Warto korzystać z okazji jazdy nowym autem

  • 20.11.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Warto korzystać z okazji jazdy nowym autem

Samochód zastępczy to dziś nie luksus a usługa wkalkulowana w składkę ubezpieczeniową. Osób zainteresowanych skorzystaniem z auta zastępczego przybywa, podobnie jak wypożyczalni, które powstają po to by zaspokoić potrzeby w tym zakresie.

Ubezpieczenie, wypadek, prawo do auta zastępczego

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej płacimy obowiązkowo, wszyscy właściciele samochodów. To oznacza iż jeśli ulegliśmy wypadkowi, byliśmy uczestnikiem kolizji w których ucierpiał nasz pojazd nie z naszej winy możemy domagać się nie tylko poniesienia kosztów naprawy auta przez sprawce pojazdu, jego ubezpieczyciela ale również wynajmu samochodu zastępczego dla nas. Ubezpieczyciel ma obowiązek dostarczyć nam samochód lub co najmniej zorganizować jego dostarczenie przez wypożyczalnię. Samochód winien mieścić się w tej samej klasie, a jednocześnie posiadać cechy jeśli nie takie same to zbliżone do auta uszkodzonego. Jeśli chodzi o samochody osobowe nie jest trudno w miarę szybko, niemalże natychmiast zorganizować samochód zastępczy dla klienta. O wiele trudniej jest jest zapewnić klientowi pojazd specjalny o szczególnych właściwościach. Takich pojazdów nie ma zbyt wielu w wypożyczalniach nie tylko regionalnie ale w całym kraju. Należy mieć na względzie, iż wypadek można mieć nie tylko vanem, czy typowym dostawczakiem ale również cysterną, chłodnią czy lawetą.

Czas i koszty wypożyczenia samochodu zastępczego

Do niedawna czas na jaki przysługiwał samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela określała polisa, mogło to być kilka dni, jak i tygodni w zależności od pakietu ubezpieczenia. Obecnie co do zasady ubezpieczyciel pokrywa koszty wynajmu auta zastępczego za cały okres oczekiwania na naprawę uszkodzonego pojazdu. W przypadku kolizji nie ze swej winy za samochód płaci ubezpieczyciel sprawcy, jeśli zaś chodzi o szkodę wyrządzona z własnej winy można skorzystać z samochodu zastępczego w ramach polisy auto casco. Okres ponoszenia opłat przez ubezpieczyciela dotyczy także sytuacji kiedy samochód uległ szkodzie całkowitej lub został skradziony. Wówczas okres ten kończy się z chwila zakupu i odbioru kolejnego, nowego samochodu.

Koszty samochodu zastępczego dotyczą jedynie kosztów samochodu w tym samym standardzie, jeśli zaś zażyczymy sobie lepszego samochodu z wypożyczalni, wówczas różnica w kosztach pokrywana jest we własnym zakresie. To samo tyczy się wyboru wypożyczalni. Z reguły ubezpieczyciel decyduje skąd samochód jest wypożyczany, najczęściej pochodzi od partnera biznesowego, wypożyczalni współpracującej z ubezpieczalnią. Jeżeli zaś za zgoda ubezpieczyciela będziemy chcieli sami wynająć auto zastępcze wówczas musimy liczyć się z tym, iż wyższe koszty od przyjętych przez ubezpieczyciela zostaną rozliczone i różnicę pokryjemy z własnej kieszeni.

Samochód zastępczy warto jest wykorzystać, to znaczna pomoc ze strony ubezpieczyciela, zwłaszcza gdy samochód w naszym życiu codziennym jest niezbędny do pracy i wykonywania codziennych obowiązków. Bezgotówkowa obsługa w zakresie samochodu zastępczego zachęca klientów do korzystania z tej opcji.

Grupa Tipmedia
Zobacz także
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: