Policja "rżnie głupa", że nie ma w Nysie rzecznika prasowego, a rzecznik jak malowany.

  • 19.10.2020, 15:48
  • redakcja RTO
Policja "rżnie głupa", że nie ma w Nysie rzecznika prasowego, a rzecznik…
Przed napisaniem tego artykułu prowadziliśmy z komendą KPP Nysa i KWP Opole ponad dwumiesięczna wymianę pism. Korespondencja obejmuje kilkadziesiąt stron. Rezultat zaskakujący. To już nie jest nawet śmieszne, bo nie tylko komendant KPP Nysa Edward Flaga, ale także razem z nim, i chyba w porozumieniu "głupa rżnie" komenda wojewódzka policji w Opolu. - (bo nie da się tego inaczej nazwać).

 

Wprowadzenie: Czytelnicy zorientowani w temacie mobbingu, proszę ominąć pkt. 1

1. Mobbing pod lupą prokuratury.

W sierpniu 2020 trafiła do prokuratury w Kędzierzynie Koźlu. Sprawa dotyczy prawdopodobnego mobbingu, jaki miał mieć miejsce w nyskiej komendzie policji.

- Jest prowadzone śledztwo w kierunku przestępstwa z art. 218 §1a kk., tj. uporczywe lub złośliwe naruszanie praw pracownika - informuje rzecznik prokuratury okręgowej w Opolu Stanisław Bar. Rzecznik dodaje także, że prokuratura jest w posiadaniu nagrań rozmów komendanta z podwładnymi i są one analizowane pod kątem przedmiotu sprawy.

Ta sprawa pojawiła się w mediach już jesienią ubiegłego roku. - https://nowinynyskie.com.pl/artykul/mobbing-w-nyskiej-policji/859949

 

2. Słoneczna strona komendanta Edwarda Flagi

Komendant Flaga, ma także ciepłą stronę. Wobec niektórych policjantów, ma pałać daleko idącą sympatią. Sympatia ta jednak ma wykraczać poza ramy niezbędne do pełnienia służby w policji. Takie sygnały dochodzą z nyskiej komendy (anonimowo i nie tylko), sprawdzamy czy mogą być prawdziwe.

 

3. Szczególne względy.

To informacja z kilku niezależnych źródeł. Według naszych informatorów Pani rzecznik (oficer prasowa) ma mieć u komendanta Flagi specjalne względy. Niecodzienne zwyczaje miały dawać rzecznikowi niemal nieograniczony czasowo dostęp do komendanta i szczególne względy finansowe, materializujące się w postaci wszelkich możliwych dodatków płacowych. Zatem wysoką premię, dodatek czasowy, dodatek specjalny, nagrody za doskonałą służbę itp.

 

 

4. Sprawdzenie tych informacji wydawało się proste.

Pierwsze pytania w trybie dostępu do informacji publicznej zadaliśmy 6 sierpnia 2020.  Pytaliśmy o wszystkie premie i nagrody dwóch policjantek: Pani rzecznik w stopniu chorążego, i drugiej pani w stopniu kapitana. Pytanie po to, żeby porównać i sprawdzić, czy jest coś na rzeczy. Pamiętajmy, że każdy policjant pełni funkcje publiczną, więc zarobki każdego z nich są jawne. Ta prawda, jednak była trudna do zaakceptowania przez policję. Komendant broni tych informacji, jak niepodległości.

Pierwsza próba zablokowania odpowiedzi, to stwierdzenie, że szukanie odpowiedzi na nasze pytania (informacja o dwóch osobach od 2018 r) przeciążą komendę policji w Nysie, czyli że jest to informacja przetworzona i jej nie otrzymamy.

Komendant wydał decyzje odmowną. Po naszym formalnym odwołaniu, komenda wojewódzka policji unieważniła decyzję komendanta Flagi i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia, stwierdzając, że informacja nie jest przetworzona (czyli jest prosta i nie wymaga, szczególnego nakładu pracy - przepraszam za prawniczy bełkot, ale tak to się nazywa w ustawie).

Tutaj szczegółowe aspekty prawne pominę, by nie zanudzać. Aby skrócić męki biurokracji, 23 września skierowaliśmy jeszcze raz, tym razem dwa równoległe pytania podobnej treści jedno do komendy powiatowej, drugie do wojewódzkiej dotyczące dodatków do pensji obu funkcjonariuszy..

 

5. Punkt zwrotny akcji

Odpowiedź zaskoczyła nas totalnie. Podniesiono dwa zupełnie nowe argumenty, by informacji nie udzielić. Pierwszy to, że komenda wojewódzka stwierdziła, że będzie chronić informacje dotyczące prywatności funkcjonariusza publicznego. Chodzi o stanowisko - Specjalista zespołu ds. profilaktyki społecznej KPP w Nysie -, twierdząc, że nazwa tego stanowiska jednoznacznie określa konkretną osobę. To wbrew ustalonemu orzecznictwu NSA, bowiem od 2017 roku sądy orzekają, że każdy policjant jest funkcjonariuszem publicznym i nie ma tu prywatności, o której pisze KWP w Opolu, ale nawet jeśli, czy ktoś z Państwa wie, kto pełni taką funkcję w KPP Nysa? 

Wpisałem nazwę stanowiska w Google... nic. Na stronie KPP Nysa, także nic się nie wyszukuje.

 

6. Rzecznik prasowy, którego nie ma.

W przypadku drugiego stanowiska (rzekomo faworyzowanej Pani rzecznik) Komendant Edward Flaga "znalazł", jeszcze lepszy sposób, by informacji nie udzielić. Tym razem stwierdził, że pytanie dotyczy stanowiska rzecznika prasowego, którego w KPP Nysa nie ma, mimo, że na stronie internetowej stoi jak byk! - https://nysa.policja.gov.pl/ony/rzecznik-prasowy/6839,Rzecznik-prasowy.html

Komendant zrobił tak, mimo, że wcześniej napisał, że analizowanie danych zajmie pracownikom policji bardzo wiele czasu, więc informacji udzielić nie może. To dziwne, bo jeśli stanowisko nie istnieje, to wyszukiwanie informacji o nim, nie zajmie ani sekundy. Komenda wojewódzka zrobiła ten sam manewr - umawiali się?

Dziennikarz zapytał o osobę rzecznika prasowego, dlatego, że to określenie znajduje się na oficjalnej stronie policji.

 

7. Jak nie rzecznik prasowy to oficer prasowy?

Na stronie internetowej są dwie nazwy - rzecznik prasowy i oficer prasowy, z tym, że rzecznik występuje 5 razy, a oficer prasowy 2 razy. Niestety, im dalej w las, tym więcej drzew. Okazało się, że niema żadnego z nich.

 

8. Ani rzecznik, ani oficer, ale - Jednoosobowe Stanowisko d.s. Prasowo-Informacyjnych.

Tego się nikt nie spodziewał, jednak kolejne pismo wyjaśnia, że Skrętkowicz nie jest, ani rzecznikiem, ani oficerem, mimo, że tak właśnie jest napisane na stronie internetowej. Żonglowanie nazwami stanowiska, to jawne mataczenie policji. Przecież wiadomo, o kogo chodzi - mówi nasz prawnik.

To próba ominięcia prawa, byłaby śmieszna, gdyby nie była przestępstwem zagrożonym karą roku więzienia, ponieważ Art. 23. Ustawy o dostępie do informacji publicznej, mówi, że: - Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. -

 

9. Komedia w Post Scriptum

Podczas rozmowy z sekretarką w gabinecie komendanta Panią Beata Kachel, usłyszeliśmy jednak inna wersję. Pani sekretarka wyraźnie zdziwiona pytaniem -  kto jest rzecznikiem prasowym KPP Nysa, poinformowała dziennikarza, że to aspirant Magdalena Skrętkowicz. Kiedy dziennikarz odparł, że przecież komendant napisał, że tak nie jest, został zbesztany

- Proszę Pana, ja nie wiem jaką Pan dostał odpowiedź (...) funkcję rzecznika prasowego pełni Magdalena Skrętkowicz - odparła Pani Kachel.

Nagranie rozmowy:

PS. Informacje o dochodach i premiach policjantek oczywiście uzyskamy, niezależnie od protestów miejscowej policji, ponieważ sądy administracyjne załatwiają takie sprawy dość szybko i pewnie. O postępach prac będziemy Państwa informować.

_________________________________________________

Czytaj także:

Zastraszanie świadków w nyskiej komendzie policji i mobbing ciąg dalszy?…

Zastraszanie świadków w nyskiej komendzie policji i mobbing ciąg dalszy? Dlaczego nie.

 

____________________________________________________________

Korespondencja z policją do pobrania poniżej - razem "tylko" 11 dokumentów.

 

https://zrzutka.pl/3thtxh

 

 

 

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Paweł
Paweł 23.10.2020, 23:35
Nikt to nie pisze o braku obiektywizmu. Roisz coś sobie, herr Nadredaktor - Niech policja odpowiada na pytania zamiast bredzić w komentarzach.
Nadredaktor
Nadredaktor 23.10.2020, 00:25
Czytając komentarze można odnieść wrażenie, że czytelnicy w komentarzach pod publikacją celnie punktują autora artykułu , wytykając mu brak rzetelności i liczne błędy w ustalaniu stanu faktycznego. Opublikany tekst oparty jest na plotkach i domysłach wyssanych z palca. Osoba, która ma lub miała problemy z prawem nie powinna pisać o policji i wymiarze sprawiedliwości. Po pierwsze żaden to autorytet. A po drugie wiarygodność takiego tekstu jest równa zeru. To dyskwalifikacja nie tylko publikującego, ale całego tytułu. To jest stronnicze. A inna sprawa jest taka , że w tekście tym nie ma żadnych dowodów na stawiane tezy (dziennikarz musi być dokładny ) A tu nie ma ani rzetelności ani niezależności ani obiektywizmu. I nawet jak pod moim komentarzem pojawi się krytyka moich racji napisana przez autora artykułu lub jakiegoś jego znajomego w kolejnych wpisach, to prawda jest jedna. Ten opublikowany tekst to wstyd i kompromitacja autora tekstu. I nic trgo nie zmieni.
Podredaktor
Podredaktor 24.10.2020, 01:00
Pani aspirant, bardzo prosto to rozwiązać. Proszę wyrazić zgodę na ujawnienie zarobków i będzie po zawodach.

Po co policja walczy na śmierć i życie, żeby tej informacji nie udzielić?
Sąd administracyjny i tak nakaże zarobki ujawnić. Po co wam to całe zamieszanie?
--- 00 -- prawie oficer sprasowany
--- 00 -- prawie oficer sprasowany 23.10.2020, 23:32
Oficer prasowa się odezwała, tylko, że aspirant to żaden oficer.
Ty reprezentujesz obiektywizm policji zaraz pęknę ze śmiechu
Jonasz, co przebywał o odbycie wielkiej RYBY, aż 3 dni, a może 4 wieki
Jonasz, co przebywał o odbycie wielkiej RYBY, aż 3 dni, a może 4 wieki 22.10.2020, 19:35
Połowa wpisów tutaj to bicie piany.

Prawda jest taka, że to kolejny pojedynek redaktora Mil*kowskiego z systemem. Kolejne mocowanie się na rękę z Goliatem.

Policja, prokuratura, sądy, to zmurszałe, ale dalej silne organizacje, zbudowane na mafijna modłę, ze wszystkimi korporacyjnymi zależnościami, okraszonymi cieniem dawnego systemu - Sowieticus-Polakus). Czyli im gorszy element tym lepiej idzie do góry.

Niestety: łkanie, biadolenie, że ktoś zadaje brzydkie pytania to krokodyle łzy.

Szanowany obywatel światłego społeczeństwa komendant Edward Flaga ma kłopot. Mobbing w nyskiej komendzie jest dość prawdopodobny. Dowodów także sporo.

Oczywiście wszystko można podważać, nawet to, że czarne nie jest białe. Nasze sądy i prokuratury osiągnęły w tej dyscyplinie mistrzostwo.

To od nas zależy, od sponiewieranego PRLem społeczeństwa na co pozwolimy instytucjom i politykom. Tylko od nas.
Komenda policji to nie jest wasz prywatny Folwark
Komenda policji to nie jest wasz prywatny Folwark 22.10.2020, 13:39
Jesteście funkcjonariuszami publicznymi, a nie świętymi krowami
Są pytania trzeba odpowiadać, a nie stroić miny
policyjna grupa przestepcza
policyjna grupa przestepcza 22.10.2020, 13:25
Policyjna Grupa przestępcza grasowała w warszawie - https://l.facebook.com/l.php?u…
serwus SBoki
serwus SBoki 22.10.2020, 13:19
Jak ktoś krytykuje policję, prokuraturę lub sąd - no to trzeba go skazać, ale jeszcze lepiej wysłać do psychuszki - skąd my to znamy?

Z PRL i CCCP, pozdrówcie Saszę, Leonida, świętych patronów Jaruzela i Kiszczaka, oraz kolegów z SB, WSI i resztę mafii.
Krakus
Krakus 21.10.2020, 22:28
Osoba skazana poucza policje. Wysyła zapytania które kompromitują wszystkich dziennikarzy. Bez ładu i składu. Ludzie wstydu nie mają . Brak profesjonalizmu.
żeś pojechał!
żeś pojechał! 22.10.2020, 13:12
A ha ha ha, a ha ha ha - ha ha ha, a ha ha ha
To żeś pojechał. Policja łamie prawo, kotku (lub piesku). Niektórzy uważają nawet, że policja czasem działa jak grupa przestępcza, bo łamie prawo w sposób zorganizowany. Jest wiele takich przykładów... niestety
EEEee
EEEee 22.10.2020, 13:30
nie rozumiecie Pana Flagi
dziennikarz zadał złe Pytania, to znaczy takie, na które POLICJA nie chce odpowiadać i dlatego to kompromitacja dla redakcji
Apel do komendanta
Apel do komendanta 21.10.2020, 20:25
Komendant jest sam sobie winien, broni informacji publicznej, jak niepodległości, a i tak będzie musiał jej udzielić. Jeśli tam nic nie ma to po co tak kombinuje. Udziel Pan tej informacji zgodnie z prawem i załatwione.
Księżyc zjada słoneczo
Księżyc zjada słoneczo 21.10.2020, 20:06
Poczytaj treść zapytań jakie trafiły do KPP Nysa i KWP Opole, zanim zaczniesz używać argumentów od czapy.
Słoneczko
Słoneczko 21.10.2020, 14:53
A czy autor publikacji , ktoś z portalu nie jest skazany prawomocnie? Pytam tylko, bo tak słyszałem... Czy w takim razie powinien pisać na temat policji? Czy to obiektywne, rzetelne? Zresztą jak ktoś pisze cytuje - że krążą plotki (samo znaczenie słowa oznacza falszywą informację mająca na celu ośmieszanie i pomowienie) - to czemu plotki rozpowszechnia i pyta czy plotki są prawdziwe? Przecież dziecko w przedszkolu wie, że to się wyklucza. Brak podstaw edukacji widać o zasadach bezstronności i dziennikarstwa nie wspomnę
ha ha
ha ha 21.10.2020, 20:04
Przecież napisał, że ma informatorów w policji. A nyska policja - duża cześć kadry jest zmęczona nowym komendantem
Kwiatuszek
Kwiatuszek 21.10.2020, 19:44
Zgadzam sie. Ten tekst to kompromitacja tego portalu. Wszystko oparte na domyslach i anonimowych fikcyjnych informatorach.
a jak było?
a jak było? 21.10.2020, 20:10
Ten komendant to kompromitacja policji. Słuchałaś nagrań, które są w prokuraturze w Kędzierzynie w sprawie o mobbing?

A może czytałaś dokumenty jakie poszły z nyskiej komendy do komendy głównej, kiedy badała sprawę mobbinguj tego lata (2020)?

