwowarstwo stało się przedmiotem wykładu zorganizowanego w nyskim muzeum.

 

Od połowy dziewiętnastego do połowy dwudziestego wieku w Nysie działało 14 browarów. Lokalne piwo cieszyło się wielkim wzięciem, tak jak w wielu innych miastach śląskich.

- w Nysie w tym czasie działało, aż 14 browarów, oczywiście nie wszystkie równocześnie - mówi Sławomir Szyndler, kolekcjoner, piwowar i prowadzący piątkowe spotkanie.

14 browarów w ciągu 100 lat to sporo, ale takie były realia - po prostu piwo było popularnym napojem, chociaż nie jedynym. - dodaje Pan Sławomir.

Przez wiele lat napój ten warzono jak też spożywano głownie w klasztorach. Rozkwit piwowarstwa to XVIII i IX wiek

Czy Nysa ma szansę na przywrócenie lokalnych browarów? Trudno powiedzieć, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę, która może stanowić przeszkodę nie do pokonania dla przeciętnego piwosza. Przeszkodą są także trudności w rekonstrukcji starych receptur. Na razie stolicą piwowarstwa jest Wrocław i tam właśnie można się napić piwa z craftowego browaru.

A w Nysie można zakosztować złocistego trunku domowej roboty na degustacjach takich jak ta zorganizowana w nyskim muzeum. No chyba, że któryś nasz dobry znajomy warzy piwo we własnej piwnicy.....

 

 

 

 

redakcja RTO

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe