Wtorek, 22.01.2019

Nielegalna przebudowa, "ślepota" urzędników, a może nawet "zmowa milczenia" z dziennikarzami.

  • 1.01.2019, 15:31 (aktualizacja 02.01.2019 16:47)
  • redakcja RTO
Nielegalna przebudowa, "ślepota" urzędników, a może nawet "zmowa milczenia" z dziennikarzami.
Sprawa nieprawidłowości przy przebudowie aptek w centrum Nysy zaczyna robić się coraz bardziej poważna. Suma kar za zajęcie pasa drogowego wynikająca z oficjalnego taryfikatora może sięgnąć dziesiątek złotych. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

To nie wszystkie problemy, na które naraził się inwestor. Z dokumentów jasno wynika, że przebudowy w obu przypadkach zostały dokonane bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę. Druga sprawa nie mniej bulwersująca, to fakt, że urzędnicy, mimo, iż wiedzieli o nieprawidłowościach przynajmniej od lutego 2018 nie zareagowali. Żaden z wydziałów nie zawiadomił powiatowego Inspektora nadzoru budowlanego, który sam także nie był zbyt rozmowny. Jedyny wydziału, który wszczął postępowanie to drogownictwo. Nie było wątpliwości, że po przebudowie doszło nielegalnego do zajęcia pasa drogowego. Opłata za taką niefrasobliwość Jest nie mała, bo w przypadku nielegalnego zajęcia pasa opłata wynosi 10 krotność stawki dziennej, czyli 30 zł za metr kwadratowy na dobę. Przez rok za nielegalną rampę zakładając, że zajmuje powierzchnię 2 metrów kwadratowych można zapłacić nawet 20 tys zł i od tej kary nie ma odwołania, ponieważ jest orzekana w trybie decyzji administracyjnej zgodnie z ustawą.

Jednak sama rampa to nie wszystko, bo jak widać na zdjęciu z 2017 r. w wyniku przebudowy nowa witryna stanęła wprost na chodniku, który jest własnością starostwa powiatowego i częścią pasa drogowego. Urzędnik twierdzi że to nieprawda. Jednak zdjęcia nie kłamią i wynika z nich coś zupełnie innego. Mimo to żaden ze specjalistów nie zauważył że linia zabudowy faktycznie została zmieniona.

W miarę zdobywania dokumentacji rodzi się coraz więcej pytań. Tym bardziej kontrowersyjnych, że inwestor i właściciel obu aptek to jeden ze znanych nyskich notariuszy.
A notariusz to jak wiemy zawód zaufania publicznego i przede wszystkim prawnik, który z pewnością musi się znać na przepisach. W naszym przypadku wygląda tak, jakby stał ponad prawem, a urzędnicy nie wiedzieć czemu sankcjonowali to własną bezczynnością.

Z korespondencji jaka nastąpiła pomiędzy inwestorem, a wspólnotą mieszkaniową, w której znajduje się apteka jasno wynika że mogło dojść do jeszcze poważniejszych naruszeń prawa, czyli przebudowy ścian nośnych także bez pozwolenia na budowę. Mieszkańcy obawiali się konsekwencji prawnych,  notariusz-inwestor ani trochę.

To dziwne, bo prowadzenie nielegalnej przebudowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego to przestępstwo zagrożone grzywną, kara ograniczenia wolności, lub karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Na zakończenie informacja, która rzeczywiście zastanawia. O całej sprawie od lutego 2018 r. widziała redakcja nowin nyskich. Jednak gazeta nie zajęła się tematem. Wieloletni dyrektor gazety poseł Janusz Sanocki i zastępca redaktora naczelnego Agnieszka Groń zasłaniają się niepamięcią i poinformowali naszego dziennikarza, że to nie znają tematu.

Cała sprawa jest z pewnością jedną z wielu naruszeń prawa budowlanego do czego być może dochodzi dość często, jak poinformował w rozmowie z dziennikarzem jeden z nyskich inspektorów nadzoru budowlanego. Ale fakt, że dopuszcza się tego notariusz i brak zdecydowanej reakcji urzędników, którzy mają w rękach dokumenty nie pozostawiające wątpliwości, ze do nielegalnej przebudowy doszło to już poważna patologia. Tego typu sytuacje podważają zaufanie społeczeństwa do państwa.

