Sędzia "odkryła" prawdopodobne przestępstwo, ale o nim nie zawiadomiła.

  • 29.05.2020, 01:16
  • redakcja RTO
Sędzia "odkryła" prawdopodobne przestępstwo, ale o nim nie zawiadomiła.
​​​​​​​- Zadziwiającym jest, iż nikt, kto miał styczność z tym dokumentem [sfałszowana fakturą: red.] nie zwrócił uwagi, iż rachunek na kwotę 7.000 euro zawiera skan podpisu Mario Muhlobock. - pisze SSR Katarzyna Czerwińska-Koncur w uzasadnieniu wyroku. Na zadziwieniu sprawa się kończy, sędzia nie zawiadamia prokuratury o prawdopodobnym przestępstwie.

Uporządkujmy ten chaos.

Podczas procesu samorządowca z Pakosławic oskarżonego o sfałszowanie faktury, sędzia Katarzyna Czerwińska Koncur, notabene bardzo poważna persona, bo przewodnicząca wydziału karnego SR w Nysie, ustaliła że: Mirosław B (były przewodniczący rady gminy Pakosławice) jest niewinny, ponieważ nie da się ustalić, kto przyniósł do urzędu sfałszowaną fakturę za wóz strażacki.

Wszyscy są odpowiedzialni.

Jednocześnie sędzia ustaliła, że prawdziwą kwotę transakcji, czyli znacząco inną, niż ta na sfałszowanej fakturze, znali wszyscy zainteresowani: wójt Pakosławic Adam Raczyński, prezes OSP Prusinowice Jerzy Tokarski i przewodniczący rady gminy i jednocześnie skarbnik OSP Prusinowice Mirosław B.

Trzeba w tym miejscu zacytować kodeks karny:

Art. 270. Fałszowanie dokumentu i używanie go za autentyczny

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Lub takiego jako autentycznego używa...

Choć sędzia nie mogła  na podstawie materiału dowodowego, z całkowitą pewnością ustalić, kto sfałszował fakturę, ustaliła, że: wszyscy trzej panowie znali cenę pojazdu i wiedzieli, że nie kosztuje 7  tys. euro jak stało na sfałszowanej fakturze, lecz 18  tys. euro.

Mimo, to:
1. Przyjęli fakturę do rozliczenia gminnej dotacji;
2. Przekazali samochód strażacki darowizną gminie Pakosławice (chodziło o to, kto płaci za benzynę);
3. Wszystko zaksięgowali;
4. Doprowadzili do zarejestrowania auta w starostwie powiatowym (na podstawie fałszywki);

To oznacza, że używali sfałszowanego dokumentu jako autentycznego. Twierdzenie, że wójt, prezes OSP i skarbnik OSP, będący jednocześnie przewodniczącym rady gminy niczego nie zauważyli byłoby chyba.. bezczelną kpiną ze zdrowego rozsądku.

 

Sędzia nie zauważyła prawdopodobnego przestępstwa?

Sędzia miała obowiązek zawiadomić prokuraturę, lub swojego przełożonego (np. Sędziego Mariusza Ulmana wiceprezesa sądu) o ujawnieniu prawdopodobnego przestępstwa, jeśli tego nie robi naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną. Nasze redakcja zapytała wiosną tego roku, w trybie informacji publicznej, czy sędzia to zrobiła. Odpowiedz brzmi - NIE.

 

To nie wszystkie kwiatki.

W trakcie procesu wyszła jeszcze jedna sprawa. Okazało się (zgodnie z ustaleniami sędziny Czerwińskiej-Koncur), że w innej sprawie, umorzonej dwa lata wcześniej przez prokuraturę, doszło do przestępstwa przywłaszczenia mienia. Sprawcą jest: zanany i lubiany były przewodniczący rady gminy Pakosławice, skarbnik OSP Prusinowice, prywatnie przedsiębiorca handlujący sprzętem strażackim (oficjalnie biznes stoi na żonę) Mirosław B.

Sędzia ustaliła, że feralna zaliczka, która była przedmiotem śledztwa została zwrócona dopiero, gdy ziemia zaczęła palić się politykowi PSL pod nogami, a nie wtedy kiedy powinna być zwrócona. A to, zgodnie ze słowami przewodniczącej wydziału karnego SSR w Nysie Katarzyny Czerwińskiej Kocur wyczerpuje znamiona przestępstwa opisanego w KK §284.

To tak, jakby ktoś dajmy na to okradł bank, i w momencie gdy policja wpada na jego ślad, oddał pieniądze. – Przecież nic się nie stało. Pieniądze wróciły na miejsce – ktoś powie. Ale to raczej komediowe wytłumaczenie. Nie wystarczy kradzionego zwrócić, żeby wymazać przestępstwo.

 

Co na to prokuratura?

Na razie niewiele. Pierwsze zawiadomienie w tej sprawie trafiło do nyskich strażników praworządności w listopadzie 2019. W odpowiedzi napisali, że nie zaszły żadne nowe okoliczności, by wznowić śledztwo. Kolejne zawiadomienie trafiło do prokuratury wiosną. Na kolejne pytanie szef prokuratury, prokurator Sebastian Biegun odpowiedział 18 maja. Ponownie dowiadujemy się, że śledztwo nie zostało wznowione. Jednak kilka dni później zadzwonił policjant wzywając dziennikarza na przesłuchanie.

Podczas przesłuchania policjant usłyszał, że wszystkie dowody są w pismach z sądu i dokumentach, które posiada prokuratura. To sąd odkrył przestępstwo i je opisał – „dziennikarz tylko połączył kropki”.

Dramat w stylu rosyjskim, czyli Bułhakow.

Kiedy przesłuchujący policjant zobaczył na własne oczy dwa kluczowe dla sprawy dokumenty, czyli prawdopodobny oryginał i prawdopodobną fałszywkę, która pozwoliła na umorzenie śledztwa w 2017 roku, bez żadnej pomocy dziennikarza, od razu spontanicznie wypalił, że – PODPIS WYGLĄDA JAK KSERO! (chodzi o inny dokument niż sfałszowana faktura)

Czy przełożeni i nadzorująca śledztwo prokuratura pozwoli funkcjonariuszowi na kontynuację szczerości, czy to tylko ludzka twarz machiny, której wcale nie chodzi o ściganie przestępstw, tylko o jakiś wyższy porządek społeczny, oddzielający pariasów – zwykłych Polaków, od warstw uprzywilejowanych tj.: samorządowców, urzędników, funkcjonariuszy, sędziów, prokuratorów, notariuszów itp.

... i co teraz? Czy nyska prokuratura nadal będzie się zajmowała ściganiem dziennikarzy za zadawanie trudnych pytań i "blokowanie dostępu do szafy z dokumentami”?

Bez poczucia humoru tego skonsumować się nie da...

https://zrzutka.pl/3thtxh

____

PS, Dla lubiących czytać post scriptum:

Wrócmy do tytułowego cytatu z uzasadnienia wyroku wydanego przez SSR Katarzynę Czerwińską-Koncur

- Zadziwiającym jest, iż nikt, kto miał styczność z tym dokumentem [sfałszowana fakturą: red.] nie zwrócił uwagi, iż rachunek na kwotę 7.000 euro zawiera skan podpisu Mario Muhlobock. -

Fałszerstwo odkrył nasz dziennikarz Marcin Miłkowski, sąd nie wpadł na pomysł, żeby przesłuchać dziennikarza - https://www.telewizjaopolskie.pl/wiadomosci/1750,balagan-czy-sfalszowane-dokumenty-ktorych-nie-zauwazyla-prokuratura,

Dopiero na podstawie artykułu prasowego RTO, gmina Pakosławice zawiadomiła prokuraturę, a ta wniosła oskarżenie. Sąd polityka uniewinnił, jak wyżej opisane w pierwszej instancji, trwa apelacja.

Dalsza część cytatu:

- Nadto ważnym jest, iż na dzień 17 sierpnia 2015 r., za pojazd uregulowana była jedynie zaliczka w kwocie 6.000 euro, kolejna wplata miała miejsce dopiero w grudniu 2016 r. I dokonał jej Mirosław B, zresztą jak kolejnych spłat. - To ustalenie sędziego wskazuje na przestępstwo przywłaszczenia mienia przez Mirosława B. Śledztwo to zostało umorzone, a prokuratura, jak pisaliśmy wyżej, nie chce go wznowić. 

To kolejne prawdopodobne przestępstwo, które zauważył dziennikarz. Na razie prokuratura i Sąd tego nie widzi.

To własnie wobec tego dziennikarza nyska prokuratura złożyła zawiadomienie o rzekomym wykroczeniu i przestępstwie polegającym na: zadawaniu pytań i żądaniu odpowiedzi (sic!), blokowaniu dostępu do szafy z dokumentami (stał obok szafy), filmowaniu sekretarki bez zezwolenia (nagrywał, żeby nie przekręcano jego słów) , naruszeniu miru domowego prokuratury (prokuratorzy się zdenerwowali i jeden z nich: Sebastian Litwin objął dziennikarza... to cytat z wyjaśnień prokuratury (sic!).

dokumenty w załącznikach do pobrania:

Czytaj: - Prokuratura ignoruje dowody przestępstwa i zastrasza dziennikarza, który zadaje pytania...

Prokuratura ignoruje dowody przestępstwa i zastrasza dziennikarza, który zadaje pytania...

 

 

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (61)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ggg
Ggg 26.07.2020, 03:08
W naszym kraju jest jebxxxx Meksyk. Całe państwo jest skorumpowane. Sędziowie, prokuratorzy i policja nie jest zainteresowana faktami i dokumentami
sherlock
sherlock 16.07.2020, 12:36
Czytam uzasadnienie wyroku napisane przez Katarzynę Czerwińską Koncur i nie mogę wyjść ze zdumienia zadając sobie pytanie gdzie się podziała logika.

Sędzia ujawnia pewne fakty i dowody, jednak wnioski jakie wyciąga są z nimi sprzeczne.

Np. skoro wójt, przewodniczący i skarbnik wiedzieli o cenie samochodu, to ustalenie kto przyniósł w osobiście fałszywą fakturę do urzędu gminy jest ważne, ale nie jest najważniejsze.
Kluczowe jest pytanie, kto użył sfałszowanej faktury i przedstawił jako prawdziwą.
Ze słów sędzi wynika, że każdy z nich, bo trudno utrzymywać, że skarbnik OSP, rozliczając zakup samochodu, nie widział, że z fakturą coś nie gra. Przecież taki zakup trzeba zaksięgować. Pytanie gdzie się podziała umowa zakupu auta, która podpisał skarbnik OSP i dokąd trafiła.
Podobnie naczelnik OSP, podpisywał dokumenty oparte na sfałszowanej fakturze, choćby umowę darowizny, do której załącznikiem była fałszowana faktura.

Sędzia pisze, że skarbnik OSP Borkowski rozliczał dotacją wspólnie z naczelnikiem OSP Tokarskim, - skoro rozliczali dotację to chyba widzieli rachunek, który był głównym kosztem (cała dokumentacja zawierała kilka dokumentów z czego naważniejsza była faktura fałszywka 90% dotacji)
Wójt to samo, przyjął darowiznę.
Eleven
Eleven 07.07.2020, 00:11
Przewodnicząca wydzialu karnego sądu rejonowego nie radzi sobie z prostą logiką? Ciekawe.

Skoro Pan Borkowski podpisał umowę na 18€, to potem mając w ręku fakturę na 7€, musiał wiedzieć, że jest fałszywa. Tym bardziej, że jak wiemy jest ekspertem od pozyskiwania sprzętu strażackiego z zagranicy (z tego żyje).

Jakim sposobem pani sędzia doszła do wniosku, że oskarżony nie popełnił przestępstwa 270.1KK polegającego na świadomym posłużenia się fałszywym dokumentem, tego nie da się zrozumieć inaczej niż:
a) brak zdolności logicznego myślenia niezbędnej do pełnienia funkcji sędziego
b) celowe działanie na korzyść oskarżonego, wbrew dowodom.
c) rażące zaniedbanie obowiązków
Rrrrrrrr
Rrrrrrrr 07.07.2020, 00:29
b) taki czyn byłby chyba występkiem kwalifikującym się do złożenia z urzędu?
Hugo kołłątaj
Hugo kołłątaj 24.06.2020, 00:32
Domyślam się, że - Sędzia Czerwińska nigdy wcześniej nie doświadczyła publicznego pytania dotyczącego jej pracy. Oburzenia kasty musi być ogromne.
zombie
zombie 13.06.2020, 00:15
Ludzie są strasznie naiwni i mało solidarni.
Każdy wierzy, że to właśnie on przeżyje atak zombie.

Potem okazuje się, że zombie go dorwało. Kiedy pożerają go na oczach wszystkich, on rozgląda się szukając pomocy nie rozumiejąc, że przed chwilą sam był jednym z baranów przyglądających się bezczynnie jak zombie wpierd***ala jego sąsiada.
zombie 1/2
zombie 1/2 13.06.2020, 00:17
Dlatego taką siłę ma kilku zorganizowanych w gang zbójów gotowych na wszystko.
towarzystwa czarnej sukienki
towarzystwa czarnej sukienki 12.06.2020, 19:34
Dlaczego sady nie skazują ludzi związanych z polityką?

Bo gdyby to robili, byłaby presja polityczna, żeby zrobić z nimi porządek. To jest dbanie o status quo. My nie ruszamy was, wy nie ruszacie nas. podział świata na strefy wpływów. My mamy swoje królestwo i niewolników, wy macie swoje królestwo i niewolników. My mamy swoje pieniądze, wy macie swoje.

Dlatego np. oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów wywołały taką złość "towarzystwa czarnej sukienki". To było wejście na cudze terytorium.
Kuba
Kuba 12.06.2020, 18:41
Żeby to jedna taka sprawa. Rozmawiam z ludźmi i włosy mi staja dęba słuchając, co się wyrabia na styku policja, prokuratura, sąd - obywatel.
Anton z lewackiej Szwecji
Anton z lewackiej Szwecji 12.06.2020, 01:39
Skoro sędzia Lenarczyk z Żywca ignorowała dowody DNA przy zabójstwie, to sędzia Koncur z Nysy może ignorować inne dowody w sprawie oszustwa i przywłaszczenia, to samo może robić prokurator Biegun, a co wyście myśleli?
gdzie jesteś kurna
gdzie jesteś kurna 12.06.2020, 01:08
REFORMA, R E F O R M A jeb***anego wymiaru sprawiedliwości!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ucha cha
Ucha cha 12.06.2020, 00:55
Teraz rozumiem lepiej dlaczego taką furię wywołało opublikowanie artykułu o oświadczeniach majątkowych Państwa prokuratorstwa Bagrowskich - https://www.telewizjaopolskie.…

Dziennikarzu ratuj się bo zombie nie śpią.
Ucha cha
Ucha cha 12.06.2020, 00:52
Myślę - niestety, że wszędzie jest to samo, każdy sąd rejonowy ma swoją Lenarczyk.
Ucha cha
Ucha cha 12.06.2020, 00:51
Oglądam własnie program KASTA na temat Pani sędzi Lenarczyk z Żywca. Żeby nie kląć powiem biblijnie - SODOMA I GOMORA.
takich xxx powinno się xxxx smarować melasą, potem do pierza i puszczać na goło na miasto.
https://www.tvp.info/46451180/kasta-ma-sie-dobrze-przedsiebiorca-w-nierownej-walce-z-prokurator-ktora-zostala-sedzia
`|~`|`|
`|~`|`| 11.06.2020, 12:54
W sądach rejonowych nie ma ludzi przypadkowych. Stara gwardia o to dba - tak mówią ludzie związani z branżą, ale nie do końca akceptujący panujące tam reguły.
Lucyfer
Lucyfer 09.06.2020, 15:20
To, że władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie, dobrze wiemy. Ważne jest, jak ta wiedza wpływa na nas.
Nie reagujemy ze strachu, ale czy w duchu zgadzamy się na to? Czy to popieramy? Czy pragniemy zająć najlepszą pozycję w tej grze i jesteśmy tak samo zdeprawowani, gdy nam się to uda?