A ja słuchałam i czytałam i wiem, że jeśli doszłoby do publikacji tych nagrań i dokumentów będzie mega skandal.
BSW rządzi
BSW rządzi 21.10.2020, 12:25
My jesteśmy z BSW
komu trzeba wlać? Komuu
Kogo zelżyć, komu krechę
To zabawa zawsze w dechę
kogo wstawić, kogo wyciąć
kret doceni pracę "krycią"
A jak znudzą się wycinki
przyjdzie pora na blondynki
Dżammmmbooo
Dżammmmbooo 20.10.2020, 22:25
A moze jest tak, ze to generał z Opola musi za wszelka cene bronić komendanta z Nysy bo ten może posiadać niewygodną na niego wiedze nabytą za czasów pracy w bsw?
Monitoring Herbatka
Monitoring Herbatka 20.10.2020, 17:50
bardzo prosto sprawdzić czy rzecznik Skrętkowicz przesiaduje u komendanta Flagi - zobaczyć monitoring - ten sam, który komendant Flaga kazał przeglądać sprawdzając, czy kapitan Jeżewska przypadkiem nie odwiedza swojego gabinetu.

very simple for our policija
mędrzec
mędrzec 20.10.2020, 17:31
To nie policja tylko komendant Flaga rżnie głupa:

(1.1) pejor. z premedytacją udawać brak doświadczenia, niewiedzę w celu wprowadzenia kogoś w błąd

synonimy:
(1.1) palić głupa, grać głupa, kleić durnia, udawać durnia, udawać głupiego, udawać Greka
synonimy - rżnąć głupa
synonimy - rżnąć głupa 20.10.2020, 17:33
fingować,
grać komedię,
kłamać,
kłaść maskę kogoś
,markować,
pozorować,
symulować,
udawać,
upozorowywać,
,zmyślać,
Kurkawodna
Kurkawodna 20.10.2020, 12:51
Z tego co mi wiadomo, ani jedna, ani druga z Pań nie należy do tytanów pracy.
Kaczor Donald
Kaczor Donald 20.10.2020, 17:16
Ty na pewno jesteś Tytanem pracy nyskiej policji, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
uprzejmy Gość
uprzejmy Gość 20.10.2020, 12:34
Nie myślcie, że takie postępowanie dotyczy tylko KPP w Nysie i tylko w odniesieniu do redakcji RTO. Tak na co dzień ta instytucja robi z ludzi kretynów w prowadzonych przez siebie wszelkiego rodzaju postępowaniach. To tylko namiastka. Wszystko na zasadzie "nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi?". Zwierzchnicy zamiotą wszystko (łącznie z prokuraturą), bo to wszystko jedna klika. Ja, po uzyskaniu informacji o wysokości nienależnych nagród, przestałbym pisać do komend wojewódzkich, czy głównej, bo to nic nie da. Zawiadomienie do Prokuratora Krajowego o niegospodarności w opolskiej policji i niech wyjaśniają kto, ile i za co dostał nagrodę. Pokrzywdzonymi jesteśmy my wszyscy, bo przecież komendanci są dysponentami środków publicznych. Dodatkowo zawiadomienie do NIK, gabinetu Wojewody i kopia do kancelarii Prezesa Rady Ministrów. I skończą się kretyńskie odpowiedzi urzędu państwa prawa (rzekomo).
Adam
Adam 20.10.2020, 17:22
Twoja wiara w "centralę" jest wzruszająca.
Niestety żaden premier, ani NIK, nie będzie się zajmować tym czymś, bo to lokalna sprawa i powinniśmy zająć się tym lokalnie.

A jak?
Zwyczajnie nie akceptować takiego zachowania. Czytać, dyskutować i wyrażać swoją opinię o takich sprawach.

Moja opinia jest jednoznaczna: Policja powinna być transparentna, komendant policji, który drwi sobie z tej zasady powinien stracić stanowisko i to z hukiem.
Republika Kongo
Republika Kongo 20.10.2020, 10:50
To jest komedia

Pozostałe