______________________________

Do pobrania wniosek o udostepnienie informacji publicznej skierowany przez Nowiny Nyskie do Starostwa Powiatowego w lutym 2018 i odpowiedź.
PS. Co interesujące (i niezgodne z prawem) urząd nie udzielił odpowiedzi na trzy ostatnie pytania z wniosku.

redakcja RTO

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tet
Tet 11.01.2019, 09:34
Na filmiku w tej sprawie z 17.12.18 (2:36) jest pozwolenie wydane 07.07.2017 na przebudowę stolarki okiennej w Aptece przy ul. Celnej 7 według projektu przebudowy stolarki okiennej w aptece na ulicy Prudnickiej !??? Wygląda mi to na fałszowanie dokumentacji, przecież apteka przy ul. Celnej była remontowana chyba 2015/2016 ? To się chyba do prokuratury nadaje.
Redakcja
Redakcja 11.01.2019, 18:56
Pozwolenie to zostało wydane przez konserwatora więc, samo przez się nie upoważnia do prowadzenia prac budowlanych, a może być jedynie załącznikiem do wniosku o pozwolenia na budowę. Ten dokument jest prawidłowy, ale niczemu nie służy, bowiem wniosek o pozwolenie na budowę nie został według naszych informacji uzyskanych ze starostwa powiatowego złożony.

Redakcja
Tet
Tet 12.01.2019, 13:48
Niezależnie od jego istotności pozwolenie zostało wydane z błędem. Wniosek i przywołany w nim projekt jest pod aptekę na prudnicką ale konserwator wydał pozwolenie na Celną ? chyba było szybkie kopij wklej :)
a co nie można
a co nie można 4.01.2019, 11:24
Janusz się jąka przy odpowiedzi jak uczniak, zaprzecza bardzo podobnie jak wtedy, gdy Perfikowski pytał go o agresje w internecie - http://www.telewizjaopolskie.p…
Egon
Egon 4.01.2019, 00:13
i jeszcze jedno
Ciekawa lektura te pytania jakie zadała Agnieszka Groń wice-redaktor Nowin Nyskich.
Pytania są bardzo specjalistyczne, więc nie wydaje mi się by Nowiny nie wiedziały co robią i nie zauważyły, że jest naruszenie prawa budowlanego.
Musieli to wiedzieć. Jakby nie wiedzieli po co zadają TAKIE specjalistyczne pytania,  -  to by ich nie zadawali, tylko zapytali o jakiś banał.

W moje ocenie Groń i Sanocki po prostu mijają się z prawdą i dobrze wiedzą o co chodziło i dlaczego tego nie puścili do publikacji.

Samo to, że administracja nie odpowiedziała na wszystkie Pytania to już jest wielka czarna Dxxx
Egon
Egon 3.01.2019, 16:23
Nowy starosta ma jedno wyjście (jeśli szanuje Prawo i Sprawiedliwość). Robi audyt wewnętrzny i jeśli odkrycia dziennikarzy się potwierdzą, wszyscy naczelnicy:
Drogownictwo
Architektura
Nadzór budowlany (choć Ci się wybronią prawdopodobnie, bo do nich mogło nic nie trafić).
->dostają dyscyplinarkę i odpływają w ramiona prokuratora razem z notariuszem.
KAMIKADZE czy mf?
KAMIKADZE czy mf? 2.01.2019, 20:13
1.Przywłaszczenie terenu?
2. Zabudowanie działki drogowej należącej do starostwa?
3. Przekroczenie linii zabudowy (z planu zagospodarowania)
4. Budowa Rampy wejściowej na pasie drogowym bez zgody zarządcy drogi = 30 zł x 2 m2 = 60 zł na dobę * dni w roku = 21 900 zł
5. Rampa bez pozwolenia na budowę
6. Przebudowa otworów okiennych (witryny) bez pozwolenia na budowę
7. Ingerencja w komin i coś tam jeszcze bez pozwolenia na budowę.

tego się nie da zalegalizować - bo linia zabudowy nie może zostać przekroczona - to niezgodne z planem zagospodarowania (do tego w strefie ścisłej ochrony zabytków wpisanej do rejestru zabytków, nawet gdy budynek nie jest zabytkiem).

Ten notariusz to KAMIKADZE, urzędnicy także
Albo wszyscy i prawo mają gdzieś.
Kto bogatemu pozwoli
Kto bogatemu pozwoli 2.01.2019, 16:15
Prawo jest dla maluczkich. Bogaty może wszystko, a biedny kurnika nie może przebudować na własnym podwórku bez projektu i pozwolenia budowlanego.
Edward
Edward 2.01.2019, 00:03
Ja wymiękam. Jaja sobie robią urzędnicy. Co ten Jagiełło gada jak potłuczony, apteka weszła z witryna na chodnik, a on prosto do kamery mówi, że czarne jest białe.
Myslacy
Myslacy 5.01.2019, 15:57
A gdzie byla REgionalna IZba Obtachunkowa a gdzie radni a gdzie dobra zmiana ,widac po Akwie jak JAki zrobil wymiane dyrektorow myslec troche ludkowie, a w prxedszkolach nyskich zatrudnia sie po sxlolach zawofowych corki,synowe byle pszyszle, zarzad oswiaty wie o tym no i co, he,he
Córka vipa
Córka vipa 6.01.2019, 18:34
W którym przedszkolu tak jest?

Pozostałe