Nie chodzi tu o jakąś prowincjonalna sędzinę, bez mieszkania i oszczędności na oświadczeniu majątkowym, ani o drobnomiasteczkowego prokuratorka (...), tylko o zasadę.
Amen
Amen 08.06.2020, 22:49
Ubierze taki złoty łańcuch jakaś Pani na szyję i myśli, że Matka Boska za nią kroczy, a to nie Boska, tylko strzyga raczej, albo jaki upiór..
Amen
Amen 08.06.2020, 22:46
Oj te sądy, pożal się Boże.
Gdyebwfej
Gdyebwfej 06.06.2020, 19:34
Pojechałeś!
///////////////////////
/////////////////////// 05.06.2020, 19:38
Immunitetu utrzymanki
I niezawisłe zwisobrzuchy,
Tłuste wycycki sprośnej mamki,
Lewackiej pulpy karaluchy,
Spłodzeni sierpem, parci młotem,
Larwy zdrapanej rdzy bagnetów,
Co onucową swą chołotę
Wlewała w gardła komitetów.

Wyleganice, klępy dzieci,
Spadochroniarze, nędzne branki.
Pokryte hurtem, tak jak leci,
Co obśliniają obce klamki.
Pokurcze czarne, czarnej daty,
Wygumowanych sumień pułki,
Zgniłe nasiona, zgniłe kwiaty,
Zgniłe owoce po szypułki.
Handlowcy prawdy, pierdy piczy,
W czerwonym szambie unurzani,
Co źdźbła nie swoje będą liczyć
Brudnymi z łajna paluchami.
I myśliciele, co ich myśli
Poumykały już logice,
Że plotą, jak się tylko wyśni,
Nęty, co robią za dziewice.
Przez wódę, UBe, eNKaWuDe,
eSSem, dresem, mercedesem,
Grubym Feldfeblem, bublem, rublem,
Przypełzli przegrać nas z kretesem.
Tupią i trąbią lipne wiosny.
Wilcze stygmaty liżą z trwogi.
Ktoś jeszcze słucha? Dość słów ostrych?
To o was... w nogi... łapcie xxxx.

[Pytanie konkursowe brzmi: - co mają łapać -, ilość możliwych odpowiedzi, które się rymują jest ograniczona]
TW jesień średniowiecza
TW jesień średniowiecza 05.06.2020, 17:34
Żyjemy w chorym kraju i to nie jest zasługa Kaczyńskiego ani Tuska, tylko okrągłego stołu.

Ten haniebny "traktat rozbiorowy Polski" oddał nasz kraj w ręce postkomunistycznych elit i bezpieki. Kulczyki, Czarneckie, Solorze, FOZ, TVN, to tylko spółki kapitałowe, do których przeskoczyła nomenklatura. To samo działo się w całym bloku wschodnim.

Unia Europejska wcale z tego powodu nie płakała, bo łatwiej eksplorować tanią siłę roboczą bloku wschodniego, dogadując się z pokomunistyczną oligarchią, która już wcześniej wiele razy zdradziła, niż negocjować z narodowcami. Nieważne czy głupimi czy mądrymi, ale dbającymi o własny kraj. W polu zdrady, do Cimoszewiczów, Millerów, Kwaśniewskich dołączyli TW Bolek, (pseudobohater z zadka komunie wyjęty) Tuski, Buzki, Olechowskie, Schetyny i sprzedajny ZSL i inni.

Sądownictwo było niezbędne, by przypilnować tej transformacji i ochronić jedynie słusznie wybranych do osiągnięcia sukcesu.
Niestety trwa to do dziś.
Esta
Esta 04.06.2020, 22:54
Jasne jest, że establishment nie może zostać skazany. Jakie miasto taki las vegas. Jakie miasto taki establishment. Skazani mogą być tylko zwykli obywatele.

Pozostałe